Чиатура

Чиатура — місто в муніципалітеті Чиатура, мхаре Імеретія, Грузія. Розташоване в ущелині річки Квіріла (притока Ріоні) і на прилеглих плато; всі райони Чиатура пов'язані з центральною частиною пасажирськими повітряно-канатними дорогами. Залізнична станція на лінії Зестафоні — Сачхере (від лінії Самтредія Хашурі).

місто (1921)
Чиатура
груз. ჭიათურა
Основні дані
42°17′25″ пн. ш. 43°16′55″ сх. д.
Країна  Грузія
Мхаре Імереті
Муніципалітет Муніципалітет Чіатураd
Адміністративний центр Муніципалітет Чіатураd

Засновано 1879
Статус з 1921 року

Водойма Квіріла (річка)
Населення 12 803 осіб (2014)
Часовий пояс UTC+4
Міста-побратими Нікополь, Сігулда, Кейла (6 квітня 2009)
Поштовий індекс ? пошук (Пошта Грузії)
Місцева влада
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 615211
Відстань
До центру краю
До Тбілісі
Карта
Чиатура
Чиатура (Грузія)
Чиатура
Чиатура (Імереті)

 Чиатура у Вікісховищі

Назва

Існує версія, що назва міста походить від груз. ჭია (чиа), трансліт. мурашка мурашка та ура — закінчення прикметників в грузинській мові.

Економіка

Видобування та збагачення марганцевої руди на Чіатурському родовищі, кварцового піску, видобування мармуру; завод силікатної цегли, чайна, швейна фабрики.

Чиатура — центр видобутку марганцю. У 1879 році почалося видобування багатих руд у Чиатурі[1]. Високий вміст металу в руді, сприятливі умови залягання та зручне географічне розташування (близькість до чорноморських портів) надають особливе значення чиатурському марганцю. Рудники Чиатури у 1970-х роках давали чверть всього видобутку марганцю в СРСР[2].

Тривалий час промисловий комплекс (6 шахт та збагачувальне підприємство), що є основним джерелом доходів місцевих жителів, знаходився в запустінні, проте зараз він починає відновлюватися, поступово починають працювати копальні. У листопаді 2006 року уряд Грузії продав марганцевий комбінат АТ «Чиатурмарганец», а також ліцензію на видобування марганцевої руди на 40 років британської компанії «Stemcor» за $20,075 мільйона.

Транспорт

Канатна дорога

Чиатуру недаремно називають «столицею канатних доріг»[3]. Екстремальне географічне розташування міста сприяло створенню в ньому мережі канатних доріг, які з'єднали центр практично з усіма житловими та промисловими районами. Загальна протяжність підвісних канатних доріг склала більше шести кілометрів. Спочатку на ній діяли понад 20 маршрутів. Нині, через 60 років після запуску, працюють лише 15 маршрутів. Незважаючи на похилий вік підвісна канатна дорога залишається найшвидшим та найзручнішим способом пересування по місту. Усі підвісні канатні дороги одновагонні, двоканатні, маятникового типу[4].

Річка Квіріла

З 1967 по 2008 рік діяв міжміський тролейбусний маршрут «Чиатура Сачхере». Лінія, що проходила серед гір уздовж річки Квіріла, була однією з найбільш мальовничих у СРСР. З самого заснування і до закриття лінії її обслуговували тролейбуси Škoda 9Tr. Після розпаду СРСР, тролейбусна лінія працювала дуже нестабільно, в місті часто вимикали електрику, і тролейбус змушений був простоювати по кілька місяців (також, як і канатні дороги). У 2008 році система була закрита остаточно. Перед закриттям у місто встигли прийти списані у Тбілісі тролейбуси Škoda 14Tr, однак вони ніколи не виходили у Чиатурі на лінію. На даний момент в деяких місцях залишилася контактна мережа та розтяжки, а також списані тролейбуси на території колишнього депо.

Культура

Визначні пам'ятки

  • Печери Джарбелі.
  • Середньовічна фортеця.
  • Поблизу міста, в селі Кацхі, зберігся унікальний купольний храм Мацховарі (X—XI століття) із залишками розпису. Унікальний він тим, що побудований на вершині 40-метрової скелі, стовпа Кацхі, сходи, які ведуть до нього, називаються «сходами на небеса». Десь 20 років тому в занедбаній церкві оселилися грузинські ченці, які вирішили відродити древнє святилище[5].

Відомі люди

Примітки

  1. Марганцеворудна промисловість
  2. Грузія (економіко-географічна характеристика країни). Архів оригіналу за 13 травня 2012. Процитовано 11 червня 2014.
  3. Місто канатних доріг — Чиатура
  4. Банько В. Г. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів: Навчальний посібник. 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: Дакор, 2008. (рос.)
  5. Унікальна церква і сходи до неба. Стовп Кацхі в Грузії

Посилання

Шаблон:Муніципалітет Чиатура

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.