Юкава Хідекі

Хіде́кі Юка́ва (яп. 湯川秀樹; 23 січня 1907, Токіо 8 вересня 1981, Кіото) японський фізик, перший японець, нагороджений Нобелівською премією.

Хідекі Юкава
яп. 湯川 秀樹
Народився 23 січня 1907(1907-01-23)[1][2][…]
Azabud, Район Мінато, Токіо, Японія
Помер 8 вересня 1981(1981-09-08)[1][2][…] (74 роки)
Кіото, Японія
Місце проживання Японія, США
Країна  Японія
Національність японець
Діяльність фізик-теоретик, професор, фізик, фізик-ядерник
Alma mater Кіотський університет
Галузь фізика
Заклад Кіотський університет
Аспіранти, докторанти Хаяші Тюсіро і Shoichi Sakatad
Членство Лондонське королівське товариство, Академія наук СРСР, Академія наук Японії, Папська академія наук[3], Королівське товариство Единбурга, Американська академія мистецтв і наук, Національна академія наук США, Індійська національна академія наукd і Американське фізичне товариство[4]
Відомий завдяки: передбаченням існування мезонів на основі теоретичної роботи з ядерних сил
Батько Takuji Ogawad
Брати, сестри Yoshiki Ogawad, Shigeki Kaizukad і Tamaki Ogawad
У шлюбі з Sumi Yukawad
Родичі Ogawa Komakitsud
Нагороди Нобелівська премія з фізики (1949)
Автограф

 Юкава Хідекі у Вікісховищі

Біографія

Фейнманівська діаграма взаємодії нуклонів у ядрі через поле мезона, існування якого передбачив Юкава

Майбутній фізик народився 23 січня 1907 року у Токіо у родині професора університету, геолога Оґави Такудзі. Через рік після його народження сім'я переїхала до Кіото. Ще у дитячому віці Хідекі познайомився з японською і китайською класикою, а в шкільні роки захопився математикою і фізикою, а також самостійно опанував німецьку мову. У 1926 році, успішно закінчивши школу, Хідекі вступив до Кіотського університету, де вивчав фізику за прискореною програмою. У 1929 році він захистив дисертацію, здобувши ступінь магістра.

У 1932 році Юкава одружився з Юкава Сумі і змінив своє прізвище Оґава на прізвище дружини. Вони виховали двох синів.

Починаючи з 1933 року, Хідекі Юкава працював лектором з фізики в Осакському університеті, а за три роки став професором.

Попри те, що наприкінці 1920-х років Юкава провів ряд експериментальних фізичних досліджень, молодого ученого все більше захоплювала сфера теоретичної фізики. Роботи в галузі квантової і ядерної фізики принесли йому популярність у науковому світі Японії. У цей період багатьма фізиками світу робилися спроби теоретично пояснити причину, яка утримує атомне ядро від розпаду. 1935 року Юкава теоретично припустив, що це ув'язується з обмінною частинкою великої маси. Він опублікував складну, але змістовну теорію, що дозволила обчислювати масу цієї гіпотетичної частинки, приблизно у 200 разів важчої за електрон, що згодом дістала назву «мезон»[5].

1939 року Юкава повернувся до Кіотського імператорського університету вже як відомий фізик-теоретик, завдяки чому фізичний факультет університету набув міжнародного визнання.

Незважаючи на початок Другої світової війни, Юкава продовжив свої наукові дослідження у сфері фізики елементарних частинок. 1942 року він зі співробітниками висунув припущення про існування двох типів мезонів, а 1948 року його теорія експериментально підтвердилася. Мезони було штучно отримані американськими фізиками в лабораторії Каліфорнійського університету Берклі.

Юкава здобув Нобелівську премію з фізики 1949 року «за передбачення існування мезонів на основі теоретичної роботи з ядерних сил».

З 1949 по 1953 роки Юкава працював у США у Колумбійському університеті й займався дослідницькою роботою в Принстоні в Інституті фундаментальних досліджень. 1953 року він повертається до Кіотського університету, де обійняв посаду директора Науково-дослідного інституту фундаментальної фізики і продовжив дослідження з квантової фізики й елементарних частинок, приділяючи багато часу вихованню нового покоління молодих японських фізиків аж до відставки у 1970 році.

Крім Нобелівської премії, Юкава був нагороджений Імператорською премією Японської академії наук, другим молодшим чиновницьким рангом, золотою медаллю імені Ломоносова АН СРСР. Він також був іноземним членом багатьох наукових академій і товариств.

Помер Хідекі Юкава 8 вересня 1981 року у місті Кіото.

Див. також

Примітки

  1. SNAC — 2010.
  2. Енциклопедія Брокгауз
  3. http://www.pas.va/content/accademia/en/academicians/deceased/yukawa.html
  4. NNDB — 2002.
  5. Юкава запропонував назвати частинку мезотроном, але Вернер Гайзенберг, який добре знав грецьку, змінив назву на мезон
  6. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Джерела

  • Храмов Ю. А. Юкава Хидэки (Yukava Hidechi (Hideki)) // Физики: Биографический справочник / Под ред. А. И. Ахиезера. — Изд. 2-е, испр. и дополн. — М.: Наука, 1983. — С. 313. — 400 с
  • Profiles of Japanese science and scientists, 1970 / Supervisory editor: Hideki Yukawa (1970)
  • Creativity and intuition: a physicist looks at East and West / by Hideki Yukawa; translated by John Bester (1973)
  • Scientific works (1979)
  • Tabibito = The traveler / Hideki Yukawa; translated by L. Brown & R. Yoshida(1982)

Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.