Ют
Ют (від нід. hut — «халабуда, хатина») — морський термін, що позначає два пов'язані одне з одним поняття[1]. Ним називають кормову надбудову, а також його вживають як назву кормової частини палуби корабля від задньої (грот- або бізань-) щогли (або від кормової рубки) до ахтерштевня[1]. В останньому значенні вживається також термін ахтердек.
Ют, частково втоплений в корпус судна, називається пів'ютом[2] (на ВМФ термін «пів'ют» вживається щодо кормової надбудови взагалі)[1]. Також так називають додаткову палубу над ютом. Старовинна назва шканців і юта — ахтер-кастель.
Ют як надбудова може бути подовженим (понад 1/4 довжини судна) і коротким. У ньому розташовуються вантажні приміщення, або каюти для екіпажу і пасажирів, або службові приміщення, а також елементи кормових швартовного і якірного пристроїв.
На вітрильних суднах ют як частину палуби виділяли від корми до бізань-щогли (кормової щогли). Ют як надбудова в цій частині палуби служив для укриття рульового пристрою і рульового від негоди, а також для розміщення кают капітана і його помічників.
На сучасних великих суднах замість юта влаштовують кормову рубку.
У юті на однопалубних суднах може розміщуватися твіндек (міжпалубний простір).
Див. також
Примітки
- Ют // Толковый Военно-морской Словарь. — 2010. (рос.)
- Пів'ют // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
Джерела
- Словник іншомовних слів. За редакцією О. С. Мельничука. Головна редакція Української радянської енциклопедії. Київ — 1977.