Aloe bargalensis

Aloe bargalensis (укр. Алое баргалензис, алое баргальське)[1 1]  сукулентна багаторічна рослина, що належить до роду алое родини ксантореєвих. Видова назва походить від району Баргал (англ. Bargal) в Сомалі, де були знайдені ці рослини.[2 1]

Aloe bargalensis
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Асфоделові (Asphodelaceae)
Підродина: Asphodeloideae
Рід: Алое (Aloe)
Вид:
A. bargalensis
Біноміальна назва
Aloe bargalensis
Lavranos, 1973

Опис

Багаторічна трав'яниста рослина, сукулент, геофіт. Рослини одиночні або з невеликою кількістю відростків. Стебло соковите, дуже коротке або відсутнє, в цьому випадку листки зібрані в розетку. Листків до 20 штук, вони 30-60 см завдовжки, 6-20 см завширшки, вузьколанцетні, дещо вигнуті, темно-сизо-зелені, з помітними білими смугами з обох сторін, з жорсткими шипами по краях 1-2 мм завдовжки.

Суцвіття до 150 см заввишки, одиночні або розгалужені на 1-2 гілки, кожна з яких являє собою вузькоциліндричні, нещільні китиці 30-40 см завдовжки. Приквітки завдовжки до 15 мм, завширшки до 5 мм. Довжина квітконіжок сягає 5-7 мм. Квітки червонуваті з жовтим зевом, відвисаючі; оцвітина вузька, 30 мм завдовжки, 5 мм в поперечнику. Пиляки виходять на 3 мм. Зав'язь 5 мм завдовжки та 1,5 мм завширшки.

Екологія та поширення

Рослина світло- та теплолюбна, посухостійка. Зростає поодиноко, зрідка утворює невеликі скупчення. Часто входить до складу рослинних угруповань разом із Boswellia freereana, Acacia ankokib та різноманітними аденіумами.

Aloe bargalensis зростає в напівпустельних районах Північно-Східного Сомалі. В оригінальному описі повідомляється, що ареал розташований в районі Баргал на березі Індійського океану навколо мису Гвардафуй до Дурбо на березі Аденської затоки, а також східніше, серед пагорбів Кел Мадов (поблизу Галгало).[2 2] Зростає на схилах і плато, на малих висотах до 1 100 м над рівнем моря або навіть неподалік від узбережжя, на вапняках. Відомо 5 субпопуляцій, розташованих на площі 14 000 км².

Охоронний статус

Aloe bargalensis занесено до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи зі статусом «вид, близький до загрозливого стану». Місця зростання Aloe bargalensis розташовані в дуже віддалених і мало заселених областях. Однак, там мешкає кочовий народ, чия худоба може становити загрозу для виду (витоптування і деградація середовища існування), але не відомо напевно, що це відбувається. Зміна клімату може також стати загрозою для цього виду в майбутньому.

Незважаючи на це, в Сомалі наразі немає охоронюваних територій. До охоронних заходів можна віднести лише вирощування цієї рослини в кількох ботанічних садах.[2 3][2 4][2 5]

Див. також

Примітки

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.

Література

  • Carter, S., Lavranos, J. J., Newton, L. E. & Walker, C. C. (2011). Aloes. The definitive guide: 1-720. Kew Publishing, Royal Botanic Gardens, Kew. (англ.)
  • Govaerts, R. (1995). World Checklist of Seed Plants 1 (1, 2): 1-483, 1-529. MIM, Deurne. (англ.)
  • Thulin, M. (ed.) (1995). Flora of Somalia 4: 1-298. The Royal Botanic Gardens, Kew. (англ.)

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.