Don’t Worry, Be Happy

«Don't Worry, Be Happy» (укр. «Не переймайся, будь щасливим») — пісня американського музиканта Боббі Макферріна. Випущена у вересні 1988 року, стала першою акапельною композицією, що піднялася на вищу сходинку в чарті Billboard Hot 100, яку вона утримувала два тижні. У британському чарті UK Singles Chart пісня протрималася 5 тижнів і досягла другої позиції. На церемонії Греммі 1989 року «don't Worry Be Happy» була названа «Піснею року» (Song of the Year), «Записом року (Record of the Year), а Боббі Макферрін переміг у номінації «Краще чоловіче вокальне поп-виконання». Назвою пісні послужив відомий вислів індійського філософа і містика Мехер Баба. Пісня поєднує в собі стилістику джазу і реггі. Був знятий кліп, в якому крім Макферріна задіяні Робін Вільямс і Білл Ірвін. Запис пісні зроблений таким чином, що під вокал Макферрін підкладена «інструментальна» частина — різні звуки, видавані їм же. У результаті створюється ефект інструментального супроводу, хоч насправді під час виконання пісні не звучить жоден музичний інструмент.

Don’t Worry, Be Happy
Сингл Боббі Макферрін
з альбому Simple Pleasures
Випущений 1988
Формат
Сторона Б "Good Lovin'"
"Simple Pleasures" (optional)
Жанр
Мова англійська
Композитор Боббі Макферрін
Лейбл EMI-Manhattan Records
Продюсер Linda Goldstein

"Don't Worry, Be Happy" займає 31-ю позицію в рейтингу кращих пісень 1980-х років (VH1's 100 Greatest One Hit Wonders of the 80s). У 2011 році пісня зайняла сьоме місце в списку найгірших пісень 80-х років, за результатами опитування, проведеного журналом Rolling Stone серед своїх читачів.

Історія

Карта «don't Worry Be Happy» 1966 року

Індійський містик і філософ Мехер Баба (1894-1969) часто телеграфував фразу «Не турбуйся, будь щасливим», коли звертався до своїх послідовників на Заході.[2] Пізніше, в 1960-х роках, це висловлювання друкували на езотеричних гральних картах і постерах. У 1988 році Макферріну попався такий постер, коли він був на квартирі джазової групи Tuck & Patti в Сан-Франциско. Натхненний виразністю і простотою цієї фрази, Макферрін й написав пісню. Вона була включена в саундтрек фільму «Коктейль» (Cocktail, 1988) і стала хітом наступного року. В інтерв'ю USA Weekend Magazine Макферрін сказав: «Де б ви не побачили постер Мехер Баба, він зазвичай говорить don't worry, be happy. Мені здається, у цих чотирьох словах криється досить ясна філософія».[3]

Кавери і альтернативні версії

Крім Макферріна, пісню виконували ще кілька артистів.

  • Анімована ослиця Холлі Доллі в 2007 році випустила сингл зі своєю версією. Зокрема, з цією піснею вона досягла 24 місця у Швеції[4].
  • Група Katsimiha Brothers записала пісню на грецькій мові з власним текстом.
  • Чорногірський музикант Рамбо Амадеус зробив пародію під назвою «don't Happy, Worry Be», в якій він критикує оптимізм, який панував на югославській естраді, коли країна стояла на порозі війни і економічних потрясінь.
  • Композиція «Fight the Power» хіп-хоп-команди Public Enemy також містить рядок «Don't Worry, Be Happy».
  • Проект Mondo Club в 2001 році записав свій кавер-сингл у виконанні Тревора Тейлора.
  • Українська група Mad Heads XL записала ска-кавер англійською (2005) та українською (2007) мовами. Україномовний варіант має назву «Розслабся, не парся».
  • Також пісня використовувалася в аніматронних музичних іграшках, на початку 2000-х років.
  • Нідерландська група Hermes House Band включила свою кавер-версію пісні в альбом «Rhythm of the Nineties» (2009).

Фільми і телебачення

Пісня, або її назва, часто цитується в масовій культурі США. Комік Джордж Карлін у своїй книзі «Napalm and Silly Putty» пише, що багато американців були б готові прийняти філософію зречення від благ, викладену в тексті пісні. Композицію Макферріна використовували під час президентської виборчої кампанії 1988 року, в підтримку кандидата від Республіканської партії Джорджа Буша-старшого, поки автор, переконаний демократ, не висловив свій протест.[5]

Пісня часто використовується в саундтреках кіно - і телефільмів, в якості фонового супроводу різних «світлих», оптимістичних сцен. В якості прикладів можна назвати мультфільми «Змивайся!» (Flushed Away, 2006), ВОЛЛ-І (WALL-E, 2008), та серіали «Принц із Беверлі-Хіллз» (The Fresh Prince of Bel-Air), «Сімпсони», «Футурама», «Частини тіла» і «That 70s Show». Також, одразу після появи, пісня увійшла в саундтрек до фільму «Коктейль» (Cocktail, 1988). Іноді її використовують в іронічному контексті, для оформлення шокуючих і брутальних сцен, як, наприклад, у фільмах «Світанок мерців» (Dawn of the Dead, 2004) і «Морпіхи» (Jarhead, 2005). Пісня звучить у телерекламі Alamo Rent A Car, Walkers і підгузників Huggies.

Чарти

Пісня вперше була представлена публіці одночасно з фільмом «Коктейль» в 1988 році, і відразу дісталася до 88-го місця в рейтингу Billboard Hot 100[6]. Проте в тому ж році пісня була перевидана і 24 вересня 1988 року очолила цей хіт-парад.[6], а також посіла 11-е місце в чарті Billboard Hot R&B/Hip-Hop Tracks[7] і 7-е в чарті Billboard Hot Adult Contemporary Tracks[6]. У Великій Британії пісня піднялася на другу сходинку у UK Singles Chart.

Див. також

Примітки

  1. SPIN june 1989 (PDF). SPIN Media LLC. 1989. с. 66. ISSN 0886-3032. Процитовано 5 червня 2013.
  2. Meher Prabhu: Lord Meher, The Biography of the Avatar of the Age, Meher Baba. Bhau Kalchuri, Manifestation, Inc. 1986. pp. 5134, 5770, 5970, 6405, 6742...
  3. USA Weekend Magazine, October 21-23, 1988
  4. swedishcharts.com - Holly Dolly - Don't Worry Be Happy. Процитовано 19 березня 2016.
  5. {{{title}}}.
  6. アーカイブされたコピー. Архів оригіналу за 7 лютого 2009. Процитовано 1 листопада 2009.
  7. ((( Bobby McFerrin > Charts & Awards > Billboard Singles ))). allmusic. 11 березня 1950. Архів оригіналу за 10 квітня 2012. Процитовано 22 жовтня 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.