Цуканова Марія Микитівна
Марія Микитівна Цуканова (нар. 14 вересня 1923 — пом. 15 серпня 1945[2]) — червоноармієць, санітарка 355-го окремого батальйону морської піхоти Тихоокеанського флоту, Герой Радянського Союзу.
Цуканова Марія Микитівна | |
---|---|
рос. Мария Цуканова | |
Народження |
14 вересня 1924 Омськ, РСФРР, СРСР |
Смерть |
15 серпня 1945 (20 років) Чхонджін, КНДР |
Поховання | Чхонджін[1] |
Країна | СРСР |
Звання | Червоноармієць |
Війни / битви | радянсько-японська війна |
Нагороди | |
Цуканова Марія Микитівна у Вікісховищі |
Біографія
Народилася Марія Цуканова 14 вересня 1924 року в селищі Смоленськом[3], в сім'ї сільського вчителя. Батька вона не знала — він помер за кілька місяців до народження дочки. Вихованням дівчинки займалися мати і вітчим Микола Васильович.
Дитинство і юність пройшли в Красноярському краї, закінчила Таштипську початкову школу і неповну середню школу в селищі Орджонікідзевський Саралінського району Красноярського краю. Працювала там же телефоністкою, з грудня 1941 року санітаркою в госпіталі, евакуйованому з Ростова. Її вітчим і брат пішли на фронт, брат незабаром загинув. Коли госпіталь перевели в інше місце, а їхня сім'я переїхала в Іркутськ, з лютого по червень 1942 року працювала на Іркутськом авіаційному заводі в цеху № 33 учнем обрубщика, приймальником і контролером 4-го розряду.
Без відриву від виробництва пройшла курси санінструкторів і у складі одного з загонів «флотських двадцатип'ятисячниць» (Наказ ДКО СРСР від травня 1942 року про призов в ВМФ 25000 дівчат-добровольців) 13 червня 1942 року була призвана до ВМФ і направлена для проходження служби на Далекий Схід. Служила телефоністкою і дальномірницею в 51-му артилерійському дивізіоні Шкотовського сектора берегової оборони. В 1944 році після закінчення школи молодших медичних спеціалістів Марія була призначена санітаркою 3-ї роти 355-го окремого батальйону морської піхоти Тихоокеанського флоту.
Подвиг
Під час Радянсько-японської війни 14 серпня 1945 року Марія Цуканова у складі 355-го батальйону морської піхоти брала участь у висадці десанту в корейський порт Сейсін (нині Чхонджін). Під час бою надавала медичну допомогу пораненим, винесла з поля бою 52 поранених десантника. Була двічі поранена, але відмовилася покидати поле бою. Взявши в руки автомат, вона дала кілька черг по японцям. Після того, як увечері 15 серпня її роті довелося відступити, Марія Цуканова залишилася разом з групою бійців прикривати відхід. Будучи пораненою, автоматним вогнем знищила понад 90 японців.[4] У несвідомому стані потрапила в полон до японців і була ними по-звірячому замучена (її порізали ножами і викололи очі). Після цього японський офіцер відрубав Марії спочатку руки, а потім голову.[5][6][7]Похована в братській могилі радянських воїнів у місті Чхонджин[8][9]
Указом Президії Верховної Ради СРСР від 14 вересня 1945 року «за зразкове виконання завдань командування на фронті боротьби з японськими імперіалістами і проявлені при цьому відвагу і геройство» червоноармійцеві Цукановій Марії Микитівні було присвоєно звання Героя Радянського Союзу (посмертно). З усіх жінок-Героїв Радянського Союзу вона була єдиною, яка одержала це високе звання в ході Радянсько-японської війни.
Увічнення пам'яті
Навічно зарахована до списків військової частини[10]. Указом Президії Верховної Ради РРФСР від 26 грудня 1972 року село Нижня Янчіхе Хасанського району Приморського краю перейменоване на село Цуканово, а Постановою Ради Міністрів РРФСР № 753 від 29 грудня 1972 року річка Янчіхе, того ж району, перейменована на річку Цуканівка.
Її ім'ям були названі вулиці в містах Омську, Іркутську, Барнаулі, Красноярську, Абакані, Фокіно, селі Таштип Республіки Хакасія, бухта в Японському морі, сопка в Кореї, судно Міністерства рибного господарства, середня школа в селищі Орджонікідзевський Хакаської автономної області і середня школа № 34 міста Іркутськ[11].
Встановлені пам'ятники в Приморському краї: у Владивостоці[12] на території військово-морського госпіталю ТОФ (автор: О. В. Сушкова, архітектор: В. А. Авшаров) та ЗАТО Фокіно (автор: Л. А. Бартенєв), меморіальні дошки в Іркутську[13], Фокіно і Владивостоці[14].
У 1988 році про неї зняли радянсько-корейський художній фільм «Від весни до літа». У Радянському Союзі він називався «Утомлене сонце»[15].
Образ у мистецтві
- Маша Цуканова — головна героїня фільму «Утомлене сонце» (інша назва — «З весни до літа»; спільний: СРСР і Північна Корея, 1988), в якому її дії щодо участі у радянсько-японській війні інші, ніж у реальності. Роль Маші у фільмі виконала радянська актриса Олена Дробишева.
Див. також
- Завалій Євдокія Миколаївна
- Михайлова Катерина Іларіонівна
- Гантімурова Альбіна Олександрівна
Примітки
- Список захороненных в г. Чондин
- Інформація з донесення про безповоротні втрати.
- Нині неіснуючий населений пункт в Крутинському районі Омської області
- За что японцы зверски пытали Марию Цуканову — news.glavnoe.io
- Судакова Г. Матрос Мария Цуканова // Героини: очерки о женщинах — Героях Советского Союза / ред.-сост. Л. Ф. Торопов; предисл. Е. Кононенко. — Вып. 2. — М.: Политиздат, 1969. — 463 с.
- Цуканова Марія Микитівна. // Сайт «Герои страны» (рос.).
- Цуканова Мария Никитична Герой Советского Союза
- Пам'ятник на братській могилі радянських воїнів у м. Чхонджин, КНДР..
- Дошка з ім'ям Марії Цуканової на місці поховання.
- Приказ МО СССР № 369 от 12 декабря 1959 года «О зачислении Героя Советского Союза матроса Цукановой М. Н. навечно в списки школы санитарных инструкторов 1477 военно-морского госпиталя».
- Дошка на будівлі середньої школи № 34 м Іркутськ.
- Пам'ятник Марії Цукановій у Владивостоці.
- Меморіальна дошка на будівлі ливарного цеху Іркутського авіаційного заводу.
- Пам'ятник героям-тихоокеанцям на острові Руський.
- Газета «Утро России».
Література
- Цуканова, Мария Никитична // Герои Советского Союза: Краткий биографический словарь / Пред. ред. коллегии И. Н. Шкадов. — М.: Воениздат, 1988. — Т. 2 /Любов — Ящук/. — С. 704. — 863 с. — 100 000 экз. — ISBN 5-203-00536-2.
- «М. Н. Цуканова Герой Советского Союза» / Отв. за вып. И. Быков. — Владивосток: Политуправление ТОФ, типография изд. «Боевая вахта», 1959
- Королёв В. Т. Герои Великого океана: очерки и документальные рассказы. — Владивосток: Дальневост. кн. изд., 1967
- Судакова Г. Матрос Мария Цуканова // Героини: очерки о женщинах — Героях Советского Союза / ред.-сост. Л. Ф. Торопов; предисл. Е. Кононенко. — Вып. 2. — М.: Политиздат, 1969. — 463 с.
- Сатрапинский Ф. В. Военные медики — Герои Советского Союза. — Л.: Воен.-мед. музей МО СССР, 1975
- Кузнецов И. И. Золотые звёзды иркутян. — Иркутск: Вост.-Сиб. кн. изд-во, 1982
- Навечно в строю. / Сост и ред. В. Г. Коршунов, Н. В. Логинов. — М.: Воениздат, 1961
- М. К. Кузьмин. Медики — Герои Советского Союза. — М.: Медицина, 1970
- А. П. Григорьев. Подвиг патриотки. // «Здоровье», № 8, 1985, стр. 6-7
- Г. М. Шлевко. Ради жизни на Земле. Книга о Героях Советского Союза, тех, кто родился, жил и живёт в г. Омске и Омской области. Омск, 1972. стр.428-432
Посилання
- Цуканова Марія Микитівна. // Сайт «Герои страны» (рос.).
- Цуканова Марія Микитівна Герой Радянського Союзу
- Сім'я Цукановых
- Про історію подвигу Марії Цуканової та її трагічної загибелі — телеканал «Зірка»
- Енциклопедія Омська. Том 3. Омськ в особах. Книга 2. Адміністрація міста Омська. Омськ. 2011. Ст. 576—577