Чиму

Чиму́ (кечуа, ісп. Chimú) — високорозвинута доколумбова культура в Південній Америці, що існувала приблизно з 1250 по 1470 рік на узбережжі північної половини сучасного Перу. Термін також означає представників цієї культури. У епоху найбільшого розширення її вплив розповсюджувався до меж Еквадору на півночі і до Ліми на півдні. Державне утворення чиму носило назву Чимор. У його столиці Чан-Чан (біля сучасного міста Трухільйо) жило 60-100 тисяч чоловік, а саме місто було найбільшим на південноамериканському континенті.

Територія культури чиму на мапі Перу

Ремесла

Через значне як на той час населення чиму були вимушені винаходити нові технології. Використовуючи рабську працю, вони розробляли великі рудні родовища в межах своїх володінь, а також здобували золото в річках. З Болівії доставлялося олово, за допомогою якого вироблялися бронзові сплави. У виготовленні кераміки і золотих виробів чиму досягли майже масового виробництва. Для водопостачання населення споруджувалися канали, по яких вода гірських потоків доставлялася в міста. Деякі з цих каналів налічували в довжину більш ніж 100 км. Завдяки ним навіть посушливі і віддалені долини могли використовіватися для сільського господарства і постачання їжі. Зростання населення привело до розвитку певного рівня організації суспільства, в якому виникли ієрархія та окремі соціальні класи, такі як ремісники, торговці, керівники та воїни.

Ваза чиму із зображенням статевого акту

Для виробництва керамічних предметів чиму розробили особливу техніку. В кінці обпалення кераміки піч герметично закривалася, щоб до неї не поступав кисень. Дим, що зберігався, покривав поверхню предметів особливим чорним і блискучим нальотом. На відміну від культури мочика, чиму не робили малюнків і візерунків на керамічному посуді. Важливіше ніж художня обробка була масовість продукції. Для виробництва тканин чиму використовували вовну альпак і вікуній. Їх можна було легко фарбувати і обробляти. З вовни ткався одяг для високопоставлених осіб, також вироблялися килими і навіть шатра.

Церемоніальні золоті прикраси

Чиму майстерно володіли ювелірною справою. Ймовірно спершу вони перейняли деякі навички у мочика, проте далі самостійно розвинули це ремесло. Вони знали техніку відливання і зварювання металів і також вміли наносити тонку позолоту на їх поверхню. Чиму були відомі і способи створення різних сплавів. Проте з падінням Чимору це вміння було забуте, після того, як більшість ювелірів були примусово переселені інками в Куско. Більшість виробів були переплавлені іспанцями під час їх завоювання Імперії Інків.

На знімках з повітря, зроблених в 1932 році, було виявлено величезну споруду чиму, так звану стіну Маяо. Її висота становила 3 м при ширині 4,5 м. Вона тягнулася від тихоокеанського узбережжя до схилів гір в глибині материка на відстані 65 км. У неї було вбудовано 50 укріплень, в яких несли службу воїни, що охороняли кордон. Ймовірно, стіна обмежувала перший рубіж експансії чиму.

Релігія

Руїни міста Чан-Чан

Попри те, що сонце, верховне божество інків, грало велику роль в культурі чиму, головним божеством був місяць. Сонце, навпаки, вважалося злим божеством, винищувачем, ймовірно через руйнівну дію сонця в пустелі. Вважалося, що місяць сильніший, бо він здатний затьмарити сонце. Сонячні затемнення були приводом для великих святкувань. Дозрівання урожаїв і пори року чиму приписували місячному божеству. Батьком каменів і скель, у яких за віруваннями чиму були магічні сили, було сонце.

Історія

Початок розвитку культури чиму відноситься до IX століття, багато в чому ця культура була спадкоємницею культури моче. Розквіту та найбільшого розповсюдження чиму та їх держава Чимор досягли в XIII-XIV століттях, коли ця держава включала близько 2/3 всього андського населення. У 1470 році інками був переможений останній володар чиму на ім'я Мінчанкаман, сама держава була підкорена і приєднана до імперії інків полководцем Тупаком Юпанкі.

Мова

Мова чиму носила назву кінґнам (Quingnam) і була варіантом мови моче (мочика). В регіоні Ла-Лібертад, біля міста Трухільйо, вона зберігалася до 18 століття, а в регіоні Ламбаєке — до початку 20 століття.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.