Einstein@Home
Einstein @ Home — проєкт добровольчих обчислень на платформі BOINC по перевірці гіпотези Ейнштейна про існування гравітаційних хвиль.
Проєкт стартував в рамках Всесвітнього року фізики 2005 і координується університетом Вісконсіна-Мілуокі (Мілуокі, США) і Інститутом гравітаційної фізики ім. Макса Планка (Ганновер, Німеччина), керівник — Брюс Аллен.
З метою перевірки гіпотези проводиться складання атласу гравітаційних хвиль, випромінюваних неосесиметричними зірками, що швидко обертаються: нейтронними зірками (пульсарами), хитними зірками (англ. wobbling star), аккреціюючими (англ. accreting star) і пульсуючими зірками (англ. oscillating star).[1] Дані для аналізу надходять з Лазерно-інтерферометричної гравітаційно-хвильової обсерваторії (LIGO) і GEO600.
Крім перевірки загальної теорії відносності Ейнштейна та отримання відповідей на питання «Чи поширюються гравітаційні хвилі з швидкістю світла?» і «чим вони відрізняються від електромагнітних хвиль?»[2], пряме виявлення гравітаційних хвиль буде також являти собою важливий новий астрономічний інструмент (більшість нейтронних зірок не випромінюють в електромагнітному діапазоні, тож гравітаційні детектори здатні привести до відкриття цілої серії раніше невідомих нейтронних зірок[3]). Наявність експериментальних доказів відсутності гравітаційних хвиль відомої амплітуди від відомих джерел поставить під сумнів саму загальну теорію відносності та розуміння сутності гравітації.
Примітки
- Архівована копія. Архів оригіналу за 12 серпня 2012. Процитовано 19 травня 2012.
- Lenta.ru: Прогрес: Користувачів інтернету запросили підтвердити теорію Ейнштейна
- 2Physics: Deepest All-Sky Surveys for Continuous Gravitational Waves