Цитрус
Цитрус[1][2] (лат. Citrus) — рід вічнозелених рослин родини рутових (Rutaceae), єдиний рід триби цитрусових (Citreae).
Цитрус | |
---|---|
![]() | |
Цитрон (Citrus medica) — типовий вид | |
Біологічна класифікація | |
Царство: | Рослини (Plantae) |
Клада: | Судинні рослини (Tracheophyta) |
Клада: | Покритонасінні (Angiosperms) |
Клада: | Евдикоти (Eudicots) |
Клада: | Розиди (Rosids) |
Порядок: | Сапіндоцвіті (Sapindales) |
Родина: | Рутові (Rutaceae) |
Підтриба: | Citrinae |
Рід: | Цитрус (Citrus) L. |
Види | |
Див. текст | |
![]() |
Значення у сільському господарстві
Серед численних плодових рослин цитрусові користуються особливою популярністю. Плоди мандаринів, апельсинів, лимонів, цитронів, грейпфрутів відрізняються високими поживними, лікувальними і дієтичними властивостями. Вони служать сировиною для отримання чудових соків, компотів, цукатів і варення, цінних ефірних олій і різних есенцій, що широко використовуються в харчовій, кондитерській і парфумерній промисловості. Плоди цитрусових багаті глюкозою, сахарозою, фруктозою (загальний вміст цукрів варіює від 6,34 % у лимона до 7,02 % у мандарина) і різноманітними вітамінами (З, D, А, В1, В2, РР) і провітамінами (А, Е). Так, за вмістом вітаміну С плоди цитрусових значно перевершують плоди інших культур: у плодах апельсина, мандарина, лимона і грейпфрута міститься відповідно 66, 25-40, 52-60 і 38-41 мг%, аскорбінової кислоти, в плодах яблуні (сорт Антонівка) — 33, в груші — 3-10, у вишні — 15, в сливі — 4-7 у винограді — 2-3 мг%/.
У несприятливі в метеорологічному відношенні роки кількість вітаміну С в плодах цитрусових різко знижується. Окрім споживання у свіжому або переробленому вигляді, цитрусові плоди широко використовуються в медицині при різних захворюваннях. За даними Г. А. Алавидзе (1960), у давньогрузинській медичній літературі XI—XVI ст. часто згадується про медичні настоянки, що виготовляються з плодів і листя цитрусових. Характерно, що при тривалому зберіганні і переробці плодів вміст вітамінів у них не змінюється.
Походження
Батьківщиною цитрусових вважають Індію і Китай, звідки вони потрапили до Ірану, Сирії та Єгипту. У країнах Середземномор'я введені в культуру в XI ст., а в XIV ст. стали широко культивуватися. На початку XVI ст. цитрусові набули поширення в Америці, особливо в Каліфорнії і Флориді.
![](../I/Mandariner_Citrus_deliciosa.jpg.webp)
Квітки і листя цитрусових містять цінні ефірні олії та глікозиди. У плодах грейпфрута виявлені нероль і птигрен, гесперидин і халкон, в кислому апельсині — нарингін і сударатамарин. До особливостей цитрусових відноситься їх довговічність — середня тривалість їх життя більше 100 років, хоча відомі випадки значно довшого існування. К. Иліяшик повідомляє про помаранчеве дерево віком понад 600 років, що росте в Римі.
Вирощування
Плоди цитрусових відрізняються довготривалим зберіганням і добре транспортуються. При відповідних температурах вони можуть зберігатися до врожаю наступного року.
За останнє сторіччя в світовому сільськогосподарському садівництві цитрусові насадження зайняли перше місце, і зараз немає жодної тропічної або субтропічної країни, що не має цитрусових плантацій.
Виробництво цитрусових плодів на земній кулі в наш час[коли?] стоїть на другому місці після винограду. Тільки за останні 20 років збір плодів цитрусових збільшився з 22 до 48 млн т, причому 80 % цієї кількості припадає на частку апельсинів, мандаринів і танжеринів, а інше — на частку цитронів, грейпфрутів і лимонів. В середньому за 15-16 років приріст виробництва апельсинів склав 5,1 %, мандаринів — 7,5, лимонів — 4,7, грейпфрутів — 4,3 %.
Вирощують цитрусові в Європі, Азії, Африці, Америці і Австралії — всього в 75 країнах світу, об'єднаних у три великі групи: країни Північної і Центральної Америки, Середземноморські країни та інші країни (Африка, Азія, Південна Америка, Океанія). У першій групі найбільшим виробником цитрусових, особливо апельсинів і грейпфрутів, є США — 30 %, в другій групі — Італія, Іспанія, Португалія, Марокко, Алжир, Єгипет, Югославія, Греція, Ізраїль, що забезпечують 25-28 % світового виробництва цитрусових, в основному апельсинів, лимонів, грейпфрутів і цитронів. За виробництвом цитронів перше місце у світі займає Італія. На частку країн третьої групи припадає близько 40 % світового виробництва цитрусових. Основними їх виробниками є Японія, Індія, Бразилія. У боротьбі зі шкідниками цитрусових важливий внесок зроблений українським ентомологом М. А. Теленгою
З країн колишнього СРСР основною зоною промислового обробітку цитрусових є Грузія. За історичними відомостями цитрусові були відомі в Грузії ще в XII ст., коли, за описом академіка Н. Н. Кецховелі, війська цариці Тамари, розгромивши султана Нукаредіна, захопили оригінал арабської «Книги лікаря», де згадувалося про плоди цитрусових — туринджії (помпельмус). Відомі факти і ранішого використання цитрусових. П. М. Жуковський (1964) повідомляє, що ще в XI ст. знаменитий узбецький лікар Авіценна виготовляв ліки в суміші з соком кислого апельсина.
Історія вирощування в Російській імперії
Записи грузинського царевича Вахушті показують, що в XVII ст. у районах Батумі, Ґонко і Ерґу удосталь росли туринджії, лимони і апельсини. Апельсинові дерева у віці 90-100 років можна зустріти і зараз у районі Батумі — в селах Ґонко і Сарпі. В урожайні роки з кожного такого дерева збирають до 5-10 тис. плодів.
Спроби створення окремих точок промислового обробітку цитрусових і інших субтропічних культур у вологих субтропіках Росії відносяться до сорокових років XIX ст. Для цього в 1840 р. засновується ботанічний сад Сухумі, а в 1846—1847 рр. створюються Озурґетський, Кутаїський і Ґаґрський аккліматізаційні розплідники для випробування цитрусових, хурми та інших рідкісних рослин теплого клімату.
У 1894 р. за наполяганням передових росіян-учених А. Н. Краснова і И. Н. Клінґена на Чорноморському узбережжі засновуються Сочінська і Сухумська дослідні сільськогосподарські садові станції, в завдання яких входило вивчення технічних і плодових культур, пристосованих до місцевих умов, розповсюдження їх серед навколишнього населення. З цією метою з низки зарубіжних країн, в першу чергу Індії, Японії, Китаю і Франції, завезено плодові та технічні субтропічні рослини.
Ці наукові установи спільно з організованим 1912 року Батумським ботанічним садом проводили велику роботу по розповсюдженню плодових і цитрусових культур на узбережжі. Помітному розвитку культури цитрусових у Росії сприяла, як пише П. М. Жуковський (1964), експедиція до Китаю та Японії на чолі з А. Н. Красновим і И. Н. Клінґеном (1897), коли до числа «12 золотих дарів Сходу» привезено і японський мандарин «ному». Проте справжній розвиток вітчизняне субтропічне господарство отримало лише після встановлення Радянської влади, коли в країні почалася промислова обробка цитрусових культур.
В Україні промислове вирощування цитрусових не розвинене, але переробка цитрусових плодів на соки та дитяче харчування існує майже на усіх підприємствах харчової промисловості, які виробляють вказані продукти.
Список представників роду
![](../I/Citrus_tern_cb_simplified_1_uk.svg.png.webp)
Рід цитрусових до початку вирощування людиною включав такі види:
- Citrus aurantifolia — Лайм з Індії
- Citrus maxima — Помело (помпельмус або шеддок) з Малайського архіпелагу
- Citrus medica — Цитрон з Індії
- Citrus reticulata — Мандарин, з Китаю
- Citrus trifoliata — Понцирус трилистковий, з Кореї та прикордонних районів Китаю (часто відділяється, як Poncirus)
- Австралійські лайми
- Citrus australasica — Пальчиковий лайм (іноді виділяється в Microcitrus)
- Citrus australis — Австралійський круглий лайм (іноді виділяється в Microcitrus)
- Citrus glauca — Пустельний лайм (іноді виділяється в Eremocitrus): і 3 інших Microcitrus
- Кумквати, 4-5 видів, походить із Південно-Східної Азії (часто відділяється, як Fortunella)
- Papeda, включає
- Citrus halimii — limau kadangsa, limau kedut kera, з Таїланду та Малайї
- Citrus indica — Індійський Дикий помаранч, з Індії
Гібриди та сорти
Сортування за походженням. Оскільки кожен є продуктом (принаймні) двох батьківських видів, то вони перераховані кілька разів.
- На основі Citrus maxima
- Аманацу, нацумікан — Citrus × natsudaidai (C. maxima × невідоме)
- Кам сань (Cam sành) (C. reticulata × C. × sinensis)
- Грейпфрут — Citrus × paradisi (C. maxima × C. × sinensis)
- Імператорська цитрина (C. × limon × C. × paradisi)
- Кінноу, Уїлкінґ (C. × nobilis × C. × deliciosa)
- Кійомі (C. sinensis × C. × unshiu)
- Танжело (C. reticulata × C. × paradisi)
- Оранжело, Chironja (C. × paradisi × C. × sinensis)
- Оробланко, Світі (C. maxima × C. × paradisi)
- Помаранч — Citrus × sinensis (ймовірно C. maxima × C. × reticulata)
- Танжело — Citrus × tangelo (C. reticulata × C. maxima або C. × paradisi)
- Танґор — Citrus × nobilis (C. reticulata × C. × sinensis)
- Аґлі (C. reticulata × C. maxima or C. × paradisi)
- На основі Citrus medica
- Citrus medica var. sarcodactylus — Citrus medica var. sarcodactylus
- Цитрон види з кислим соком: цитрон Діамант, Флорентійський цитрон, Грецький цитрон і цитрон Баладі
- Цитрон види з солодким соком: Корсиканський цитрон і Марокканський цитрон.
- Єменський цитрон — не соковитий цитрон.
- Фернандіна — Citrus × limonimedica (ймовірно C. medica × C. × limon)
- Пондероза (Ponderosa Lemon) (ймовірно C. medica × C. × limon)
- На основі Citrus reticulata
- Берґамот — Citrus × aurantium ssp. bergamia or Citrus × bergamia
- Померанець, Seville Orange — Citrus × aurantium
- Кривавий помаранч — Citrus × sinensis cultivars
- Кам сань (Cam sành) (C. reticulata × C. × sinensis)
- Кінотто (Chinotto) — Citrus × aurantium var. myrtifolia or Citrus × myrtifolia
- Клементіна — Citrus × clementina
- Мандарин Клеопатри — Citrus × reshni
- Декопон — Citrus reticulata cv. 'Siranui' (ChungGyun × Ponkan)
- Дайдай — Citrus × aurantium var. daidai or Citrus × daidai
- Ґрейпфрут — Citrus × paradisi (C. maxima × C. × sinensis)
- Германдіна — Citrus reticulata cv. 'Hermandina'
- Імператорська цитрина (C. × limon × C. × paradisi)
- Кінноу, Уїлкінк (C. × nobilis × C. × deliciosa)
- Кійомі (C. sinensis × C. × unshiu)
- Середземноморський мандарин, Willow Leaf — Citrus × deliciosa
- Цитрина Меєра, Valley Lemon — Citrus × meyeri (C. × limon × C. × paradisi or C. × sinensis)
- мандарин Міхаль — Citrus reticulata cv. 'Michal'
- Мікан, Satsuma — Citrus × unshiu
- Танжело (C. reticulata × C. × paradisi)
- мандарин Нова, Clemenvilla
- Оранжело, Chironja (C. × paradisi × C. × sinensis)
- Оробланко, Світі (C. maxima × C. × paradisi)
- Понкан — Citrus reticulata cv. 'Ponkan'
- Ранґпур, Lemanderin, Mandarin Lime — Citrus × limonia (C. reticulata × C. × limon)
- Помаранч — Citrus × sinensis (вірогідно C. maxima × C. × reticulata)
- Танжело — Citrus × tangelo (C. reticulata × C. maxima or C. × paradisi)
- Танжерин — Citrus × tangerina
- Танґор — Citrus × nobilis (C. reticulata × C. × sinensis)
- Аґлі (C. reticulata × C. maxima or C. × paradisi)
- Юзу — Citrus × junos (C. reticulata × C. × ichangensis)
- Невизначена база
- Алемау, Alemow Colo — Citrus × macrophylla
- Джерук лімау — Citrus × amblycarpa
- Ґаджанімма, Carabao Lime — Citrus × pennivesiculata
- Citrus ichangensis, Ichang Papeda — Citrus × ichangensis
- Імператорська цитрина (C. × limon × C. × paradisi)
- Ійокан, Iyokan, anadomikan — Citrus × iyo
- Кабосу, Kabosu — Citrus × sphaerocarpa
- Кафрський лайм, makrut — Citrus × hystrix
- Khasi Papeda — Citrus × latipes
- Цитрина — Citrus × limon
- Ліметта, Солодка цитрина, солодкий лайм, мозамбі — Citrus × limetta
- Палестинський солодкий лайм — Citrus × limettioides Tanaka
- Перський лайм, Tahiti Lime — Citrus × latifolia
- Помпія («Citrus mostruosa», a nomen nudum)
- Раф-цитрина, Rough Lemon — Citrus × jambhiri Lush.
- Шекваша, Hirami Lemon, Taiwan Tangerine — Citrus × depressa
- Судачі — Citrus × sudachi
- Сунакі, Suenkat — Citrus × sunki
- Тачібана (Citrus tachibana (Mak.) Tanaka)
- Волкамер-цитрина, Volkamer Lemon — Citrus × volkameriana
Посилання
- Цитрус //Фармацевтична енциклопедія
- Effects of pollination on Citrus plants Pollination of Citrus by Honey Bees
- Culture & Care for the genus Citrus on CultureSheet.org
- Citrus Research and Education Center of IFAS (largest citrus research center in world)
- Citrus Variety Collection by the University of California
- Citrus (Mark Rieger, Professor of Horticulture, University of Georgia)
- Sorting Citrus names
- Fundecitrus — Fund for Citrus Plant Protection is an organization of citrus Brazilian producers and processors.
- Citrus — taxonomy, fruit anatomy at GeoChemBio
- Home Citrus Growers
Див. також
- Цитрус // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Citrus L. // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.