19-та армія (Третій Рейх)

Історія

ІІ світова війна

19-та польова армія (нім. 19. Armee) була сформована 26 серпня 1943 року шляхом переформування армійської групи «Фельбер» (83-й армійський корпус) на території Південної Франції.

На військові формування 19-ї армії покладалися завдання оборони французького середземноморського узбережжя на випадок вторгнення військ союзників. У серпні 1944 армія вперше вступила в бойові дії з висадкою англо-американських морського та повітряного десантів в ході операції «Драгун».

У зв'язку з прийнятим рішенням щодо відведення Вермахту з півдня Франції армії переважно вела ар'єргардні бої з військами союзників та французьким рухом Опору у південній та центральній Франції, Воґезах, Ельзасі, на території Німеччини у Бадені Вюртемберзі. У січні-лютому 1945 року 19-та армія зазнала нищівної поразки у Кольмарській операції, коли основні сили об'єднання потрапили в оточення біля міста Кольмар.

Після переформування та доукомплектування поспішно сформованими частинами з числа фольксштурмовців та другорядних формувань, що комплектувалися обмежено придатними резервістами, армія брала участь у підтримці операції «Нордвінд», наступі, що провалився в районі Страсбургу. У завзятих боях у Шварцвальді з французькою 1-ю армією армія була знов розгромлена й її рештки відступили в райони Штутгарта та Мюнзингену, де остаточно капітулювали американським військам у травні 1945. Формально капітуляція військ була прийнята командиром американського VI корпусу генералом Едвардом Бруксом 5 травня 1945 року в районі австрійського міста Інсбрук.

Командування

Командувачі

Підпорядкованість

Бойовий склад 19-ї армії

Постійні[1][2]

Формування забезпечення та підтримки

  • 536-та комендатура тилу (Korück 536);
  • 532-й армійський батальйон зв'язку (Armee-Nachrichten-Abteilung 532);
  • 321-ше головне артилерійське командування (Höheres Arko 321).
Непостійні

Див. також

Посилання

Література

  • Тессин, Георг (1976). «Verbände Und Truppen der Deutschen Wehrmacht Und Waffen-SS im Zweiten Weltkrieg 1939—1945» (том IV), Biblio Verlag, Osnabrücke. ISBN 3-7648-1083-1.
  • Bönninghausen, C., Freiherr von: Kampf und Ende rheinisch-westfälischer Infanteriedivisionen 1941-45, Coesfeld o.J. (im Selbstverlag)

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.