Якунін Гліб Павлович

Гліб Па́влович Яку́нін (рос. Глеб Павлович Якунин; 4 березня 1934, Москва, РРФСР 25 грудня 2014, Москва, Росія) — російський правозахисник, православний священик, у 1980-х роках в'язень сумління.

Якунін Гліб Павлович
Народився 4 березня 1934(1934-03-04)[1]
Москва, СРСР[2]
Помер 25 грудня 2014(2014-12-25)[2] (80 років)
Москва, Росія
·хвороба
Поховання П'ятницький цвинтар
Країна  Росія
 СРСР
Діяльність політик, правозахисник, депутат Державної Думи РФ
Знання мов російська
Членство 1st State Duma of the Russian Federationd
Посада депутат Державної Думи РФ
Партія Демократичний вибір Росіїd
Конфесія православ'я
Автограф
Нагороди

Starovoytova awardd

Життєпис

Гліб Якунін у 60-70-ті роки був одним з найбільш діяльних учасників правозахисного руху. Разом зі священиком Миколою Ешліманом, Якунін написав відкритого листа в 1965 році до патріарха Московського Алексія I, в якому стверджував, що Церква повинна бути звільнена від тотального контролю Радянської держави. У відповідь на це йому заборонено продовжувати своє священиче служіння у парафії в травні 1966 р. Олександр Солженіцин підтримав Гліба Якуніна та Миколу Ешлімана у своєму листі до Патріарха Алексія.

У 1976 році він створив християнський комітет захисту прав віруючих в СРСР. Він опублікував кілька сотень статей про придушення релігійної свободи в Радянському Союзі. Ці документи використовувалися дисидентами всіх релігійних конфесій. 28 серпня 1980 року Якунін був заарештований та засуджений за антирадянську агітацію. Він утримувався в КДБ в Лефортовській тюрмі до 1985 року, а потім у трудовому таборі «Пермь 37». Пізніше він був покараний примусовим поселенням у Якутії.

Глібу Якуніну було дано амністію в березні 1987 року під керівництвом Михайла Горбачова. Йому дозволили повернутися в Москву і знову працювати священиком у 1992 році.

На початку 90-х років зайнявся активною політичною діяльністю, став співголовою руху «Демократична Росія».

У 1990 році обраний народним депутатом РРФСР, був заступником голови Комітету Верховної Ради РФ зі свободи совісті. Як депутат Верховної Ради, а згодом Держдуми Росії, брав участь в оприлюдненні архівних матеріалів, що свідчили про співпрацю номенклатури Московської Патріархії з КДБ.

Гліб Якунін був членом комітету, створеним для розслідування радянських спроб державного перевороту 1991 року під головуванням Л. Пономарьова, і таким чином отримав доступ до таємних архівів КДБ. У березні 1992 року він опублікував матеріали про співпрацю Московського патріархату та КДБ.

У 1993 році Російська православна церква наклала заборону на участь священиків у виборах до органів представницької і виконавчої влади. Однак Гліб Якунін цьому рішенню не підкорився, був обраний депутатом Держдуми (1993—1995 роки), але був позбавлений сану священика. У 1997 році за непокору священоначальству був відлучений від Російської православної церкви.

Помер у віці 80 років після тривалої хвороби 25 грудня 2014 року.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.