Kotva

Торговельний центр «Kotva» (дослівно із чеськ. Якір) ТЦ в Празі на Площі Республіки в самому центрі міста. Він може обслуговувати до 75 000 відвідувачів на день. Назва походить від старішої будівлі поруч. Прямо навпроти нього знаходиться инший торговельний центр «Palladium».

Kotva
чеськ. Obchodní dům Kotva

50°05′20″ пн. ш. 14°25′37″ сх. д.
Країна  Чехія
Розташування Прага
Статус спадщини пам'ятка культури Чехіїd
Архітектор Вєра Махонінова та Владімір Махонін
Клієнт уряд Чехословаччини
Дата початку спорудження 1970
Відкриття лютий 1975
Вартість 640 млн крон
Стиль бруталізм
Поверхів 5 над землею
5 під землею
Площа приміщень 22 000 м2
Власник Generali Real Estate Fund CEEd[1]
Призначення торговельний центр
Адреса Площа Республіки 656/8, 110 00
Проїзд Наместі Републіки (станція метро)

Kotva
Kotva (Чехія)
od-kotva.cz

 Kotva у Вікісховищі

З 2016 до 2020 року власником торговельного центру була компанія «První nemovitostní». Навесні 2020 його придбала компанія «Generali Real Estate» за приблизно 4 млрд. крон.

Місце

Колись на місці, на якому зараз стоїть торговельний центр, стояла романська Церква святого Бенедикта, споруджена в третій чверті 12-го сторіччя і значно розширена в другій чверті 13-го сторіччя. В 13-му сторіччі поруч із церквою побудували резиденцію празького комтура Тевтонських лицарів, яка була приєднана до фортифікаційних споруд Старого міста. В 17-му сторіччі премонстранти із Страховського монастиря зробили в цій місцевості університетське містечко Норбертініума, і тут була побудована барокова церква за кресленнями Доменіко Орсі, нещодавно освяченого як Святий Норберт. Церква була знесена в кінці 18-го сторіччя для побудови на її місці Інституту шляхетних дівчат Нового міста. Перед будівництвом нового торговельного центру цінні архітектурні споруди 19-го та 20-го сторіч були знищені. Через великий поспіх у будівництві, значні археологічні зони були втрачені.[2]

Будівництво

Спорудження торговельного центру «Kotva» тривало із 1970-го до 1975-го року. Архітекторами будівлі було подружжя архітекторів Вєра Махонінова та Владімір Махонін. Роботи із будівництва були проведені шведською компанією «SIAB», що було дуже незвичним для того часу. План будівлі складається з 28-ми переплетених шестикутників, із корисною площею в 22 000 м2. В Котві є п'ять поверхів над землею, ще стільки ж під землею (для автопарковки і супермаркету), десять ескалаторів (два блоки по п'ять ескалаторів, тобто на кожному поверсі є один ескалатор вниз і один вверх). Цей ТЦ мав стати символом достатку і багатства соціалізму. На момент відкриття це був найбільший торговельний центр в Чехословаччині та п'ятий найбільший в Європі.[3] Але навіть «Kotva», яка мала стати символом сили соціалізму, не уникла проблем із постачанням продукції, що показало навпаки, неспроможність соціалістичної економіки. До 1990-их торговельний центр продавав різноманітні товари, зараз він фокусується в основному на одязі та модних виробах.

В 2021 році має початися планова реконструкція будівлі. Її проводитиме кіпрська компанія «Sekyra Group». Станом на 2020 рік подружжя Махоніних та Інститут національної спадщини дали згоду на цю реконструкцію.[4]

Статус архітектурної пам'ятки

В 2007 році історик архітектури Ростіслав Шваха запропонував Міністерству Культури Чехії внести будівлю торговельного центру до списку культурної спадщини, оскільки вона є зразком високоякісної чеської архітектури першої половини 1970-их, а її художньо-дизайнерська концепція поєднує декілька напрямків у повоєнній світовій архітектурі. Подібний стиль також використовував американський архітектор-новатор Френк Ллойд Райт в міжвоєнний час.[5] Запит Ростіслава Шваха було відхилено.

Новий запит було подано в 2016 році, на цей раз успішно, і з квітня 2019 року будівля торговельного центру є пам'яткою культури Чехії.[6]

Галерея

Примітки

  1. https://byznys.ihned.cz/c1-66744160-generali-koupila-od-psn-obchodni-dum-kotva-v-centru-prahy-planuje-rozsahlou-rekonstrakci
  2. Vlček, Pavel (1996). Staré Město, Josefov (вид. Vyd. 1). Praha: Academia. с. 640. ISBN 80-200-0563-3.
  3. Історія торговельного центру «Kotva» — офіційний сайт
  4. Generali koupila od PSN obchodní dům Kotva v centru Prahy, plánuje rozsáhlou rekonstrukci. Hospodářské noviny. 1 квітня 2020. Процитовано 1 квітня 2020.(чес.)
  5. Jana Nováková: Stane se Kotva památkou?, Lidovky.cz, 15. 2. 2007
  6. Kotva se definitivně stala památkou. Proti rozhodnutí se neodvolal ani vlastník obchodního domu. Czech Television (чес.). Процитовано 14 травня 2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.