Церква святого Миколая (Стрілків)

Це́рква свято́го Микола́я — дерев'яна культова споруда в селі Стрілків Стрийського району Львівської області. Одна з небагатьох ґонтових церков Львівщини. Розташована в південно-західній частині села на крутому мисоподібному пагорбі. Храм внесено до реєстру пам'яток архітектури національного значення під охоронним номером 520/1.

Церква святого Миколая
Церква святого Миколая в Стрілкові
49°13′26″ пн. ш. 23°52′28″ сх. д.
Тип споруди церква і дерев'яна церкваd
Розташування  Україна, Львівська область, Стрийський район, c. Стрілків
Початок будівництва 1650
Будівельна система дерев'яна архітектура
Належність УГКЦ
Стан Пам'ятка архітектури національного значення України
Епонім Святий Миколай
Присвячення Святий Миколай
Церква святого Миколая (Стрілків) (Україна)
 Церква святого Миколая у Вікісховищі

Історія і опис

Дерев'яний храм бойківського типу зведено за канонами народної архітектури в 1650 році. Будівля складається з трьох зрубів з одним верхом. Наву накрито шатровим верхом на двох четвериках, який завершується сліпим круглим ліхтарем з маківкою. Зруби бабинця і вівтарної частини церкви покриті трисхилим дахом. У XIX столітті бабинець було значно видовжено добудовою. Тоді ж з південного боку вівтаря було прибудовано невелику ризницю. По периметру храм оточує опасання. Дахи, опасання і стіни між дахом і опасанням покрито ґонтом.

Після побудови нового мурованого храму стара церква використовується рідко, лише на свята декілька разів на рік.

Дзвіниця

Дзвіниця церкви святого Миколая

На північний захід від церкви на краю пагобра розташовується дерев'яна дзвіниця, яку було зведено у XIX столітті. Споруда є квадратною в плані одноярусною каркасною конструкцією. Дах шатровий, покритий ґонтом. Стіни вертикально ошальовані дошками. Знизу по периметру захищена фартухом.

Дзвіницю внесено до реєстру пам'яток архітектури національного значення під охоронним номером 520/2.

Джерела

  • Крушинська О. 44 дерев'яні храми Львівщини. — К. : Грані-Т, 2007. — С. 68-69. — ISBN 978-966-465-076-9..
  • Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. (Главный редактор: Н. Л. Жариков). — К. : «Будівельник», 1983—1986. — Т. 3. — С. 218—219. (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.