Юра (гори)

Юра (фр. [ʒyʁa]; нім. [ˈjuːra]; фр. Massif du Jura; нім. Juragebirge; іт. Massiccio del Giura) гірський масив у Західній Європі, головним чином розташований уздовж кордону між Швейцарією та Францією. Іноді до нього також відносять Швабський і Франконський Альби, розташовані на території Німеччини. Гори дали назву Юрському періоду, французькому департаменту Жура та однойменному кантону Швейцарії.

Юра
Вид з гір біля Кре-де-ля-Неж
Вид з гір біля Кре-де-ля-Неж
Країна Франція, Швейцарія, Німеччина
Довжина 340 км
Найвища точка Кре-де-ля-Неж
 - висота 1720 м
Супутниковий знімок гір Юра
Супутниковий знімок гір Юра
 Юра у Вікісховищі

Масив характеризується формою півмісяця, що простягається на понад 340 км між Цюрихом та Вореппом, слідуючи за вигином альпійської дуги.Висота до 1720 м (Кре-де-ля-Неж). Масив обмежений Савойськими Альпами і Шварцвальдом. Його утворюють паралельні хребти, що складаються здебільшого з юрських вапняків і мергелів, розвинутий і карст.

На схилах ростуть букові ліси, вище (до 1300—1400 м) — ліси з ялини і ялиці, на вершинах альпійські луки.

Розрізняють декілька районів гірського масиву Юра:

  • Швейцарська Юра - південно-східна частина гір на території Швейцарії. Довжина - близько 200 км. Висота до 1679 м (гора Мон-Тандр ). Обриваються уступом висотою до 1000 м до Швейцарського плато.
  • Французька Юра - західна і південна частини гір на території Франції. Опускаються ступенями на північний захід.
  • Швабсько-Франконська Юра (Швабський Альб і Франконский Альб) - частина масиву на території Німеччини.

Етимологія

Назва Юра походить від франко-провансальського Juris та від латинського Juria, що означало "гірський ліс". В свою чергу ці слова походять від кельтського Jor (Йор), що значить "лісиста висота".

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.