Юдзу

Юдзу (лат. Citrus junos, ゆず [judzu], японський цитрон) — складний гібрид з роду цитрусових, батьківщиною якого вважають Китай.

Стиглий плід Юдзу
?
Юдзу

Юдзу у живій природі
Біологічна класифікація
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Родина: Рутові (Rutaceae)
Триба: Цитрусові (Citreae)
Рід: Цитрус (Citrus)
Вид: C. ichangensis x C. reticulata var. austera
Citrus ichangensis x Citrus reticulata var. austera
Посилання
Вікісховище: Citrus junos
IPNI: 771942-1
NCBI: 135197

В Китаї цей плід відомий ще з часів Конфуція, тобто вже 2500 років. Плоди юдзу схожі на невеличкі грейпфрути з середнім діаметром 5 — 10 см, мають ароматну шкірку жовтого або помаранчевого кольору, яка легко відділяється, та м'якоть, яка має дуже кислий смак, схожий на лимон з нотками грейпфрута.

Основні відомості

Юдзу росте як невелике дерево, від 2-8 м у висоту з великими шипами на стовбурі. Плоди дозрівають зазвичай наприкінці осені, що раніше, ніж у інших цитрусових. Юдзу є одним з найбільш морозостійких цитрусових, критична температура від -14 до -15С. В Японії ця рослина часто переносить до — 12С без пошкоджень. Це дає можливість вирощувати цей гибрид в сьомій USDA зоні морозостійкості без укриття.

Юдзу можна зустріти у Китаї, Кореї — росте у дикому вигляді, та Японії — вирощують у промислових обсягах. Також Юдзу можна зустріти в Україні на південному березі Криму.

Використання

Юдзу широко використовують в японській кухні як лимон, його додають до перших та других страв та роблять з нього мармелад, у Кореї з плодів Юдзу роблять джем. Ще з соку Юдзу роблять різні напої та оцет. Цедру використовують для виробництва парфумів та ефірної олії. Дерево використовують як підщепу для інших цитрусових, щоб збільшити їх морозостійкість.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.