Штопор (інструмент)

Што́пор[1], коркотя́г[2][3] — пристрій для відкорковування пляшок, закритих корком.

Штопор
Різновид штопора — ніж сомельє

Походження слова штопор не зовсім ясне: або від нім. Stopper («інструмент для набивання»), або від нід. stopper, утвореного від stop («корок»)[4].

Історія

Вважається, що штопор винайдено в Англії. В одному з документів, датованому 1861 роком, пристрій описується так: «Сталевий гвинт, що використовується для виймання корка з пляшок». Перший патент на штопор був виданий у 1795 році англійцю Семюелю Геншеллу. 1860 року М. Л. Бірн отримав патент на «буравчик з дерев'яною ручкою Т-подібної форми».

Види штопорів

Важільні

Використовується простий або складний важіль, завдяки якому зменшується витрата сил, необхідна для вийняття корка.

Використання важільних штопорів було пов'язано з проблемою: тертя металевої спіралі о корок ускладнювало витягування, і спіраль проверталася або руйнувала корок. У 1978 році американець Герберт Аллен запропонував покривати спіраль шаром тефлону. Завдяки тому, що у тефлону коефіцієнт тертя нижчий, ніж у звичайного металу, це дозволило підвищити ефективність і надійність штопорів. Аллен згодом почав співпрацювати з британською фірмою Metrokane.

Одним з різновидів важільних штопорів є професійний «коркотяг сомельє», в ньому важіль створюється завдяки упору, який ставиться на шийку пляшки.

Обертальні

У них корок виймається обертанням ручки. Після того, як спіраль входить у корок до самого кінця, обертання продовжується в протилежному напрямку і корок виймається з горлечка пляшки.

Колекціонування

Дональд Булл, автор книги «Велика книга штопорів», має колекцію, яка складається з 4000 експонатів. Ціна на деякі коркотяги може сягати декількох тисяч доларів. Так, штопор 1842 року був проданий на аукціоні за 31280 доларів.

Виробники штопорів

Інші пристрої

Окрім штопора, для відкорковування пляшок також використовують вилкові відкривачки.

Див. також

Примітки

  1. Штопор // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Коркотяг // Словник синонімів української мови. synonyms_uk.enacademic.com. 2014. Процитовано 10 грудня 2017.
  3. Коркотяг // Словоформи. Орфографічний словник. www.slovnyk.ua. Процитовано 10 грудня 2017.
  4. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 6 : У  Я / укл.: Г. П. Півторак та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.