Чукучанові

Чукучанові (Catostomidae) — родина риб ряду коропоподібні (Cypriniformes), дуже близькі до родини коропові. Родина налічує 14 родів та близько 70 видів.

?
Чукучанові

Catostomus commersonii
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Коропоподібні (Cypriniformes)
Підряд: Cobitoidea
Родина: Чукучанові (Catostomidae)
Cope, 1871
Роди

Amyzon
Carpiodes
Catostomus
Chasmistes
Cycleptus
Deltistes
Erimyzon
Hypentelium
Ictiobus
Minytrema
Moxostoma
Myxocyprinus
Thoburnia
Vasnetzovia
Xyrauchen

Посилання
Вікісховище: Catostomidae
Віківиди: Catostomidae
EOL: 3196
ITIS: 163892
NCBI: 7968
Fossilworks: 83688

Розповсюдження

12 родів родини є ендеміками Північної Америки, 1 рід чукучан (Catostomus) зустрічається у Азії та Північній Америці, 1 рід міксоциприн (Myxocyprinus) зустрічається тільки у басейні Янцзи. Вчені вважають, що чукучанові виникли на території Східної Азії від загальних предків з короповими, а потім розповсюдились у Північну Америку. У викопному вигляді на обох континентах відомі з еоцену.

Будова

Чукучанові зовнішнім виглядом схожі на коропових, відрізняються сильним розвитком м'ясистих губ, вкритих ворсинками, відсутністю вусиків та деякими особливостями в будові черепа. Глоткові зуби тонкі, численні (понад 10), однорядні. У чукучанових відстань від початку рила до анального плавця в 2,5 рази більше, ніж відстань від початку анального до хвостового плавця, у коропових ці пропорції менше. Самці дрібніші за самиць. В ядрах клітин міститься близько 100 хромосом, що у 2 рази більше ніж у більшості коропових риб. Морфологічно родина поділяється на 2 групи. Перша — риби з високим тулубом, мають досить великі розміри (до 120 см), це переважно мешканці рівнинних річок. Друга група — риби з веретеноподібним тулубом, порівняно невеликі розміри (до 60 см), мешкають переважно у швидких річках.

Спосіб життя та розмноження

Живуть у річках та озерах, живляться переважно бентосними організмами, у раціоні деяких видів водною рослинністю та планктоном. Нерест навесні та в першій половині літа. Ікра донна. Плодючість у річкових чукучанових менша, ніж у озерних.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.