Чорна пантера

Чорна пантера — назва темнозабарвлених особин ряду видів великих кішок, що представляють собою генетичний різновид забарвлення — прояв меланізму. Чорна пантера не є самостійним видом. Найчастіше, це леопард або ягуар. Існування пум — меланістів не підтверджено.

?
Чорна пантера

Ягуар - меланіст або Чорна пантера
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Надтип: Вториннороті (Deuterostomia)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Підклас: Звірі (Theria)
Інфраклас: Плацентарні (Eutheria)
Надряд: Лавразіотерії (Laurasiatheria)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Котові (Felidae)
Рід: Пантера (Panthera)
Вид: Чорна пантера
Panthera melas
(стара класифікація)
Посилання
Вікісховище: Panthera pardus (melanism)
Чорна пантера (Panthera melas)
Чорна пантера (ягуар)
Походження Всюди , де є леопарди , ягуари і пуми
Інші назви Чорна пантера,
Пантера-меланіст,
Ягуар-меланіст,
Леопард-меланіст,
Пума-меланіст
Кіт свійський (Felis catus)
Чорна пантера (Panthera melas)
Чорна пантера (леопард)
Походження
Країна Всюди , де є леопарди , ягуари і пуми
Поширення Дика природа і зоопарки
Альтернативні назви Чорна пантера,
Пантера-меланіст,
Ягуар-меланіст,
Леопард-меланіст,
Пума-меланіст
Поширені псевдоніми Чорна пантера,
Пантера-меланіст,
Ягуар-меланіст,
Леопард-меланіст,
Пума-меланіст

Також, «пантера» — рід великих тварин в родині котячих, тому слово «пантера» найчастіше застосовується не лише до особин чорного кольору, але також і до інших, зі звичайним забарвленням (рудуватим або плямистим), навіть білим — так звані «білі пантери».

Меланізм

Чорне забарвлення пантер є проявом меланізму, викликаного мутацією гена[1]. Прикладом сильного поширення мутації, яка призводить до меланізму, в популяції котячих, є популяція леопарда на території Малайзії, де близько 50 % тварин мають чорне забарвлення. Взагалі серед великих кішок меланізм зазвичай є більш поширеним в тих популяціях, які живуть в щільних лісах — за умови нестачі освітлення темні тварини тут є менш помітними, ніж на відкритій місцевості, що полегшує їм виживання. Шкура чорної пантери не ідеально чорна, на ній більшою чи меншою мірою завжди видніються плями. Е. П. Джі в своїй книзі «Дикі тварини Індії» писав, що зустрічаються навіть особливі «недопантери», у яких чорні плями добре видно на світлому шоколадному тлі[2].

Крім кольору забарвлення, чорні і плямисті особини леопардів і ягуарів нічим не відрізняються, вільно схрещуються і дають плідне потомство. Дитинчата від таких пар можуть бути різноманітні — і плямисті, і чорні. Але останнє зустрічається рідше, тому що ген чорного кольору рецесивний і часто пригнічується геном плямистості.

Неповний меланізм

Самець передньоазійського леопарда з нетиповим забарвленням, близьким до абундізму.

Близьким до меланізму поняттям є неповний меланізм або псевдо-меланізм («абундизм») — стан, за якого посилена пігментація шкіри або інших покривів відбувається не рівномірно, а окремими ділянками. Псевдо-меланізм зустрічається у леопардів[3]. За абундизму, наприклад, плями або смуги у тварин з плямистим або смугастим забарвленням покривів можуть поширюватися аж до злиття, яке призводить до так званого оманливого меланізму. Меланізм і абундизм найчастіше є підсумком мутацій, але можуть виникати і внаслідок інших чинників, таких як вплив температури під час вагітності, яка може впливати на транскрипцію і трансляцію генів.

Образ в мистецтві

  • Багіра, самець чорної пантери (леопарда — меланіста), є одним з головних персонажів твору Редьярда Кіплінга «Книга джунглів». Проте в радянському мультфільмі «Мауглі» Багіра зображена самкою, через що на пострадянському просторі образ Багіри є жіночим.
  • Вражаючий зовнішній вигляд пантери (чорна кішка з палаючими очима) зробив пантеру справжнім символом грізної, красивої, спритної, підступної жінки, як наприклад героїня Настасія Кінскі з кінофільму «Люди-кішки».
  • Пантро — персонаж мультсеріалів «Громові коти» (1985 і 2011 рр.), антропоморфна чорна пантера і фізично найсильніший з позитивних героїв.
  • Гвенвівар — величезна пантера в книгах Роберта Сальваторе «Сага про Дріззта». Супутниця темного ельфа Дріззта До'Урдена.
  • Рожева пантера — назва алмазу в серії однойменних фільмів, а також популярний мультиплікаційний персонаж (Пінкі) названий на його честь.
  • Принцеса Ромі — антропоморфна пантера в мультсеріалах «Навколо світу з Віллі Фогом» і «Віллі Фог 2».

У геральдиці та міфології

Геральдичні пантери
  • Геральдична пантера завжди зображується « incensed », тобто огнедишною (розлюченою), з полум'ям, що виривається з рота і вух. Істота описується як прекрасна і добра.
  • Пантера була емблемою ( badge ) англійських королів Генріха IV і Генріха VI. Іноді вона зображується як звичайна тварина типу пантери, іноді (особливо в німецькій геральдиці) як істота з чотирма рогами, коров'ячими вухами і довгим червоним язиком у вигляді полум'я.
  • На гербі африканської країни Габон дві чорні пантери тримають щит та уособлюють «пильність і хоробрість глави габонської держави».

Примітки

  1. Sunquist, F. (December 2007). Malaysian Mystery Leopards. National Wildlife Magazine 45 (1). Архів оригіналу за 16 січня 2008. Процитовано 24 травня 2015.
  2. Джі Е. П. Дикі тварини Індії. — 2-е изд. — Т. 1.
  3. Gamble, Cyndi; Rodney Griffiths (2004). Leopards: Natural History & Conservation. Voyageur Press. ISBN 0896586561.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.