CRESST

Кріогенний пошук рідкісних подій за допомогою надпровідних термометрів (CRESST - англ. абревіатура: The Cryogenic Rare Event Search with Superconducting Thermometers) — колаборація європейських груп експериментальних досліджень фізики елементарних частинок, які займаються побудовою кріогенних детекторів, спрямованих на пошук темної матерії. Туди входять: Інститут фізики імені Макса Планка (Мюнхен), Мюнхенський технічний університет, Тюбінгенський університет, Оксфордський університет (Велика Британія) і Національний інститут ядерної фізики (Італія) (INFN, Італія).[1]

Будівля, в якій розміщується кріостат CRESST, у залі А підземної Національної лабораторії Гран-Сассо

Колаборація CRESST в даний час працює з масивом кріогенних детекторів у підземній Національній лабораторії Гран-Сассо. Модульні детектори, що використовуються CRESST, полегшують виділення фонового випромінювання, одночасним вимірюванням фононних і фотонних сигналів від сцинтиляційних кристалів вольфрамату кальцію. При охолодженні детекторів до температури у кілька мілікельвінів відбувається краще виділення фону, що сприяє ідентифікації рідкісних подій на рівні елементарних частинок. CRESST-І отримав дані у 2000 році, використовуючи сапфірові детектори та вольфрамові термометри. CRESST-ІІ використовував як сцинтиляційний калориметр кристал CaWO4. Його було спроектовано у 2004 році, і важив він 47,9 кг, а в експлуатації був до 2011 року. У другій фазі було покращено детектори та використовувався новий кристал CaWO4, що мав кращу "прозорість" в радіо-діапазоні і давав менший фон. У 2013 році колаборація зосередила нові потужності на обробленні надлишкових даних, отриманих за попередній період.

CRESST-І першою зафіксувала альфа-розпад вольфраму. Результати першої фази CRESST-ІІ були опубліковані у 2012 році[2], а результати другої фази у липні 2014 року[3], з обмеженням на спін-незалежне розсіювання ВІМП-нуклонів для ВІМП мас нижче 3 ГеВ2.

У 2015 році детектори було модернізовано — збільшено коефіцієнт чутливості, що дозволило виявляти 100 частинок темної матерії з масою близькою до протона[4].

Експеримент ЕВРИКА, що є наступником CRESST, має за мету запустити масив детекторів, загальною масою близько 1 тони.

Посилання

  1. http://www.cresst.de/people.php
  2. Results from 730 kg days of the CRESST-II Dark Matter search. European Physical Journal C 72, 4. 12 квітня 2012. Bibcode:2012EPJC...72.1971A. arXiv:1109.0702. doi:10.1140/epjc/s10052-012-1971-8.
  3. The CRESST Collaboration, Results on low mass WIMPs using an upgraded CRESST-II detector, http://arxiv.org/abs/1407.3146
  4. New detectors allow search for lightweight dark matter particles.. PhyOrg. September 2015. Процитовано September 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.