Чоловіки, що ненавидять жінок

«Чоловіки, що ненавидять жінок», швед. Män som hatar kvinnor; в англійському виданні книга мала назву The Girl with the Dragon Tattoo «Дівчина з татуюванням дракона») — детективний роман шведського письменника та журналіста Стіґа Ларссона, перший з трилогії Міленіум.

«Чоловіки, що ненавидять жінок»
Автор Стіґ Ларссон
Назва мовою оригіналу Män som hatar kvinnor
Дизайн обкладинки О.Г. Жуков
Країна  Швеція
Мова шведська
Серія Міленіум
Жанр детектив, трилер
Видавництво  Швеція: Norstedts Förlag
 Україна: Фоліо
Видано 2005
Видано українською 2010
Перекладач(і) В.М. Верховня
Сторінок 702
ISBN 978-966-03-5083-0
Наступний твір The Girl Who Played with Fired

Роман був нагороджений преміями Glass Key Award в 2006 році, Boeke Prize в 2008 році, Galaxy British Book Awards в 2009 році[1] і Anthony Award.

Історія створення і прототипи головних героїв

На створення головних героїв книг Ларссона, за його ж словами, надихнули образи, створені Астрід Ліндгрен. Прототипом Саландер є Пеппі Довгапанчоха. В оригінальній версії книги Лізбет руда, а на табличці на дверях її квартири за адресою Фіскаргатан, 9, вказано "В. Кула" (скорочення від Villekulla — віли, де жила Пеппі).

Мікаеля Блумквіста Ларссон називав "родичем Калле Блумквіста", хлопчика-детектива, персонажа дитячих книг. Повне ім'я Блумквіста - Карл (Калле) Мікаель Блумквіст. Порівнянням з Калле, як правило користуються неприхильники Блумквіста, тому він не використовує своє перше ім'я.

У творі наявно багато посилань на творчість шведської письменниці Астрід Ліндгрен. Так, поміж інгим, в літньому будиночку Готфріда Вагнера, оглядаючи книжкові полиці, Мікаель знаходить книгу "Пеппі Довгапанчаха" разом з "Всі ми - діти з Воллербю" і " Калле Блумквіст і Расмус". Ім'я бродячої кішки Червень (Tjorven) — це також ім'я одного із персонажів Ліндгрен.

Персонажи роману увесь час пьють каву. Цивільна дружина письменника, Єва Габріельссон в своїй книзі "Мілленіум, Стіг і я", яка присвячена історії написання трилогії, пише що вони зі Стігом любили каву з самого дитинства. Стіга з п'яти років поїла кавою його бабуся.[2]

Сюжет

Мікаель Блумквіст, журналіст і видавець шведського політичного журналу «Міленіум», програв судовий позов, поданий проти нього мільярдером-підприємцем Гансом Еріком Веннерстрем, який звинуватив Блумквіста в наклепі. Три місяці - стільки журналіст повинен відсидіти у в'язниці.

Через деякий час Дірк Фруде, адвокат легендарного шведського промисловця Генріка Вангера, доручає Лісбет Саландер, 24-річній хакерші, що працює в охоронному агентстві «Мілтон Сек'юріті», скласти докладний життєпис Блумквіста. Після отримання вичерпного звіту про життя журналіста Фруде передає Блумквісту пропозицію від Генріка зустрітися в Гедестаді. Там Генрік Вангер пропонує Блумквісту під виглядом написання сімейної хроніки розслідувати зникнення його внучатої племінниці Гарієт. Шістнадцятирічна Гарієт пропала 40 років тому, в 1966 році. Вангер-старший переконаний, що Гарієт вбита, причому кимось із членів його великої родини. В якості аргументів літній промисловець називає не тільки солідну винагороду, але і серйозні докази проти Ханса Еріка Веннерстрем. Після недовгих сумнівів Блумквіст погоджується.

На час розслідування журналіст перебирається на острів Гедебю в Гедестаді, на якому і зникла Гарієт. Там же все життя живе і сам Вангер. Блумквіст знайомиться зі всіма живими членами сім'ї Вангер, серед яких колишній нацист Харальд, брат Генріка, і дочка Харальда Сесілія, з якою у Мікаеля починається роман.

Тим часом Лісбет Саландер, яка в 18-річному віці визнана недієздатною, втрачає свого опікуна і знайомиться з новим - адвокатом Нільсом Бьюрманом. Бьюрман користується своєю владою для примусу Саландер до сексу. Після зґвалтування Лісбет вирішує помститися адвокату - вона знімає останнє зґвалтування на приховану відеокамеру. Вона шантажує його відеозаписом, вимагаючи особистого доступу до всіх своїх банківських рахунків. Крім того, вона катує його і робить йому татуювання про те, що він насильник.

В ході розслідування Мікаель Блумквіст представляється список з п'яти жіночих імен і п'ятизначних чисел, написаний зниклою Гарієт Вангер. Лісбет, захоплива релігією, наводить його на зв'язок представленого списку з Біблією, в якій вірші (позначені в списку цифрами) описують жорстокі покарання жінок за їхні гріхи. Коли в розслідуванні Мікаелю потрібна допомога, він випадково дізнається, що Лісбет склала на нього досить докладне досьє. Здогадавшись, що вона є хакером, дізнається її адресу від Фруде і їде до неї, щоб запропонувати співпрацю в розслідуванні зникнення Гарієт. Об'єднавшись, вони проводять розслідування, в якому виявляють імена жінок, жорстоко убитих в 1940-1960-х роках в Швеції. Ця знахідка наводить їх на думку, що незадовго до зникнення Гарієт вийшла на слід серійного вбивці. Лісбет починає відчувати симпатію до Мікаель, і вони стають коханцями. Незабаром Блумквіст переконується, що за вбивствами стоїть Готфрід Вангер, батько Мартіна і Гарієт, що потонув в 1965 році. Але останнє вбивство сталося в 1966 році.

Проаналізувавши наявні матеріали, Мікаель приходить до висновку, що справу батька продовжив його син Мартін. Мікаель вирішує поговорити з Мартіном, але потрапляє в пастку. Вангер пов'язує Блумквіста в підвалі, де розповідає йому історію від початку до кінця. Першим серійним вбивцею в сім'ї Вангер був Готфрід, батько Мартіна і Гарієт. Аж до своєї смерті в 1965 році Готфрід ґвалтував і бив жінок і залучав свого власного сина Мартіна до скоєння вбивств. Обидва вони гвалтували Гарієт з тих пір, як їй виповнилося 14. Мартін пішов по стопах батька і зробив перше вбивство в лютому 1966 року. Після того як Мартін закінчує свою розповідь, в будинок вривається Лісбет, яка нападає на нього з ключкою для гольфу. Мартін намагається покинути околиці на автомобілі, але в прагненні відірватися від переслідує його на мотоциклі Саландер потрапляє в автокатастрофу і гине. Сама Гарієт виявляється живою. Блумквіст знаходить її в Австралії, куди вона втекла від знущань і побоїв брата Мартіна і жила під ім'ям своєї кузини Аніти. Мікаель переконує Гарієт повернутися до Швеції, що та і робить, приймаючи від Генріка посаду керуючого концерном «Вангер».

Коли Блумквіст дізнається про марність доказів Вангера проти Веннерстрем, він приходить в лють. Однак Саландер на той час вже зламала комп'ютер Веннерстрем і здобула куди більш серйозний компромат на мільярдера. Використовуючи матеріал, Блумквіст пише викривальну статтю і книгу про Веннерстрем, ніж домагається успіху свого журналу в національних масштабах. В цей час Саландер успішно краде 260 мільйонів доларів з рахунків Веннерстрем і переводить їх собі на анонімні офшори.

Веннерстрем кидається в біг і протягом півроку ховається за кордоном. Саландер спостерігає за ним через Інтернет, після чого анонімно повідомляє про його місцезнаходження злочинцям, яким він заборгував. Незабаром Веннерстрема знаходять мертвим.

Лісбет і Мікаель проводять Різдво удвох в будиночку Мікаеля в Сандгамні. Напередодні Нового року Саландер їде до Блумквіста з подарунком, збираючись зізнатися Мікаелю в любові, але, помітивши його разом з Ерікою Бергер, розчаровується в почуттях і їде.

Переклад українською

В Україні книга була опублікована в 2010 році видавництвом Фоліо. Переклад зроблений В. М. Верховня на думку Юрія Винничука робився з російської мови, а не з мови оригіналу — шведської[3].

Екранізації

У 2009 році шведська компанія Yellow Bird екранізувала всі книги трилогії. Режисером був Нільс Арден Оплев. Бюджет фільму склав 13 млн доларів, а загальний касовий збір — $ 104 млн.

Голлівуд екранізував книгу в 2011 році під назвою Дівчина з татуюванням дракона (англ. The Girl with the Dragon Tattoo). Режисер Девід Фінчер. Роль Мікаеля Блумквіста виконав Деніел Крейґ, а Лісбет Саландер Руні Мара. Бюджет склав 90 млн доларів, касовий збір — $ 232 млн.

Посилання

  1. literaryawards.co.uk. www.literaryawards.co.uk. Архів оригіналу за 16 листопада 2011. Процитовано 10 червня 2019.
  2. Gabrielsson, Eva. (2011). Millenium, Stig i i︠a︡. Moskva: Ėksmo. ISBN 9785699501861. OCLC 757339371.
  3. ЛітАкцент
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.