Ці
У традиційній культурі Китаю, ці (кит. трад. 氣, спр. 气, піньїнь: , акад. ці; яп. 気, трансліт. кі ) — фундаментальний принцип, частина, що формує будь-яке живе створіння. «Ці» часто перекладається як життєва енергія, життєва сила, потік енергії. «Ці» є основним принципом у традиційній китайській медицині та китайських бойових мистецтвах. «Ці» перекладається, як: подих, повітря, газ, пар, туман тощо.
Концепції, ідентичні або схожі на «ці», можуть бути знайдені у багатьох культурах, наприклад: «прана» у ведичній філософії, «мана» у гавайській культурі, «віталізм» у західній культурі. Деякі елементи «ці» можуть бути зрозумілі як енергія, особливо у письменників та практиків різних езотеричних форм спіритуалізму та народної медицини. Елементи концепції «ці» також існують у популярній культурі, наприклад «сила» у «Зоряних війнах».
Джерела
- А. Усик. Ці // Філософський енциклопедичний словник / В. І. Шинкарук (гол. редкол.) та ін. — Київ : Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України : Абрис, 2002. — С. 705. — 742 с. — 1000 екз. — ББК 87я2. — ISBN 966-531-128-X.
Посилання
- China, Chi, and Chicanery: Examining Traditional Chinese Medicine and Chi Theory, 1995
- Article by Bing YeYoung "A Philosophical and Cultural Interpretation of Qi"
- The Skeptics Dictionary
- Qi Encyclopedia"