49-й гуцульський стрілецький полк

49-й гуцульський стрілецький полк (пол. 49 Huculski Pułk Strzelców; 49 pp) — підрозділ польської армії часів Другої Речі Посполитої, що входив до 11-ї Карпатської стрілецької дивізії (Армія «Краків»).

49-й гуцульський стрілецький полк
49 Huculski Pułk Strzelców
Знак на комір полків 11-ї дивізії
Засновано 1919
Країна Друга Польська Республіка
Гарнізон/Штаб Коломия
Прізвиська гуцульский
Річниці 19 липня
Війни/битви Радянсько-польська війна
Вереснева кампанія
Розформовано 1939
Командування
Перший командир Полковник Тьері
Останній командир Підполковник Кароль Ходала

Медіафайли на Вікісховищі
Рядовий полку, 1937 рік

У міжвоєнний період розміщувався в Коломиї, взяв активну участь у бойових діях під час німецького вторгнення до Польщі у вересні 1939 року. Став відомий після нічної атаки, під час якої була знищена більша частина елітного німецького окремого полку SS-Standarte Germania.

Спадкоємцем традицій полку (таких як носіння гуцульського капелюха) у сучасних збройних силах Польщі є 22 батальйон гірської піхоти.

Історія створення

Полк створений на початку 1919 року, як 15-й піхотний полк Блакитної армії. У вересні 1919 року він був перейменований в 40-й піхотний полк, а в березні 1920-го — в 49-й піхотний полк.

Більшість солдатів, що служили і полку були гуцулами (в першу чергу — добровольцями, а потім призовниками), і це було враховано штабом польської армії, який 12 квітня 1937 року, вирішив назвати 1-й батальйон полку гуцульським батальйоном польських легіонів, на знак вдячності за видатну службу гуцулів під час Першої Світової війни.

Потім, 4 березня 1938 року, назву «гуцульський» отримав і весь полк. Крім того, солдатам було наказано, що під час проведення урочистих заходів вони повинні носити капелюхи і плащі, які є частиною традиційного гуцульського народного одягу.

Участь у Другій Світовій війні

На початку вересня 1939 полк був перенаправлений на захід щоб, разом з іншими підрозділами Карпатської стрілецької дивізії, захищати лінію «Вісла». 10-го вересня, в м. Блажові, 30 солдатів полку організували пастку одній з колон німецької 4-ї легкої дивізії. Одинадцять німецьких солдатів було вбито, гуцули захопили документи, серед яких були карти. Їх втрати обмежилися двома пораненими. Проте, перевага в чисельності дала можливість німцям роздрібнити деякі польські частини. У наступні дні, полк був змушений відступити, взявши участь в декількох сутичках з передовими частинами вермахту. Нарешті, 14 вересня, він опинився в районі Садової Вишні і Яворова.

Нічна атака

14—16 вересня 1939 року відбувся жорстокий бій між німецькими і польськими військами, відомий як «Битва при Яворові». І почалося воно з бою організованому за ініціативи 49-го гуцульського стрілецького батальйону.

В ніч з 15 на 16 вересня 1939 року, 49-й гуцульський стрілецький полк, за допомогою 98-го піхотного полку, здійснив атаку на частини SS-Standarte Germania, який дислокувався в районі сіл Прилбичі, Мужиловичі, Могила і Чорнокунці. Німцям було наказано закрити дороги, що ведуть на схід і запобігти атаці польських військ з боку Львова. Для того, щоб застати солдат Третього Рейху зненацька, полковники Ходала і Броніслав Пругар-Кетлинг (останній був комендантом 11-й Карпатської стрілецької дивізії) наказали своїм солдатам розрядити гвинтівки і використовувати багнети.

Менш ніж за 30-хвилин запеклого рукопашного бою, який почався о 9 годині вечора, німці зазнали катастрофічних втрат. Командир III батальйону СС оберштурмбанфюрер Віллі Кеппен і ад'ютант полку СС оберштурмфюрер Шомбург були вбиті багнетами.

Штаб СС в паніці втік до Яворова, а слідом за ними пішли ті солдати що залишились живими. Німці втратили майже всю важку техніку, в тому числі 16 75-mm і 8 105-мм артилерійських гармат, 15 AT, більшість будівельних розводів, а також всі транспортні засоби (20 броньованих машин і транспортерів, 70 мотоциклів, 50 вантажівок і автомобілів). Що стосується людських втрат СС, то один з трьох батальйонів, що входили до складу СС-Standarte Germania був повністю знищений. Весь полк СС-Standarte Germania практично припинив своє існування. Його залишки були зняті з фронту, а потім розформовані.

Наслідки

Незважаючи на те, що успіх був абсолютним, німці швидко реорганізували свій захист і викликали повітряну підтримку. З іншого боку, у поляків не було достатньо досвіду, щоб використовувати захоплене обладнання, і тому вони вирішили знищити більшість із захопленого гранатами. 19-го вересня, 49-ому гуцульському стрілецькому полку вдалося досягти Львова, де він здався радянським військам, що досягли міста та захопили його.

У літературі

Свідком цих подій став генерал Соснковський, який пізніше зобразив їх у своїй книзі «Cieniom Wrzesnia». Полковник Пругар-Кетлинг також описав нічну атаку у своїх спогадах «Aby dochowac wiernosci». Він писав, що 30-хвилинний напад було скоєно в повній тиші, а паніку було видно наступного дня на застиглих обличчях загиблих німецьких солдатів. Польські командири були шоковані, побачивши, скільки озброєння було захоплено як трофей.

Див. також

Джерела

  • Bronisław Prugar-Ketling «Aby dochowac wiernosci», Wydawnictwo Odpowiedzialnosc i Czyn 1990, (in Polish)
  • Aleksander Smolinski. Ciekawe dzieje barwy 49 Huculskiego Pułku Strzelcow z lat 1937—1939, Pro memoria, styczen 2004, (in Polish)
  • Kazimierz Sosnkowski, «Cieniom wrzesnia», Warszawa 1988, (in Polish)
  • St. Komornicki, Z. Bielecki, W. Bigoszewska, A. Jonca, «Barwa i bron Wojska Polskiego 1939—1945», Warszawa 1990. (in Polish)
  • Zaloga, Steven. «The Polish Campaign 1939», New York 1985, Pg 52.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.