5 сантиметрів за секунду

«5 сантиме́трів за секу́нду» (яп. 秒速5センチメートル Byosoku Go Senchimetoru) — драматичне аніме, створене Макото Сінкаєм. Робота над ним була завершена 22 січня 2007 року. Перша частина була доступна власникам преміальних рахунків в системі Yahoo з 16 по 19 лютого того ж року. 3 березня відбулася прем'єра повної картини в кінотеатрі «Cinema Rise» у Токіо.

Byosoku Go Senchimetoru
Обкладинка фільму
秒速5センチメートル
5 сантиметрів за секунду
Жанр Драма, Романтика
Аніме-фільм
Режисер Макото Сінкай
Сценарист Макото Сінкай
Студія CoMix Wave Inc.
Дата виходу 15 вересня 2007
Тривалість 63 хв.
Ранобе
Автор Макото Сінкай
Видавець Media Factory
Період випуску 19 листопада 2007 — дотепер
Кількість томів 1
Манґа
Автор Сейке Юкіко
Видавець Kodansha
Журнал Afternoon
Період випуску 2010 — дотепер
Кількість томів 1

Сюжет

Аніме охоплює більше десяти років з життя головного героя Такакі Тоно, беручи початок у 1994 році[lower-alpha 1] і закінчується, ймовірно, у 2008 році[lower-alpha 2][lower-alpha 3][lower-alpha 4][lower-alpha 5][lower-alpha 6].

Повне аніме складається з трьох частин (Низка коротких історій про віддаль між ними):

  1. «Пелюстки квітучої сакури» (яп. 桜花抄 — Okasho)
  2. «Космонавт» (яп. コスモナウト — Cosmonaut)
  3. «5 сантиметрів за секунду» (яп. 秒速5センチメートル — Byosoku Go Senchimetoru)

Частина перша: Пелюстки квітучої сакури

Такакі Тоно та Акарі Сінохара швидко стали дуже близькими ще у початковій школі Токіо, між ними виникає нерозривний зв'язок. Однак після завершення початкової школи[lower-alpha 7] їх розлучає переїзд сім'ї Акарі до містечка Івафуне у префектурі Тотіґі. Такакі й Акарі, щоб підтримувати зв'язок, пишуть одне одному листи.[lower-alpha 8][lower-alpha 9] Після того, як Такакі дізнається, що його сім'я переїде у місто Каґосіма, він вирішує поїхати до Акарі, оскільки потім вони будуть надто далеко один від одного. Такакі пише листа, у якому висловлює всі свої почуття до Акарі, і вирушає на зустріч. Через сильний снігопад сінкансени та електрички відстають від розкладу. Під час одної з пересадок Такакі губить свого листа. Сильно запізнившись і приїхавши пізно вночі, він уже й не сподівається побачити Акарі. Проте дівчина чекає його на вокзалі. Після першого поцілунку Такакі розуміє, що вони більше ніколи не зможуть зустрітися. На ранок він прощається з Акарі, яка також мала для нього листа, але так і не передала його.

Частина друга: Космонавт

Такакі навчається у середній школі на острові Танеґасіма, де розташовується Космічний центр Танеґасіма. У перший же день навчання учениця Канае Суміда закохується у переведеного з Токіо хлопця. Вона постійно хоче бути поряд із ним, чекає на нього після школи, аби разом вертатися додому, докладає великих зусиль, щоб вступити у старшу середню школу заради нього. Такакі ж бачить у ній лише друга і не може відповісти взаємністю. Канае помічає, що він завжди чекає на когось, вдивляючись у далину, та надсилає комусь повідомлення. Як стає зрозуміло пізніше, він все ще думає про Акарі, а повідомлення не мають адресата. Одного разу Канае наважується зізнатися Тоно у своїх почуттях, проте так і не робить цього, розуміючи, що він кохає іншу. Після завершення школи Такакі відлітає у Токіо.

Частина третя: 5 сантиметрів за секунду

Такакі Тоно працює програмістом у Токіо. Він досі сумує за Акарі. Пригнічений Такакі пориває з дівчиною, з якою зустрічався протягом трьох років, і звільняється з роботи. У той час Акарі готується до весілля і переїжджає до Токіо. Перед переїздом вона знаходить листа, що колись написала для Такакі. Обоє згадують свою останню зустріч серед снігів; тоді вони думали, що колись знову будуть милуватися цвітінням сакури разом.

Одного дня, побачивши, як у повітрі пролітають пелюстки сакури, Такакі й Акарі вирушають на прогулянку до місця, що пов'язує їх спогадами 14-річної давності. Вони ідуть на зустріч один одному, але розминаються. За мить хлопець і дівчина зупиняються, щоб обернутися, але шлях їм перетинає потяг. Такакі чекає поки потяг проїде і бачить, що Акарі уже пішла. Він посміхається і прямує своєю дорогою.

Персонажі

Такакі Тоно
Частина 3: «5 сантиметрів за секунду»
Акарі Сінохара
Частина 3: «5 сантиметрів за секунду»
Канае Суміда
Частина 2: «Космонавт»

Такакі Тоно

Головний герой фільму. Через роботу батьків змушений часто переїжджати. У дитинстві починає дружити з Акарі Сінохарою. З часом теплі почуття переростають у закоханість. Тяжко переживає вимушене розставання з нею. У середній школі острова Танеґасіма відвідує заняття зі кюдо. Після школи Такакі Тоно вступає до Токійського університету. По його закінченні стає розробником інформаційних систем в Токіо. Добрий, вірний і чуйний, проте через любов до Акарі не може зблизитись із жодною іншою дівчиною.

Сейю: Кендзі Мідзухасі.

Акарі Сінохара

Найкращий друг, а у подальшому і дівчина Такакі Тоно. Любить читати книги і проводити багато часу в бібліотеці початкової школи. Взаємно кохає Такакі. Її сім'я також часто переїжджає з міста у місто. Після переїзду в Івафуне починає листування з Такакі. Дорослою переїжджає до Токіо.

Сейю: Есімі Кондо («Пелюстки квітучої сакури»), Аяка Оноуе («5 сантиметрів за секунду»).

Канае Суміда

Однокласниця Такакі у середній школі острова Танеґасіма. Закохується в Такакі з першого дня його навчання у школі, але ніяк не наважується зізнатися йому. Не може визначитися зі своїм майбутнім. Займається серфінгом. У Канае є собака на ім'я Кабо.

Сейю: Сатомі Ханамура

Сестра Канае

Працює вчителем у школі, де навчається Канае Суміда. Турбується про свою молодшу сестру, всіляко підбадьорює її і допомагає порадами.

Сейю: Ріса Мідзуно

Музика

Byousoku 5 Centimeter OST
Саундтрек-альбом
Композитор Тенмонd
Дата випуску 2007
Жанр кіноромантикаd[3][4][5], драматичний фільм[3][5], аніме та манґа в жанрі драмаd і історія про дорослішанняd[6]
Тривалість 28:00
Мова японська

Як і в минулих роботах Макото Сінкая, музику до аніме писав композитор Тенмон.

Список композицій:

  1. Cherry Blossom Extract (яп. 桜花抄) — 4:51
  2. Distant Everyday Memories (яп. 想い出は遠くの日々) — 1:41
  3. Irritation (яп. 焦燥) — 1:09
  4. Snow's Station (яп. 雪の駅) — 2:19
  5. Kiss — 3:13
  6. Kanae's Feelings (яп. 力ナエの気持ち) — 1:47
  7. Dream (яп. ) — 1:40
  8. Poem of Sky and Sea (яп. 空と海の詩) — 2:00
  9. The Feeling That Doesn't Reach (яп. 届かない気持ち) — 1:41
  10. END THEME — 2:52
  11. One more time, One more chance PIANO ver. (Bonus Track) — 5:00

Нагороди та популярність

У 2007 році аніме отримало нагороду Asia Pacific Screen Awards в номінації «Найкращій повнометражний анімаційний фільм»[7]. У 2008 році Lancia Platinum Grand Prize на кінофестивалі в Болоньї, Італія, за «Найкращу анімаційну роботу чи фільм з спецефектами»[8]. Фільм посів четверту сходинку у списку найпопулярніших фільмів в Японії у 2008 році[9].

Сайт Mania.com назвав «5 сантиметрів за секунду» найкращим не-Міядзакі аніме[10]. Схожої думки і кореспондент газети The Japan Times Марк Шиллінг[11].

Цікаві факти

  1. [04:16] Коли Такакі збирається на зустріч з Акарі він купує книгу із розкладом руху поїздів, датований 1—28 лютого 1995 року. Перед цим було сказано, що вони не бачились майже рік. З цього можна зрозуміти, що найперша сцена, де Такакі і Акарі разом милувались цвітінням сакури, відбувається навесні 1994 року.
  2. [50:49] На дисплеї телефону колишньої дівчини Такакі видно дату: 12月24日(月) — 24 грудня (понеділок). Саме на понеділок випадає 24 грудня у 2007 році.
  3. [52:44] Повідомлення, що прийшло від колишньої дівчини на телефон Такакі датується 2 лютого 2008 року.
  4. [54:58] Такакі заходить у магазин глянути на журнали, через вітрину на одному із журналів видно напис Windows Vasta — очевидне посилання на операційну систему Windows Vista, котра вийшла у 2007 році.
  5. [55:30] На сторінках розгорнутого журналу надруковано статтю «Довга дорога Еліш з 1999 по 2008. Японський космічний зонд нарешті перетнув межі Сонячної системи» про космічний апарат, запуск якого спостерігали Такакі та Канае у частині «Космонавт». Цей апарат є вигадкою; у 1999 році з Танеґасіми здійснювався лише невдалий запуск MTSAT 15 листопада[1][2].
  6. [48:52] На дошці Такакі написана дата 2008年3月 — березень 2008. Тобто завершальна сцена зустрічі Такакі й Акарі у третій частині відбувається у березні 2008 року.
    У цьому ж кадрі у вигляді магнітика присутній «котобус», персонаж аніме Міядзакі Хаяо «Мій сусід Тоторо».
  7. Японська школа охоплює три типи навчальних закладів: початкова школа (1-6 класи), середня школа (7-9 класи) і старша школа (10-12 класи). Нумерація класів при цьому не наскрізна, ось чому Тоно та його друзів називають на стадіоні «першокласниками» — вони вчаться у першому класі середньої молодшої школи.
  8. У першій частині фільму Акарі і Тоно не користуються мобільними телефонами, а пишуть один одному листи, тому що в середині 1990-х мобільних телефонів в Японії практично не було, а їх вартість була висока.
  9. Кожний лист Акарі починає з опису погоди — така японська традиція написання листів.

Примітки

  1. Encyclopedia Astronautica. Tanegashima
  2. Orbital Launches of 1999
  3. http://www.imdb.com/title/tt0983213/
  4. http://www.allocine.fr/film/fichefilm_gen_cfilm=180315.html
  5. http://www.filmaffinity.com/en/film170458.html
  6. coming of age - Tag - Anime - Page 3 - AniDB
  7. APSA for Best Animated Feature Film. Архів оригіналу за 27 квітня 2010. Процитовано 22 лютого 2011.
  8. FFF 2008 → Lancia Platinum Grand Prize. Архів оригіналу за 23 липня 2011. Процитовано 22 лютого 2011.
  9. Amazon Japan Posts 2008's Top-10 DVDs, CDs, Toys. Anime News Network.
  10. Beveridge, Chris. 10 Great Anime That Are Not Miyazaki. Mania.com. Архів оригіналу за 26 червня 2013. Процитовано 22 лютого 2011.
  11. Schilling, Mark. A budding talent's delicate vision. The Japan Times. Архів оригіналу за 14 липня 2012. Процитовано 22 лютого 2011.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.