Чорна гадюка (серіал)

«Чо́рна Гадю́ка» — історичний ситком британського каналу BBC, з актором Ровеном Аткінсоном у головній ролі.

Чорна Гадюка
Blackadder
Тип телесеріал
Телеканал(и) Бі-бі-сі
Дистриб'ютор(и) BBC Worldwided і Hulu
Жанр історична ситуативна комедія
Тривалість серії 30 хвилин
Керівник проєкту Richard Curtisd і Ровен Аткінсон
Сценарист Richard Curtisd і Ровен Аткінсон
Режисер Richard Curtisd і Ровен Аткінсон
Ідея Річард Кертіс
Ровен Аткінсон
Розробка Річард Кертіс
Бен Елтон
У головних ролях Ровен Аткінсон
Тоні Робінсон
Тім Макінне́рні
Г'ю Лорі
Міранда Річардсон
Стівен Фрай
Петсі Берн
Композитор Говард Гудолd
Країна-виробник Велика Британія
Мова оригіналу англійська[1][2]
Перший показ 15 червня 1983 — 2 листопада 1989
Кількість сезонів 4
Кількість серій 24+
Посилання

Заголовок «Чорна Гадюка» поєднує чотири сезони комедійного телесеріалу й кілька окремих фільмів. Перші серії були написані Річардом Кертісом і Ровеном Аткінсоном, а сценарії наступних епізодів Кертіс створював у співавторстві з Беном Елтоном.

Сюжет цього телевізійного шоу будується на пригодах у різних історичних епохах антигероя-епоніма Едмунда Блекеддера, роль якого виконує Аткінсон, і його вірного підручного Болдрика, зіграного Тоні Робінсоном.

У 2000 році серіал потрапив під номером 16 у список «100 найвеличніших британських телевізійних програм», складений Британським інститутом кінематографії. У 2004 році за результатами телевізійного опитування «Чорна Гадюка» посіла друге місце в номінації «Найкраща британська комедія ситуацій».

Хронологічний порядок

  • (Чорна Гадюка. Пілотний випуск, не показаний по ТБ)
  • Сезон 1. Чорна Гадюка (The Black Adder)
  • Сезон 2. Чорна Гадюка II (Blackadder II)
  • Чорна Гадюка: роки роялістів (Blackadder: The Cavalier Years)
  • Сезон 3. Чорна Гадюка Третій (Blackadder the Third)
  • Різдвяна пісня Чорної Гадюки (Blackadder's Christmas Carol)
  • Вторгнення на «Жіночу годину» (Woman's Hour Invasion) [хронологія точно не відома]
  • Скетч із Шекспіром (The Shakespeare Sketch)
  • Сезон 4. Чорна Гадюка йде вперед (Blackadder Goes Forth)
  • Чорна Гадюка і день народження Короля (Blackadder and the King's Birthday)
  • Чорна Гадюка: армійські роки (Blackadder: The Army Years)
  • Чорна Гадюка: взад і вперед (Blackadder: Back & Forth)
  • У дівчинки — ювілей (The Jubilee Girl)

Список серій

Сезон 1. Чорна Гадюка (The Black Adder, 1983)

Серії цього сезону вперше показувалися каналом «BBC One» щосереди в 21:25—22:00.

Дія першого сезону відбувається у Середньовіччі, серії зняті в дусі альтернативної історії. Ровен Аткінсон грає Едмунда Плантагенета, сина вигаданого короля Річарда IV.

Дія першого сезону починається битвою при Босворті, з якої переможцем, за версією творців серіалу, виходить Річард III. Однак, Річардові не довелось насолодитися перемогою, тому що він був помилково вбитий Едмундом. У результаті, на престол під ім'ям Річарда IV сідає племінник колишнього короля й батько Едмунда Річард Шрусбері, герцог Йоркский (якого насправді було вбито в Тауері в малолітньому віці, швидше за все, за наказом Річарда III). Так Едмунд стає членом королівської родини й бере собі прізвисько Чорна Гадюка.

Серії сполучають вимисел з історичними реаліями того часу (наприклад, протистояння церковної й світської влади в Середньовіччі). Чималою прикрасою серіалу служать також вставлені в оповідання діалоги із творів Вільяма Шекспіра.

При дворі компанію Едмунду складають його вірний слуга й зброєносець, простолюдин Болдрик і лорд Персі (його грає Тім Макіннерні), приятель Едмунда.

Наприкінці першого сезону всі історичні розбіжності закінчуються: вся королівська родина помирає, помилково випивши отруту, приготовану Болдриком та Персі для розбійників-змовників. Помирає й Едмунд. У результаті королем під ім'ям Генріха VII стає Генріх Тюдор, що, нібито, наказує стерти в хроніках всі згадування про царювання Річарда IV.

Назва Дата ефіру Замітки
Пророкування (The Foretelling) 15.06.1983 Перша серія, що вийшла в ефір
Народжений бути королем (Born to be King) 22.06.1983
Архієпископ (The Archbishop) 29.06.1983
Борода іспанської королеви (The Queen of Spain's Beard) 06.07.1983 Перша поява Міріам Маргуліс (Miriam Margolyes)
Чудовисько відьом (Witchsmeller Pursuivant) 13.07.1983
Чорна печатка (The Black Seal) 20.07.1983 Перша поява Ріка Майалла (Rik Mayall) у ролі Шаленого Джеральда (Mad Gerald)
Персонажі
Персонаж Актор Замітки
Едмунд, герцог Единбурзький Ровен Аткінсон
Річард, герцог Йоркський (пізніше король Річард IV) Брайан Блессед
Королева Елспет Грей
Гаррі, принц Уельський Роберт Іст
Персі, герцог Нортумберленд Тім Макіннерні
Болдрик Тоні Робінсон

Сезон 2. Чорна Гадюка II (Blackadder II, 1986)

Едмунд Блекеддер, лорд Персі, Болдрик. Сезон 2, 1986

Серії цього сезону вперше показувалися каналом «BBC One» щочетверга в 21:30—22:00. Назви серій вказують на тему: весілля, страти, морські експедиції, борги, пияцтво й ув'язнення до тюрми відповідно.

Дія другого сезону відбувається під час правління Єлизавети I, яку грає Міранда Річардсон. Головною дійовою особою є Едмунд, лорд Блекеддер, праправнук Едмунда Чорної Гадюки, що займає посаду при дворі. У кожній серії він якимось чином взаємодіє з королевою і її наближеними: претензійним міністром церкви лордом Мелчеттом (Стівен Фрай) і химерної, придуркуватої Нерсі, що була нянькою королеви. Звичайно, незабуті й Болдрик з Персі, вони з'являються в кожній серії.

У змісті серій другого сезону, як і в усіх інших сезонах серіалу, обігруються історичні реалії того часу. Так, наприклад, у серії «Картопля», мова йде про Епоху великих географічних відкриттів і натякають на те, що Австралію першим відкрив Блекеддер, а серія «Дзвіночки» багато в чому пародіює «Дванадцяту ніч» Шекспіра.

Серія «Голова» спочатку планувалася першою, про що в тому числі говорить наявність борідки лорда Персі, яку він голить у серії «Дзвіночки». Також перші сцени серії «Голова» знайомлять глядачів із персонажами, наприклад, перша сцена показує, що в новому сезоні Болдрик став набагато тупішим.

Назва Дата ефіру Замітки
Дзвіночки (Bells) 09.01.1986 Друга поява Ріка Майалла, цього разу в ролі лорда Флешгарта (Lord Flashheart)
Голова (Head) 16.01.1986
Картопля (Potato) 23.01.1986
Гроші (Money) 05.02.1986
Пиво (Beer) 13.02.1986 Перша поява Г'ю Лорі, друга поява Міріам Маргуліс (Miriam Margolyes)
Кайдани (Chains) 20.02.1986
Персонажі
Персонаж Актор Замітки
Лорд Едмунд Блекеддер Ровен Аткінсон
Лорд Персі Персі Тім Макіннерні
Болдрик Тоні Робінсон
Королева Єлизавета I Міранда Річардсон
Лорд Мелчетт Стівен Фрай
Нерсі Петсі Берн

Сезон 3. Чорна Гадюка Третій (Blackadder the Third, 1987)

Серії цього сезону вперше показувалися каналом «BBC One» щочетверга в 21:30—22:00. Назви серій англійською використовують алітерацію як пародію на назви романів Джейн Остін «Чуття і чуттєвість» (Sense and Sensibility) і «Гордість і упередження» (Pride and Prejudice).

Дія третього сезону розвертається наприкінці XVIII — початку XIX століття. Головним героєм є містер Е. Блекеддер, звичайно ж, нащадок Едмунда Чорної Гадюки. Тепер його статус став ще нижчим, ніж у минулому сезоні: цього разу Едмунд є дворецьким у майбутнього короля Георга IV, відомого в той час як «принц-регент».

В Едмунда в цьому сезоні ми виявляємо багато позитивних якостей, незвичайний розум і спритність, чого не скажеш про принца-регента: він показаний повним ідіотом, єдина турбота якого — пошук розваг і задоволень. Основне заняття Едмунда — виручати свого господаря зі скрутних ситуацій, у які той з легкістю потрапляє.

Цікаво, що в одному з епізодів Кароліна Брауншвейзька, дійсна дружина Георга IV згадується як претендентка на роль нареченої Георга, однак вона була відкинута в силу свого поганого характеру. (Цитата, що описує її: «У неї найогидніший характер у всій Німеччині, а це вже має на увазі перемогу над досить великою кількістю суперниць».) Також у серіалі висміяні відомі особистості того часу: лексикограф Семюел Джонсон, лорд Байрон, Шеллі.

Дія серій розгортається переважно в трьох основних місцях: у великих, просторих апартаментах принца, у темному куточку на кухні під сходами, де зазвичай відпочивають Едмунд і його помічник Болдрик, і в кав'ярні місіс Міггінс — літньої жінки, що має види на Едмунда (в одній із серій вона навіть пропонує йому одруження).

Попри те, що Ровен Аткінсон і Тоні Робінсон грають свої звичні ролі (Едмунда й Болдрика), у цьому сезоні відбулися зміни в акторському складі: зник Персі, точніше, Тім Макіннерні з'явився тільки лише в третій серії, у ролі француза; Г'ю Лорі був запрошений на роль Георга IV, а Гелен Аткінсон-Вуд грає місіс Міггінс. В одній серії з'являється також і Стівен Фрай у ролі герцога Веллінгтона.

В останній серії сезону удача нарешті посміхається Едмунду: він стає принцом-регентом замість справжнього принца, що, видаючи себе за Едмунда, ґрунтовно розлютив герцога Веллінгтона і той у нападі люті застрелив його.

Назва Дата ефіру Замітки
Їжа і шахрайство (Dish and Dishonesty) 17.09.1987
Чорнило і некомпетентність (Ink and Incapability) 24.09.1987 У ролі доктора Джонсона Роббі Колтрейн
Шишка і дворянство (Nob and Nobility) 01.10.1987 Гостьова поява Тіма Макіннерні
Розум і слабоумство (Sense and Senility) 08.10.1987
Емі і добродушність (Amy and Amiability)’ 15.10.1987 У ролі Емі Гардвуд Міранда Річардсон
Дуель і дуалізм (Duel and Duality) 22.10.1987 У ролі герцога Веллінгтона Стівен Фрай
Персонажі
Персонаж Актор Замітки
Едмунд Блекеддер, дворецький принца Ровен Аткінсон
В. Болдрик, робітник Тоні Робінсон В = Відвали!
Принц Георг, принц-регент, їхній господар Г'ю Лорі
Місіс Міггінс, господарка кафе Гелен Аткінсон-Вуд

Сезон 4. Чорна Гадюка йде вперед (Blackadder Goes Forth, 1989)

Серії цього сезону вперше показувалися каналом «BBC One» щочетверга в 21:30—22:00. Назви серій англійською, за винятком останньої, — каламбури військових звань.

У четвертому сезоні дія відбувається під час Першої світової війни. Тепер наш головний герой — капітан Едмунд Блекеддер, піхотний офіцер. Компанію йому становлять його підлеглі: бравий, але недалекий лейтенант Джордж Сент-Барлі (Г'ю Лорі) і «найгірший у світі кухар» — рядовий Болдрик. Також діючими особами є некомпетентний генерал-самодур Ентоні Сесіл Гогманей Мелчетт (Стівен Фрай), начальник Едмунда, що є в чомусь карикатурою на генерала Гейга і ад'ютант Мелчетта, капітан Дарлінг (Тім Макіннерні), канцелярист-бюрократ, типовий «штабний пацюк», що дуже не любить Едмунда.

Сюжет майже всіх серій четвертого сезону обертається навколо рішучого наступу на ворожі позиції, що от-от повинен розпочатися. Завдання нашого героя — усіляко протистояти спробам генерала Мелчетта кинути Едмунда і його підлеглих на неминучу загибель — штурм ворожих позицій. Для цього в кожній новій серії Едмунд використовує все нові й нові виверти.

Однак, Едмунду так і не вдається ухилитися від наказу й остання серія закінчується тим, що Едмунда, Джорджа, Болдрика та інших солдатів піднімають в атаку на укріплення ворога.

Серії четвертого сезону носять яскраво виражену антивоєнну спрямованість. В одній із серій, перед тим, як підстрелити поштового голуба на обід, Едмунд виправдується перед товаришами по службі: «Коли щотижня на фронті гине тисяч п'ятдесят чоловік, кому яка справа до якоїсь пташини?»

В іншій серії, Мелчетт, бажаючи підбадьорити Джорджа, показує йому зроблену в натуральну величину модель захопленої англійцями землі, у розмірі сімнадцяти квадратних футів. При цьому Дарлінг зауважує: «Ця модель дуже деталізована: подивися, тут є навіть маленький черв'ячок».

Остання сцена заключної частини серіалу визнана одним із найкращих моментів в історії британського телебачення. Сцена має зовсім не комедійний характер: всі герої (за винятком генерала Мелчетта) за свистком встають із окопів і біжать нейтральною смугою в атаку на ворожі позиції, тобто, за мірками Першої світової війни, на вірну смерть. Після цього немає ніяких титрів, фігури головних героїв поступово зникають, і замість поритої траншеями й вирвами снарядів землі на екран випливає квітуче, залите сонцем, макове поле.

Цей відкритий і зовсім не смішний фінал підкреслює, що четвертий сезон серіалу є чимось більшим, ніж просто комедією ситуацій. Можливо, саме тому остання серія пізніше була визнана найкращою серією всього серіалу.

Назва Дата ефіру Замітки
Капітан Кухар (Captain Cook) 28.09.1989 У серії перший і єдиний раз за історію серіалу немає запрошених гостей
Капрал Покарання (Corporal Punishment) 05.10.1989
Майор Зірка (Major Star) 12.10.1989
Рядовий Літак (Private Plane) 19.10.1989 Третя поява Ріка Майалла, знову в ролі лорда Флешгарта
Генерал Госпіталь (General Hospital) 26.10.1989 У ролі сестри Мері Міранда Річардсон
До побачення-а-а… (Goodbyeee. . .) 02.11.1989 Остання серія визнана найкращою серією всього серіалу,
остання сцена визнана одним із найкращих моментів в історії британського телебачення
Персонажі
Персонаж Актор Замітки
Капітан Едмунд Блекеддер Ровен Аткінсон
Рядовий В. Болдрик Тоні Робінсон
Генерал сер Ентоні Сесіл Хогманей Мелчетт Стівен Фрай
Лейтенант високоповажний Джордж Колтгерст Сент-Барлі Г'ю Лорі
Капітан Кевін Дарлінг Тім Макіннерні

Спеціальні випуски

Титульный лист сценарію пілотної серії, підписаний Ровеном Аткінсоном.

Пілотний випуск

Пілотна серія «Чорної Гадюки» була знята, але ніколи не була показана телебаченням Великої Британії. Одна примітна річ у пілотному випуску, як і в усіх пілотних, — це кастинг. Болдрика грає не Тоні Робінсон (Tony Robinson), а Філіп Фокс (Philip Fox). Сценарій пілота в цілому такий, як і серія «Народжений бути королем» (Born to be King), хоча й з деякими іншими жартами та з жартами, які з'являться в інших серіях серіалу.

Чорна Гадюка: роки роялістів (Blackadder: The Cavalier Years)

Ефір: «BBC One», 05.02.1988, 21:45-22:00

Персонажі
Персонаж Актор Замітки
Сер Едмунд Блекеддер Ровен Аткінсон
Болдрик Тоні Робінсон
Король Карл I Стівен Фрай
Олівер Кромвель Воррен Кларк

Різдвяна пісня Чорної Гадюки (Blackadder's Christmas Carol)

Ефір: «BBC One», 23.12.1988, 21:30-22:15

Спеціальний різдвяний випуск серіалу, розповідає про епоху правління королеви Вікторії, і зокрема про Ебенізера Блекеддера — найдобрішу людину в усьому місті. Один раз, у різдвяну ніч, до нього приходить дух Різдва й розповідає про його кошмарних предків. Серія являє собою скетч-набір з попередніх сезонів. Ми знову побачимо лорда Блекеддера й примхливу королеву Єлизавету, дворецького Едмунда в служінні тупому принцові й навіть майбутнє для нащадків Чорних Гадюк. Головні ролі виконують ті ж актори, що й грали в попередніх сезонах. Всі вони виконують звичні для себе ролі, зокрема Ровен Аткінсон знову зіграє Блекедерів, Тоні Робінсон, звичайно ж, Болдрика, Г'ю Лорі — принца, Стівен Фрай — Мелчетта , Міранда Річардсон — Єлизавету.

Персонажі
Персонаж Актор Замітки
Ебені́зер Блекеддер / Лорд Едмунд Блекеддер / Едмунд Блекеддер, есквайр / Ком. Едмунд Блекеддер Ровен Аткінсон
Болдрик Тоні Робінсон
Королева Єлизавета I / Асфіксія XIX Міранда Річардсон
Лорд Мелчетт / Лорд Фрондо Стівен Фрай
Георг, принц-регент / Лорд Пігмот Г'ю Лорі
Дух Різдва Роббі Колтрейн
Королева Вікторія Міріам Маргуліс
Нерсі Петсі Берн

Вторгнення на «Жіночу годину» (Woman's Hour Invasion)

Ефір: «BBC Radio 4»

Скетч із Шекспіром (The Shakespeare Sketch)

Ефір: 1989

Чорна Гадюка і день народження Короля (Blackadder and the King's Birthday)

Ефір: «ITV», 14.11.1998

Цей короткий 15-хвилинний скетч був присвячений 50-літньому ювілею Чарльза, принца Уельского. У цій серії Ровен Аткінсон грає лорда Блекеддера, а Стівен Фрай — короля Карла II.

Чорна Гадюка: армійські роки (Blackadder: The Army Years)

Ефір: 2000

Чорна Гадюка: взад і вперед (Blackadder: Back & Forth)

Ефір: 31.12.1999

Персонажі
Персонаж Актор Замітки
Лорд Едмунд Блекеддер / Король Едмунд III / Блекеддеркус Ровен Аткінсон
Відвали Болдрик / Болдрикус Тоні Робінсон
Леді Елізабет / Королева Єлизавета I Міранда Річардсон
Архідиякон Дарлінг / Дюк де Дарлінг / Герцог Дарлінг Тім Макіннерні
Віконт Джордж Бафтон-Тафтон / Георгіус Г'ю Лорі
Єпископ Флавій Мелчетт / Мелчетт / Полководець Мелчекус / Веллінгтон Стівен Фрай
Робін Гуд Рік Майалл
Діва Меріан / Королева Меріан Кейт Мосс
Нерсі Петсі Берн
Тиранозавр Рекс Динозавр

У дівчинки — ювілей (The Jubilee Girl)

Ефір: «BBC», 29.12.2002

Примітки

  1. Hulu — 2007.
  2. Fernsehserien.de

Література

  • Всі серії й багато спеціальних випусків доступні на DVD, а також на аудіозаписах Бі-бі-сі.
  • Curtis, Richard, Ben Elton, and Rowan Atkinson. Blackadder: The Whole Damn Dynasty 1485—1917. Penguin Books, 2000. ISBN 14-029608-5. Збірка сценаріїв чотирьох сезонів серіалу.
  • Howarth, Chris, and Steve Lyons. Cunning: The Blackadder Programme Guide. Virgin Publishing, 2002. ISBN 7535-0447-2. Неофіційний путівник серіалом з коментарями, анекдотами й спостереженнями.
  • Curtis, Richard, Ben Elton. Blackadder: Back & Forth. Penguin Books, 2000. ISBN 14-029135-0. Книга зі сценарієм і з великою кількістю фотографій.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.