LUVOIR

Large UV Optical Infrared Surveyor (укр. Великий ультрафіолетовий оптичний інфрачервоний інспектор) — проєкт космічної обсерваторії, що працюватиме в ультрафіолетовому, видимому та інфрачервоному діапазонах (100—2500 нм).[1] Це одна із чотирьох запропонованих розробок у межах програми «Flagship», переможця якої визначать у 2020 році.[2]

LUVOIR
Художнє зображення
Загальна інформація
Організація НАСА
Виготовлено з участю Центр космічних польотів імені Ґоддарда
Дата запуску ~2039
Засіб запуску можливо, BFR, SLS
Розташування точка Лагранжа L2
Довжина хвилі ультрафіолетове, видиме та інфрачервоне випромінювання
Діаметр 15 м (8 м)
Зовнішні посилання
Інтернет-сторінка

Ключова наукова мета проєкту — дослідити широкий спектр екзопланет, перевіривши їх на життєпридатність шляхом аналізу структури атмосфери та поверхні. Для визначення біосигнатур представляє інтерес знаходження CO2, CO, молекулярного O2, O3, H2O та CH4 (метану). LUVOIR досліджуватиме також і інші характеристики екзопланет, такі як їх масу, тип зірки, до системи якої вони належать, їх вік тощо. Буде отримана інформація, що допоможе зрозуміти, як УФ-випромінювання від зірки впливає на життєпридатність планет. У межах Сонячної системи буде доступна можливість спектроскопійного спостереження та отримання фотографій високої якості. Телескоп може зіграти важливу роль у вивченні кріогейзерів на супутниках Сатурна і Юпітера Енцеладі та Європі.

Логотип проєкту

LUVOIR оснастять коронографом (ECLIPS), здатним вивчати подібні до Землі планети методом прямого спостереження. Також можлива наявність УФ спектрографа (LUMOS) та УФ полярометра (POLLUX).

Розробники поки не визначилися із розмірами свого дітища, позаяк вони в значній мірі залежать від габаритів обтікача корисного вантажу ракети, що здійснюватиме запуск. Діаметр обтікача існуючої на 2019 рік ракети із достньою потужністю не перевищує 5,2 м (Falcon Heavy). Тому запустити вона може телескоп, що у розгорнутому вигляді буде мати головне дзеркало у 8 м. Однак, враховуючи прогрес у ракетобудуванні, що дозволить отримати обтікачі у 8,4 та 9 м (SLS та BFR) розглядається можливість збільшення розміру телескопа до 15 м. Для порівняння, діаметр дзеркала Габбла — 2,4 м, а Джеймса Вебба — 6,5 м.

Див. також

ATLAST

Примітки

  1. Foust, Jeff (21 січня 2019). Обрання великої космічної обсерваторії. thespacereview.com.(англ.)
  2. Scoles, Sarah (30 березня 2016). NASA розглядає космічні телескопи для програми "Flagship". scientificamerican.com. Процитовано 17 квітня 2019.(англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.