Палац Ширваншахів

Палац Ширваншахів (азерб. Şirvanşahlar sarayı) — палац правителів Ширвану, зведений у Баку у XV столітті за ширваншаха Халіл-Аллаха. Будівництво палацу було пов'язано із перенесенням столиці держави Ширваншахів із Шемахи до Баку. Палац утворює комплекс, куди також входять диванхане, усипальниця ширваншахів, палацова мечеть 1441 року з мінаретом, лазня та мавзолей придворного вченого Сеїда Ях’ї Бакуві. У 1964 році комплекс оголошено музеєм-заповідником й узято під охорону держави.

Старе місто Баку з палацем Ширваншахів і Дівочою вежею
Walled City of Baku with the Shirvanshah's Palace and Maiden Tower [1]
Світова спадщина
40°21′58″ пн. ш. 49°50′00″ сх. д.
Країна  Азербайджан
Тип Культурний
Критерії iv
Об'єкт  958
Регіон Європа і Північна Америка
Зареєстровано: 2000 (24 сесія)
Під загрозою 2003–2009

Палац Ширваншахів на карті Азербайджану

 Палац Ширваншахів у Вікісховищі

Унікальний архітектурний й культурний ансамбль включено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Будівля палацу

Палац Ширваншахів як резиденція Бакинського хана, мал. Г. Гагаріна, 1847

Під час взяття Баку військами сефевідів у 1501 році палац було розграбовано. Всі скарби Ширваншахів — зброя, обладунки, ювелірні прикраси, килими, дорогоцінні парчеві тканини, рідкісні книги із палацової бібліотеки, посуд зі срібла й золота сефевіди забрали з собою до Тебрізу. Але після Чалдиранської битви у 1514 році між армією султана Османської імперії Селіма I й сефевідами, що завершилась поразкою останніх, скарби Палацу Ширваншахів дістались туркам як трофеї. Нині скарби ширваншахів перебувають у музейних колекціях Туреччини, Ірану, Англії, Франції, Росії, Угорщини. Деякі килими з палацу зберігаються у лондонському музеї Вікторії та Альберта, а стародавні фоліанти з палацової бібліотеки — у книгосховищах Тегерана, Ватикану, Петербурга.

Галерея

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.