Човгузів

Човгу́зів село в Україні, в Теофіпольському районі Хмельницької області. Населення становить 716 осіб. Орган місцевого самоврядування — Човгузівська сільська рада.

Човгузів
Основні дані
49°54′52″ пн. ш. 26°22′28″ сх. д.
Країна  Україна
Адмінодиниця Теофіпольський район
Столиця для Човгузівська сільська рада (сільська рада України)
Засновано 1281
Площа 8,9263 км²
Населення 716
Висота НРМ 253 м
Водойма Полква
Часовий пояс UTC+2 і UTC+3
Поштові індекси 30610
Міська влада
Адреса 30610, Хмельницька обл., Теофіпольський р-н, с.Човгузів, вул.Шкільна,13
Мапа
Човгузів
Човгузів (Земля)


 Човгузів у  Вікіджерелах

В історичних документах архіву князів Сапігів село під назвою Чолгузів вперше згадується в 1532 році, як маєток Чолганських. Очевидно, назва села походить від прізвища тодішніх власників.[1] Довгий час село належало магнатам Сапігам і Яблонським. За участь у польському повстанні 1831 р. його човгузівський маєток конфісковано у власність держави. Селян перевели у розряд державних. [2]

На території села розташовано узвишшя під назвою Замчисько, яке обнесене глибокими ровами-протоками, що заповнені водою з річки Полква. На території "замчиська" є кілька хат з городами, де живуть люди. Можливо, це колишня невелика оборонна споруда, або ж недобудований чи зруйнований замок. Об’єми земельних робіт, свідчать про масштабність об’єкту.

Про заснування села

"Слід згадати також про розповіді старожилів, перекази і легенди, якими послуговувалися священики. Хоча вони є і непевними джерелами, у яких фантазію нелегко відрізнити від реальних подій, їх не слід просто відкидати, адже доля правди у кожному такому оповіданні таки є. Одна з легенд, безперечно, дуже давня, переносить слухача у першу половину XV століття. У ній ідеться про заснування села Чолгузів, що знаходилося у минулому столітті на півдні Острозького повіту: “Князь Литовський Свидригайло любив дуже полювати і заїжджав навіть в ту місцевість, де нині Чолгузів і, де були великі ліси, насичені дичиною. Вся місцевість від Чолгузова до Новоставців була покрита дубовим лісом, в якому був парк і звіринець. Ось одного разу Лев Свидригайло, полюючи в цій місцевості, заблукав. До свого щастя, він побачив вогник, у напрямку якого і дійшов до хати. Господар люб'язно прийняв мандрівника і за свою гостинність отримав від подорожнього багато місцевостей, ймовірно і Чолгузів” [3][4]

"У літописі Чолгузівської церкви Св. Миколи Чудотворця священик Андрій Капустинський ображений нечемним вчинком імператора, який, їдучи якось зі Старокостянтинова до Кременця, побувавши у їхньому селищі, навіть не вийшов у двір. При тому змальовуються заходи, які підготували селяни, аби привернути увагу Його Величності; князь Яблоновський, власник селища, пишно прикрасив корчму і накрив на стіл вишукані страви. Однак, урочистий настрій було зіпсовано байдужістю імператора до всіх цих дій його підлеглих. Він відмовився навіть вийти з карети і коли коней було замінено на поштовій станції, велів рушати далі" [5]

Посилання

  1. Коротка історична довідка про населені пункти громади | Теофіпольська селищна рада Хмельницький район, Хмельницька область. teofipol-gromada.gov.ua (ua). Процитовано 11 жовтня 2021.
  2. Історична довідка | Новоставецька ОТГ. novostavecka.gromada.arhiv.org.ua. Процитовано 13 жовтня 2021.
  3. Тесленко, Ігор (1999). Острожчина у фонді Волинського церковно-археологічного товариства (укр.). Процитовано 11 жовтня 2021.
  4. Ц Д ІА К .— ф. 2205.— оп. 1.— спр. 127.— арк. 1 зв.
  5. Теодорович Н. П. (1893). Историко-статистическое описание церквей и приходов Волынской губернии. Почаев. с. т. 2.— № № 547—677.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.