Цугольський дацан

Цугольський дацан «Даши Чойпеллінг» (тиб. བཀྲ་ཤིས་ཆོས་འཕེལ་གླིང,, бур. Сүүгэлэй дасан) буддійський монастир (дацан), найстаріший в Забайкальському краї — заснований в 1801 році. Розташований в селі Цугол Могойтуйського району Агінського Бурятського округу.

Цугольський дацан
51°02′44″ пн. ш. 115°37′38″ сх. д.
Настоятель Ширеете лама Алдар Єшийович Шойнхоров

У Цугольському дацані вперше на бурятській землі були засновані класичні монастирські школи Цаннід і Манба буддійської філософії (з 1845—1850 років), перейнятої переважно з тибетського монастиря Лабранг (Лавран) і тибетської медицини, засновником якої був ширеете Анінського дацану Галсан-Жимба Тугулдуров, який запросив в 1869 році в Цугол монгольського емчі-ламу Чой манрамбу. За моделлю цих шкіл стали розвиватися школи Цаннід і Манба в інших бурятських дацанах.

Історія

Заснований в 1801 році.

У 1827 році отримано дозвіл на будівництво стаціонарного дацану — були зведені дерев'яні Цогчен-дацан (головний соборний храм) і Найдан сүме дацан, присвячений 16 учням Будди аргатам.

У 1831 році було зведено дугани-сүме: Майдарі — присвячений Будді Майтреї, Гунріг Будді Вайрочані й Демчог Ідаму Чакрасамварі.

У 1897 році побудовано спеціальне приміщення філософської школи Цаннід Чойра дуган, яка з 1845 p. розташовувалася в Найдан сүме. В цей час також зведений Манба дуган медичної школи, де зберігався бурятський екземпляр Атласу тибетської медицини, який в 1926 році переданий в Ацагатський дацан.

У 1911 році побудований Маанін дуган, присвячений Авалокішеварі.

У 1913 році був зведений храм Махакала суме, присвячений захиснику Дгармапалі. Чотири храми Цугольського дацану були також аймачнимі (родовими): Махакала сүме — роду галзууд, Демчог і Найдан — роду Харгана, Гунріг — роду хуацай.

У 1864 році генерал-губернатором Східного Сибіру було затверджено право на будівництво кам'яної будівлі Цогчен-дугана. Зведення нового соборного храму було завершено в 1869 році. Через 18 років, в 1887 році, Цогчен Дуган сильно постраждав від пожежі і повністю був відновлений через два роки. Будівля Цогчен дугана 1889 року збереглася до наших днів з незначними змінами.

На початку XX століття в Цугольському дацані існували лікарня і друкарня. У Майдари-суме розташовувалася 8-метрова статуя Будди Майтреї, також в дацані була статуя Цонкапи, втрачена в 1930-тих роках.

У 1932 році на території монастиря розмістилася військова частина. 13 грудня 1933 року Цугольський дацан був офіційно закритий. У 1936 році майно дацану було вивезено і частково знищено. Лами були репресовані.

У 1980 році Цугольський дацан, разом із трьома збереженими з дореволюційних часів будівлями, перш за все Цогчен-дуганом, був оголошений пам'яткою культури. У 1988 році монастир був повернутий віруючим. У 1991 році в дацан повернута в розібраному вигляді статуя Будди Майтреї. У 2011 році, в рік 210-річчя заснування дацану, було освячено нову статую Цонкапи.

З 1 листопада 2006 року посада настоятеля-ширеете лами Цугольського дацану займає Алдар Єшийович Шойнхоров.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.