GB Airways

GB Airways — колишня авіакомпанія зі штаб-квартирою в лондонському аеропорту Гатвік[1], яка працювала у сфері регулярних пасажирських перевезень Великої Британії під франчайзинговим договором з British Airways, виконуючи рейси в більш тридцяти пунктів призначення в країнах Європи і Північної Америки[2].

GB Airways
ІАТА
GT
ІКАО
GBL
Позивний
GEEBEE
Тип авіакомпанія
Дата заснування 1931
Завершення діяльності 2008
Хаби Аеропорт Гатвік
Материнська компанія EasyJet
Штаб-квартира Аеропорт Гатвік
Сайт gbairways.co.uk
Колишня офісна будівля аеропорту Гатвік, в якому розміщувалася штаб-квартира авіакомпанії

30 березня 2008 року GB Airways припинила самостійне існування, будучи викупленою британською авіакомпанію EasyJet.

Історія

Авіакомпанія Gibraltar Airways була заснована в 1931 році як дочірнє підприємство гібралтарської судноплавної компанії «MH Bland» і почала операційну діяльність у тому ж році з виконання комерційних перевезень між Роком і Танжером (Марокко) на гідролітаку Saunders-Roe A21 Windhover.

Під час Другої світової війни Gibraltar Airways працювала під контрактом з Imperial Airways (згодом — British Overseas Airways Corporation), а з 1947 року підписала партнерську угоду з новоствореної авіакомпанією British European Airways (BEA), яка відкрила пасажирські рейси між Лондоном і Гібралтаром, стикуючись з маршрутами Gibraltar Airways в Марокко.

Через деякий час BEA викупила 49 % власності місцевого перевізника, який до того часу змінив офіційну назву на GibAir, після чого маршрути між Гібралтаром і лондонським аеропортом Хітроу стали обслуговуватися двома авіакомпаніями одночасно. Після об'єднання British European Airways і British Overseas Airways Corporation в 1974 році укрупнений перевізник British Airways продовжив партнерські відносини з GibAir, яка, в свою чергу, крім обслуговування регулярних рейсів між Гібралтаром і Марокко, запустила чартерні програми з Гібралтару в Португалію і Францію.

У 1989 році штаб-квартира авіакомпанії була перенесена у Велику Британію, аеропортом приписки перевізника і його головним транзитним вузлом (хабом) був обраний лондонський аеропорт Гатвік, а сама авіакомпанія 3 січня того ж року змінила власну офіційну назву на GB Airways[3].

Партнерські відносини авіакомпанії з British Airways значно зміцнилися після укладення в 1995 році між перевізниками франчайзингового договору, згідно з яким регіональний оператор здійснював комерційні перевезення під прапором магістральної авіакомпанії, при цьому виконуються по франшизі рейси British Airways мали окрему нумерацію з діапазону BA6800-6999. Всі літаки GB Airways були перефарбовані у ліврею флагманського перевізника Великої Британії, співробітники авіакомпанії носили таку ж форму, що і їхні колеги з British Airways, комплекс сервісних послуг для пасажирів обох авіакомпаній був один і той же. Більш того, здійснювалося наскрізне бронювання авіаквитків на рейси обох перевізників, пасажири GB Airways стали повноправними членами бонусної програми заохочення часто літаючих пасажирів British Airways, а сама регіональна компанія увійшла в список афілійованих членів глобального авіаційного альянсу пасажирських перевезень Oneworld.

Поглинання авіакомпанією EasyJet

25 жовтня 2007 року було оголошено про угоду з придбання GB Airways британської авіакомпанії EasyJet[4][5]. 18 січня наступного року продаж був схвалений британським Управлінням з нагляду за добросовісною конкуренцією (англ. UK Office of Fair Trading)[6], сума комерційної угоди при цьому склала 103,5 мільйонів фунтів стерлінгів. GB Airways продовжувала працювати під франчайзингом з British Airways аж до завершення контракту 29 березня 2008 року, після чого всі літаки компанії були передані під операційне управління EasyJet. Використовувані раніше GB Airways слоти на рейси з лондонського аеропорту Хітроу не були включені в умови контракту з придбання перевізника та їх реалізація стороннім авіакомпаніям принесла за оцінками експертів додатковий прибуток близько ста мільйонів фунтів стерлінгів.

У договір з придбання авіакомпанії також не увійшла умова передачі штаб-квартири GB Airways, тому процедура поглинання компанії спричинила за собою звільнення 284 співробітників головного офісу регіональної авіакомпанії[7].

Маршрутна мережа

Vickers-807-Viscount авіакомпанії Gibraltar Airways в міжнародному аеропорту Фару
Airbus A320 GB Airways в лівреї British Airways на рулюванні в аеропорту Гібралтару

У 2007 році авіакомпанія GB Airways виконувала регулярні рейси за наступними пунктами призначення:

  • з лондонського аеропорту Гатвік: Агадір, Аяччо, Аліканте, Арресіфе, Бастіа, Корфу, Даламан, Фез, Фару, Фунчал, Гібралтар, Іракліон, Хургада, Івіса, Інсбрука, Лас-Пальмас, Махон, Малага, Мальта, Марракеш, Монпельє, Мікени, Нантес, Пальма-де-Майорка, Пафос, Родос, Шарм-еш-Шейх, Тенерифе (Південний), Туніс
  • з лондонського аеропорту Хітроу: Касабланка, Фару, Малага, Марракеш, Танжер
  • з Манчестера: Іракліон, Інсбрук, Малага, Мальта, Пафос, Зальцбург, Тенерифе (Південний)

На додаток до регулярних маршрутах GB Airways здійснювала чартерні перевезення за короткостроковими договорами в ряд аеропортів Європи.

Флот

Станом на березень 2008 року повітряний флот авіакомпанії GB Airways складали наступні літаки[8]:

  • Airbus A320-200 — 9 од. (+1 замовлений)
  • Airbus A321-200 — 6 од. + 4 замовлено

У лютому 2008 року середній вік літаків авіакомпанії GB Airways становив 4,7 року[9].

Авіаподії і нещасні випадки

  • 23 листопада 1988 року. Літак Vickers Viscount (реєстраційний номер G-BBVH) отримав незначні ушкодження при здійсненні посадки в аеропорту Танжера[10].

Примітки

  1. The Beehive.
  2. Directory: World Airlines. Flight International. 3 квітня 2007. с. 85–86.
  3. World Airline Directory.
  4. BBC story about EasyJet taking over GB Airways
  5. EasyJet plc agrees to acquire GB Airways Limited. Архів оригіналу за 27 січень 2008. Процитовано 1 серпень 2017.
  6. Regulator clears EasyJet's GB Airways acquisition
  7. GB's slim profits hastened sale.
  8. Civil Aviation Authority Aircraft Register
  9. GB Airways Average Fleet Age
  10. Accident description. Aviation Safety Network. Архів оригіналу за 31 серпня 2012. Процитовано 8 жовтня 2009.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.