Шумське городище

Шу́мське городи́ще язичницьке городище, розташоване в Житомирському районі Житомирської області, неподалік від урочища Шумськ, на березі річки Гнилоп'ять. Дослідники (зокрема І. П. Русанова) датують Шумське городище IX століттям і приписують його створення або деревлянам, або представникам Празької археологічної культури[1].

До 1964 року на території Шумського городища розташовувалось невелике селище, яке було знесене для створення військового полігону у 1952. Власне під час знесення було виявлено хрестоподібне святилище. Про селище через роки нагадує лише старе заросле кладовище.

Опис

На території городища розташоване поглиблення хрестоподібної форми з плоским дном і вертикальними стінками, орієнтоване по лінії північ-південь. Розміри цього поглиблення становить 14,2 на 11 м, глибина 40—50 см. У центрі розташована велика стовпова яма, заповнена камінням і оточена іншими стовбовим ямами та камінням. Судячи з виявленого попелу, в центрі поглиблення розводили вогонь.

Поблизу виявлений могильник зі спаленими трупами, що мав вигляд обмеженого невеликим ровом круглого майданчика (діаметром 5 м), з пропеченою поверхнею і шаром вугілля завтовшки близько 50 см.

На сусідньому (вздовж по берегу) мисі річки Гнилоп'яті виявлений один житловий будинок та господарські споруди. Будинок цей, судячи з усього, належав жерцеві.

На території городища виявлена кераміка IX–X ст., кремнієвий наконечник стріли, перепалені кістки бика і птахів.

Функції

На думку істориків, приблизно в цих місцях проходила південна межа території деревлян. Щодо функції та призначення городища І. П. Русановою висловлено припущення, що тут свого часу було проведено урочистий одноразовий обряд, присвячений якійсь події.

Примітки

  1. И. П. Русанова, Б. А. Тимощук Языческие святилища древних славян. — М.: Издательство «Ладога-100», 2007. — 304 с., ил., сх., таб.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.