Штипель Аркадій Мойсейович

Штипель Аркадій Мойсейович
Народився 14 березня 1944(1944-03-14) (77 років)
Каттакурган, Самаркандська область, Узбецька РСР, СРСР
Громадянство  СРСР Росія
Діяльність перекладач, поет, письменник, інженер
Alma mater ДНУ ім. О. Гончара
Мова творів російська
Роки активності 1989 — до тепер

Аркадій Мойсейович Штипель (нар. 14 березня 1944, Каттакурган, Самаркандська область, Узбецька РСР) — радянський та російський поет, перекладач, критик.

Життєпис

Народився Аркадій Штипель 14 березня 1944 року в місті Каттакурган Самаркандської області. Дитинство і юність провів у Дніпропетровську. У 1965 році був виключений з Дніпропетровського державного університету за літературну діяльність за звинуваченням у спробі написати і поширити літературний маніфест, спрямований проти соціалістичного реалізму. Також Аркадій Штипель був звинувачений в очорнюванні радянської ідеології та в українському націоналізмі[1]. Після служби в армії закінчив навчання заочно на Фізико-технічному факультеті Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара і отримав диплом фізика-теоретика.

З 1968 року Штипель мешкає в Москві. Працював інженером-акустиком, радіологом, учителем математики, монтажником-наладчиком, фотографом, сторожем.

Творчість

Зовнішні відеофайли
Аркадій Штипель. «Мороз і сонце — дивна днина!..»

Перша публікація Штипеля у 1989 році в антології поетичного андерграунду «Громадяни ночі». Аркадій Штипель постійний автор розділу поезії в журналі «Аріон». Переможець першого українського поетичного слему в рамках фестивалю «Київські Лаври» (Київ, 19 травня 2006 [2]) та інших аналогічних турнірів [3].

Критика

Насамперед, вірші Штипеля ясні. Це не означає, що вони елементарні, швидше навпаки. Але відчуття ясності вірша — це, як мені здається, головне, що залишається після читання книги. Ясність — річ досить загадкова, взагалі-то. Вона у першу чергу пов'язується з суворою думкою та візуальною геометрією природи. Наприклад, з Евклідом, з прямим класичним простором, з виразністю і однозначністю відчуттів. Поет нічого не хоче затушувати, затемнити — зовсім навпаки, він прояснює і виправляє неминучі вивихи сприйняття. Природа — проста в своїх основах, а людина, відгороджуючись від неї безліччю власних заздалегідь придуманих схем, її не бачить — й тому вважає і складною, і заплутаною. Штипель — простодушний, але пильний. А ці якості один одному взагалі-то суперечать. Простодушний прийме на віру те, що пильно бачить наскрізь. Значить, висновок один: Штипель бачить не так, як ми, і приймає на віру тільки те, що бачить сам. Володимир Губайловський, «Російський журнал» [4]

Громадська позиція

У червні 2018 підтримав відкритий лист діячів культури, політиків і правозахисників із закликом до світових лідерів виступити на захист ув'язненого у Росії українського режисера Олега Сенцова й інших політв'язнів.[5]

Публікації

Книги

  • «Мороз і сонце — дивна днина!..». Київ. Видавництво Києво-Могилянська академія, 2016.
  • В гостях у Евкліда: Вірші.. — М.:Журнал поезії «Аріон», 2002. — Книжкова серія «Голосу» журналу поезії «Аріон» — ISBN 5-901820-02-9 (рос.)
  • Вірші для голосу: Друга книга.. — М.: АРГО-РИСК; Книжковий огляд, 2007. — Книжковий проект журналу «Повітря», вип. 25. — ISBN 5-86856-138-4. (рос.)
  • На рівні дихання: Вірші. — СПб.: Алетейя, 2009. — 184 с. (рос.)
  • Ось слова. — М.: Російський Гуллівер, 2011. — 124 с. — ISBN 978-5-91627056. (рос.)

У збірках

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.