Laborem exercens

Laborem Exercens (укр. Здійснюючи працю) енцикліка Папи Римського Івана Павла II, опублікована 14 вересня 1981 року. Енцикліка присвячена соціальному вченню Католицької Церкви, що стосується найманої праці та капіталу. Приурочена до 90-річчю виходу у світ енцикліки «Rerum Novarum», чим покладено основу осучасненого соціального вчення Католицької Церкви, і багато в чому перегукується із подальшими папськими соціальними енцикліками.

Художнє бачення енцикліки "Laborem exercens" на стелі базиліки Пресвятої Богородиці у Вадовицях

Структура

Енцикліка складається з 27 глав, розділених на 5 частин.

  • Вступ
  • Праця і людина
  • Конфлікт між працею і капіталом на сучасному етапі історії
  • Права трудівників
  • Духовні основи праці
  • Висновок

Зміст

Хоча енцикліка з багатьох аспектів сильно перегукується з попередніми соціальними енцикліками Пап Римських, для «Laborem Exercens» характерна спроба посилити гуманістичний аспект соціального питання й сфокусувати увагу на соціальну природу праці та гідність робітника[1].

Іван Павло II підкреслює, що праця — це покликання людини «з самого початку». Незважаючи на негативні наслідки тяжкої праці робота облагороджує людину.

Людина створена у Всесвіті на образ і подобу Самого Бога, і вселенське призначення людини - панувати над Землею. Отже, від початку людина покликана до праці. Здатність до праці - одна з властивостей, що відрізняє людину від інших створених істот, чия діяльність пов'язана з необхідністю виживання і тому не може бути названа працею. Лише людина здатна працювати, лише людина виконує роботу, і саме тому її земне існування пов'язане з невпинною працею. Таким чином, на праці лежить особлива печатка людини й людства, відбиток особистості, що діє в громаді, яка складається з особистостей. Це визначає внутрішню якість праці, становить, в деякому сенсі, саму його природу[2]

Одна з центральних ідей енцикліки — пріоритет людини, «суб'єкта праці», над капіталом, під яким розуміється «сума речей» (грошей, знарядь виробництва та інших цінностей)[3]. Енцикліка відкидає розгляд людської праці виключно з точки зору його економічних цілей.

Іван Павло II підтверджує право на приватну власність, але в той же час підкреслює важливість соціальних гарантій для найманих працівників.

В енцикліці часто використовується вираз «Євангеліє праці», для підкреслення духовного виміру праці, що сягає своїм корінням у створення світу Творцем[1]. Підкреслюється приклад самого Христа, Котрий працював теслею, і Апостол Павло також заробляв на хліб працею рук своїх.

Папа Іван Павло II захищає право на працю, право на справедливу винагороду та відповідні цьому пільги, а також право на організацію вільних професійних спілок. Примітно, що енцикліка вийшла у світ в період граничного загострення конфлікту між профспілкою «Солідарність» і комуністичною владою Польщі, тому більшість коментаторів сприйняло енергійно захист вільних профспілок в енцикліці, як підтримку руху «Солідарність»[1].

Історія

Соціальна доктрина Католицької Церкви, що відповідає реаліям нового часу, почала формуватися в середині XIX століття, однак остаточне її формування пов'язане з енциклікою Папи Лева XIII «Rerum Novarum»[1], в якій вперше чітко формулювалося ставлення Католицької Церкви до таких проблем, як конфлікт найманої праці й капіталу, відношення до приватної власності, створення профспілок і соціалістичної ідеології. Енцикліка «Rerum Novarum» стала важливою віхою не тільки в соціальному вченні Католицької церкви, але і в історії руху, відомого як Християнська демократія.

Ювілеї цієї важливої ​​енцикліки неодноразово відзначалися Папами, що випускали до ювілеїв відповідні документи. Так Папа Пій XI в 1931 році відзначив сорокову річницю цієї енцикліки документом «Quadragesimo Anno» ('у рік сороковий'). Папа Іван XXIII на 70-річний ювілей видав у 1961 році енцикліку «Mater et Magistra» ('Мати і наставниця').

Іван Павло II спочатку планував випустити енцикліку на честь 90-річного ювілею «Rerum Novarum» в травні 1981 року, проте ці плани зірвав замах на його життя 13 травня 1981 року вчинений Мехметом Алі Агджою. Під час лікування тато продовжував роботу над своєю соціальною енциклікою, і 14 вересня 1981 року його нарешті була опублікована під назвою «Laborem Exercens» (Здійснюючи працю, інший варіант перекладу Працею своїм).

Я хотів, щоби цей документ був оприлюднений 15 травня 1981 року на день дев'яностоліття з дня опублікування енцикліки "Рерум новарум". Але я зміг закінчити свою роботу лише після виходу з лікарні[4]

Див. також

Примітки

  1. (рос.)Джордж Вейгел. гл. 12 // Свидетель надежды Иоанн Павел II = Witness to Hope: The Biography of Pope John Paul II. М. : АСТ, 2001. — Т. 1. — 608 с. — ISBN 5-17-005695-8.
  2. Laborem Exercens. Вступ
  3. (рос.)«Энциклики социальные римских пап»// Учебный словарь-минимум по религиоведению под ред. профессора И. Н. Яблокова Архівовано 2014-02-02 у Wayback Machine.
  4. Laborem Exercens. Висновок

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.