Ґаятрі Чакраворті Співак

Ґаятрі Чакраворті Співак (англ. Gayatri Chakravorty Spivak; 24 лютого 1942 Колката, Індія) — американська літературознавиця індійського походження, професорка, директорка Центру порівняльної літератури і суспільства Колумбійського університету. Співак є співзасновницею теорії постколоніалізму. Її професійні наукові інтереси охоплюють літературу 19 і 20 ст, фемінізм, марксизм, деконструкцію та глобалізацію.

Ґаятрі Чакраворті Співак
Народилася 24 лютого 1942(1942-02-24)[1][2][3] (79 років)
Колката, Британська Індія[4]
Країна  Індія
Діяльність письменниця, філософиня, викладачка університету, перекладачка, літературна критикиня
Alma mater Колкатський університет, Колумбійський університет
Галузь літературознавство
Заклад Колумбійський університет
Ступінь професор
Членство Американська академія мистецтв і наук
Відома завдяки: постколоніалізм
Нагороди

Грант Ґуґґенгайма (1995)

премія Кіото в галузі мистецтв і філософіїd

honorary doctor of Paris 8 Universityd


 Ґаятрі Чакраворті Співак у Вікісховищі

Життєпис

Ґаятрі Співак закінчила з відзнакою штудію з англійської і бенгальської літератури в Президент-коледжі Калькутського університету. В 1959 у віці 17 років емігрувала до США, де продовжила навчання в Корнельському університеті і склала магістерські іспити. Під час подальшого навчання в університеті Айови в 1967 році захистила дисертацію в Корнельському університеті, присвячену творчості Вільяма Батлера Єйтса під керівництвом проф. Пола де Мана.

Співак наразі є професором в Колумбійському університеті. Вона також викладає в Центрі вивчення соціальних наук в Калькутті.

Наукова робота

В 1976 Співак видала переклад Грамматології Жака Дерріди, високо оцінений науковим співтовариством. У 1980 році приєдналася до колективу прикладних досліджень під керуванням історика Ренеджіт Гаха. Дослідниця працює в галузях фемінізму, марксизму, деконструкції та глобалізації. У своїх дослідженнях Співак викриває як європейську метафізику (такі філософи, як Кант та Гегель), що не тільки не згадувала підпорядкованих (англ. subaltern), але й активно протидіяла їхньому сприйняттю як повноцінних людських істот. З 2002 Співак займається також питаннями тероризму.

Співак відома[Кому?] статтею «Чи може підпорядковане промовляти?»,[5] яка вважається базовим текстом постколоніалізму, а також перекладом книги «Про граматологію» Жака Дерріди.

Примітки

  1. Encyclopædia Britannica
  2. The Fine Art Archive — 2003.
  3. Indiana Philosophy Ontology Project
  4. The International Who's Who of Women 2006Routledge, 2005. — ISBN 978-1-85743-325-8
  5. «Can the Subaltern Speak?» Архівовано 21 серпня 2010 у Wayback Machine.(англ.)

Див. також

Вибрані праці

  • Can the subaltern Speak?, in: Nelson, Cary/Grossberg Lawrence (Ed.): Marxism and the Interpretation of Culture, Chicago: Illinois University Press, 1988
  • Outside in the Teaching Machine, New York, London: Routledge, 1993
  • The Spivak Reader. Selected Works of Gayatri Chakravorty Spivak, edited by Donna Landry and Gerald MacLean, New York/London: Routledge, 1996
  • A Critique of Post-Colonial Reason: Toward a History of the Vanishing Present, Harvard University Press, 1999
  • Imperative zur Neuerfindung des Planeten. Imperatives to Re-Imagine the Planet
  • Death of a Discipline, New York: Columbia University Press, 2003
  • Can the subaltern Speak? Postkolonialität und subalterne Artikulation
  • Who Sings the Nation-State? Language, Politics, Belonging (разом з Джудіт Батлер), Oxford/New York/Kalkutta: Seagull Books, 2007;
  • Other Asias, Malden/Oxford: Blackwell Publishing, 2008
  • Righting Wrongs. Über die Zuteilung von Menschenrechten, Zürich/Berlin: diaphanes, 2008.

Українські переклади

  • Співак, Гаятрі Чакраворті. В інших світах. Есеї з питань культурної політики. — К.: Вид. дім «Всесвіт», 2006. ISBN 966-8439-01-5.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.