Аденіум

Аденіум (Adenium Roem. & Schult.) каудексоформний рід рослин з родини кутрових (Apocynaceae).

?
Аденіум

Adenium
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Angiospermae)
Дводольні (Eudicots)
Айстериди (Asterids)
Порядок: Тирличецвіті (Gentianales)
Родина: Барвінкові (Apocynaceae)
Підродина: Apocynoideae
Триба: Wrightieae
Рід: Аденіум (Adenium)
Roem. & Schult., 1819
Види

Adenium obesum
Adenium somalense
Adenium crispum
Adenium swazicum
Adenium multiflorum
Adenium boehmianum
Adenium oleifolium
Adenium socotranum
Adenium arabicum

Посилання
Вікісховище: Category:Adenium
Віківиди: Adenium
EOL: 6851825
IPNI: 2172-1
NCBI: 69374

Назва

Adenium obesum в природних умовах, Танзанія
Adenium arabicum
Adenium multiflorum
Adenium boehmianum в природних умовах, Південна Африка
Adenium obesum в культурі
Adenium oleifolium

Аденіум вперше був виявлений європейськими дослідниками Джоханом Ромером і Джозефом Шульцем на території Адена (араб. Oddaejn — колишня назва Ємену) та отримав назву за місцем свого зростания. Народні назви «пустельна троянда», «удавана азалія», «неправильний баобаб», «нога слона».

Систематика

В залежності від авторів, рід або є монотипним, представленим одним видом Adenium obesum з кількома підвидами, або має близько десяти окремих видів.

Каудекс, що збільшується з віком, та чисельні красиві квітки роблятьть аденіум дуже декоративним. Через це виведено багато його сортів з різноманітними формами та кольорами квітів.

Загальна біоморфологічна характеристика

Чагарники або невеликі дерева від 1 до 5 м заввишки. Має потовщені в нижній частині соковиті стебла. Чергові цілокраї листки розміщені пучками на верхівках пагонів на коротких черешках. Квітки — з довгою квітковою трубкою воронкоподібної форми зібрані в суцвіття. Колір квітів: білий, рожевий, червоний. Сік аденіумів отруйний. Сік Adenium boehmianum досі використовувється бушменами Намібії для отруєння стріл при полюванні на тварин.[1]

Рід Аденіум близький до роду Пахіподіум (Pachypodium) — основна відмінність полягає в тому, що гілки і стовбури пахіподіумів покриті сильними шипами.

Поширення

Поширені в посушливих областях Африки, на Аравійському півострові, острові Сокотра.

Умови зростання

Умови зростання аденіумів вельми суворі — посушливі, часто кам'янисті напівпустелі Африки з невеликим періодом дощів, коли рослини і запасаються вологою в каудексі на період посухи.

Утримання в культурі

Рослини світолюбні. Взимку утримують майже сухо при температурі не нижче 15 °C, полив тільки у випадку всихання каудекса, який при цьому стає м'яким. Влітку полив рясний. Весь теплий період, поки температура не опускається нижче 15 °C, рослини бажано утримувати на свіжому повітрі на сонячному місці. Землесуміш має бути повітре- та вологопроникна, складається з листяного та дернового ґрунту з додаванням великозернистого піску. Розмножують переважно насінням, іноді стебловими живцями, також прищеплюють на 1,5 річний олеандр.

В Україні аденіуми поки що не часто зустрічаються в колекціях ботанічних садів та квітникарів-аматорів. Колекція Ботанічного саду імені академіка Олександра Фоміна представлена одним видом аденіумом гладким (Adenium obesum).

Аденіуми успішно культивуються у вологих тропіках В'єтнамі, Таїланді, Індії, Малайзії, Філіппінах. Там виробники експериментують, схрещують, виводять все нові сорти і поширюють ці рослини в інші країни і навіть на інші континенти.

Див. також

Примітки

Література

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.