Цинхай

Цинха́й[1] (кит.: 青海; піньїнь: Qīnghǎi) — багатонаціональна, але порівняно малонаселена провінція на заході центральної частини Китаю. Столиця і найбільше місто Сінін. Населення 5,39 млн осіб (30-е місце серед провінцій; дані 2004 р.).

Цинхай

青海, Qīnghǎi

Адм. центр Сінін
Країна  КНР
Межує з: сусідні адмінодиниці
Сіньцзян-Уйгурський автономний район, Тибетський автономний район, Ґаньсу, Сичуань ?
Населення
 - повне 5 930 000 осіб (2010)
Площа
 - повна 696 700 км²
Висота
 - максимальна 6860 м
(Bukadaban Fengd)
Часовий пояс UTC+8
Дата заснування 1928
Губернатор Liu Ningd
Вебсайт qh.gov.cn
Код ISO 3166-2 CN-QH
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Цинхай

Географія

Супутникова фотографія озера Цинхай.

Провінція Цинхай розташована на території, що раніше була відома як Амдо, у східній частині одної з найбільших гірських систем Азії Куньлунь. Головні пасма Куньлуня, висотою до 6-7 тис. м перетинають Цинхай з північного заходу на південний схід та межують на південному заході з Тибетським нагір'ям. Північна частина Східного Куньлуня утворює дугу, що є природним кордоном провінції, яку складають хребет Алтинтаг та система хребтів Наньшаню (вис. 5-6 тис. м), відділене від головних частин Східного Куньлуню западиною Цайдам (вис. 2600-3100 м). Клімат провінції різко континентальний з прохолодним літом і суворою зимою; опадів 300—500 мм на рік, тому серед природних зон розповсюджені напівпустелі у впадинах і степи в горах. У Цинхаї беруть початок найбільші річки Азії Янцзи, Хуанхе та Меконг. Тут також багато безстічних озер, найбільше з яких — Цинхай (Кукунор), за яким було названо провінцію.

Історія

У 312 році поряд з озером було утворена сяньбіська держава Тогон, яка проіснувала до 663 року і була завойована тибетцями. У 1724 році територія Цинхаю була захоплена військами династії Цін і включена до складу імперії. Після знищення Джунгарського ханства у середині XVIII століття на територію Цинхаю були переселені люди з північної частини сучасного Сіньцзяну, які зараз відомі як «кукунорські монголи». У 1928 році провінція була основною базою мілітариста Ма Буфана. З 1949 року це одна з провінцій КНР.

Адміністративно-територіальний поділ

Відносно адміністративно-територіального поділу провінція Цинхай має поділ на 2 міські округи та 6 автономних.

Карта # Назва Назва ієрогліфами Назва на піньінь
Міські округи
3Сінін西宁市Xīníng Shì
4Хайдун海东市Hǎidōng Shì
Автономні префектури
1Хайсі-Монголо-Тибетська海西蒙古族藏族自治州Hǎixī Měnggǔzú Zàngzú Zìzhìzhōu
2Хайбей-Тибетська海北藏族自治州Hǎiběi Zàngzú Zìzhìzhōu
5Хайнань-Тибетська海南藏族自治州Hǎinán Zàngzú Zìzhìzhōu
6Хуаннань-Тибетська黄南藏族自治州Huángnán Zàngzú Zìzhìzhōu
7Юйшу-Тибетська玉树藏族自治州Yùshù Zàngzú Zìzhìzhōu
8Голо-Тибетська果洛藏族自治州Guǒluò Zàngzú Zìzhìzhōu

Див. також

Примітки

  1. Цинхай // «Словники України» online
  2. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.