Misumena vatia

Misumena vatia — вид павуків-крабів з великого роду Misumena. Ловильної павутини не будує, трапляється на квітах, полює із засідки. Поширений у Голарктиці, один із найзвичайніших видів у Європі та Північній Америці.

?
Misumena vatia

Самиця на квітці (Каліфорнія, США)

Дрібніший самець під час руху в траві (Бельгія)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Павукоподібні (Arachnida)
Ряд: Павуки (Araneae)
Родина: Павуки-краби (Thomisidae)
Рід: Misumena
Вид: M. vatia
Misumena vatia
(Clerck, 1757)
Синоніми

Araneus vatius
Aranea calycina
Aranea 4-lineata
Aranea kleinii
Aranea osbekii
Aranea hasselquistii
Aranea uddmanni
Aranea scorpiformis
Aranea virginea
Aranea citrea
Aranea citrina
Aranea sulphereoglobosa
Aranea sulphurea
Aranea quinquepuncata
Aranea albonigricans
Aranea calicina
Aranea cretata
Misumena citrea
Thomisus citreus
Thomisus calycinus
Thomisus dauci
Thomisus pratensis
Thomisus spinipes
Thomisus scorpiformis
Thomisus quadrilineatus
Thomisus viridis
Thomisus phrygiatus
Thomisus devius
Thomisus fartus
Thomisus vatius
Pachyptile devia
Thomisus cucurbitinus
Misumena oblonga
Misumena calycina
Misumena occidentalis
Misumenops vatia

Посилання
Вікісховище: Misumena vatia
EOL: 1208974
ITIS: 883786
NCBI: 1100095

Опис

Доросла самиця — середнього розміру павук, близько 1 см довжини тіла. Самець значно дрібніший і тендітніший, за вагою майже в 100 разів менший за самицю: маса самця 4 мг, тоді як самиці — 400 мг.

Тіло самиці білого чи жовтуватого кольору, на черевці часто наявні дві косі продольні червоні смуги, іноді замість них серія червоних плям чи навіть вони відсутні. Павук змінює колір тіла від білого до жовтого залежно від кольору квітки, на якій він полює. За зміну кольору відповідають пігменти 3-гідроксикінуренін та ксантоматін.[1]

Спосіб життя

Живлення

Самиці малорухомі, живуть на квітках айстрових, зокрема деревію, золотушнику тощо. На північному сході США найчастіше трапляються на ваточнику. Полюють на комах, наприклад, метеликів, ос.

Відтворення

Цикл розмноження триває в середньому 2 роки. На північному сході США самиця відкладає яйця в липні. Через три з половиною тижні вилуплюються павучата, які вже в яйцевій оболонці здійснили перше линяння[2]. Усього самиця Misumena vatia переживає 8 линянь, самець — 6. До осінніх холодів павучки встигають перелиняти 1-2 додаткові рази, за наступне літо зазвичай вони набувають передостанньої фази розвитку. На початку літа наступного року самиця досягає статевозрілості.

Яйця самиця відкладає у кокон, що запаковує до складеного листка рослини, зазвичай, тієї самої, де було місце полювання. На відміну від інших павуків-крабів охороняє це «гніздо» до вилуплення павучків.

Статева поведінка

Статевий диморфізм у розмірі пояснюється тим, що самиці мають на 2 линяння більше, аніж самці[3]. Самець майже завжди ламає останній членик педипальпи (емболій) у статевому отворі самиці.

Розповсюдження

Поширені в Європі, помірному поясі Азії, у Північній Америці в США та Канаді. Можливо, американські популяції ведуть свій початок від завезених європейцями павуків[4].

Таксономія

Один з 42 видів багатого роду Misumena.[5]

Галерея

Примітки

  1. Riou, Mickaël; Christidès, Jean-Philippe (2010). Cryptic Color Change in a Crab Spider (Misumena vatia): Identification and Quantification of Precursors and Ommochrome Pigments by HPLC. Journal of Chemical Ecology 36 (4): 412–423. ISSN 0098-0331. doi:10.1007/s10886-010-9765-7.(англ.)
  2. Morse, 2007, c. 19.
  3. Morse, 2007, c. 17.
  4. Morse, 2007, c. 12.
  5. Platnick, Norman I. (2016): The world spider catalog, version 16.5. American Museum of Natural History

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.