Чогур

Етимологія

Назва «чогур» походить від тюркського слова «чагир» (у перекладі — «клич, звертайся»). Тобто слово означає «музичний інструмент, призначений для того, щоб звертатися до Бога (Аллаха)». Пізніше слово прийняло таку фонетичну форму, як «чогур».

Згадування

У старовину чогур, судячи з різних історичних джерел застосовувався як військовий музичний інструмент для підняття бойового духу у воїнів. У літописі «Чаханараї-Шах Ісмаїл Сефеві», яка оповідає про початок XVI століття, йдеться[1]:

«...В передній частині успішно просуваючої армії грали чукурі і співали турки-варсаги для підняття бойового духу воїнів»

.

Алі Реза Ялчин у своїй праці «Епоха туркменів на Півдні», розповідає про 9 струн, 15 ладів і прекрасному тембрі чогура. Судячи з історичних фактів можна зробити висновок про те, що в XIIXIII століттях на зміну гопузу прийшов чогур, а у XVXVI століттях на зміну останньому прийшов саз. Деякі різновиди чогура, що мали поширення на Кавказі, а також серед іракських туркменів дійшли до наших днів.

Будова та виготовлення

Чогур, що зберігається у фонді Музею історії Азербайджану, має три парні струни і 22 лади. Корпус методом складання виготовляється з шовковиці. Верх корпусу має дерев'яне покриття товщиною 4 мм. Шийка і головка інструменту виготовлені з горіха, кілочки з груші. З боків корпусу просвердлені два резонаторні отвори і декілька отворів є на верхній деці.

  • Довжина 880 мм
  • Довжина корпусу — 400 мм
  • Ширина — 225 мм
  • Висота — 140 мм .
  • Кількість ладів на грифі — 22.
  • Діапазон чогура — від «до» малої октави до «соль» другої октави.

Чогур може використовуватися як сольний та ансамблевий інструмент.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.