Orbis terrae

Orbis terrae (лат. куля Землі) — тип середньовічної карти світу, на якій населений світ зображений у вигляді колеса, згідно з поглядами Ісидора Севільського та Беата Льєбанського. Світ поділяється на три частини Європа, Африка та Азія, причому остання приблизно дорівнює за величиною двом іншим. Європу від Африки відокремлює Середземне море, Африку від Азії Червоне море або річка Ніл, Європу від Азії Егейське море, Босфор або річки Тигр та Євфрат. У сукупності всі ці водойми утворюють літеру Т. Звідси друга назва цього типу карти карта Т і О — світовий океан, що огинає ойкумену). У центрі такої карти, як правило, містилися Свята земля та Єрусалим «пуп Землі» (ombilicum mundi) і арена найбільших подій світової історії, описаних в Біблії.

Т і О карта із зазначенням розподілу частин світу між трьома синами Ноя
Принцип «T-O» на сучасній карті

Раннє середньовіччя

Карти у вигляді Т і О відображають старозавітну традицію про тричастинний поділ світу між синами Ноя Симом, Хамом і Яфетом[1]. Вперше така карта (Беатова карта) була створена в VIII столітті ченцем Беатусом з Льєбани як ілюстрація до 12-томного видання «Коментарі до Апокаліпсису» на основі схеми, представленої в Ісидора Севільського, архієпископа Севільї, у книзі «Етимологія» на початку VII століття.

Варіанти

Карта Світ — трилисник, 1581 рік

На основі теорії поділу світу на три частини були створені й інші середньовічні карти, як наприклад Херефордська карта або карта Світ — трилисник (1581 рік), складена Генріхом Бантінгом (1545–1606), одна з так званих «дивних карт». Карта вперше була опублікована в книзі «Itinerarium Sacrae Scipturae» — путівнику по Святій Землі.

До цього часу європейці знали, що карти Т і О не відповідають дійсності, і робота Бантінга являє собою гру між реальністю та міфічними уявленнями. Дана карта зокрема, є даниною рідному місту Бантінга Ганноверу, оскільки текст над картою говорить: «Die ganze Welt in einem Kleberblatt welches ist der Stadt Hannover meines lieben Vaterlandes Wapen» («Увесь світ в трилиснику, який є гербом Ганновера, моєї дорогої Вітчизни»)[2].

Зразки Т і О карт

Див. також

Примітки

  1. Карта. Енциклопедія культур. Архів оригіналу за 7 вересня 2011. Процитовано 15 серпня 2011.
  2. Пірогравюри на шкірі — колекція унікальних робіт компанії Pyro Skin AI 2009/2010. Архів оригіналу за 18 вересня 2008. Процитовано 15 серпня 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.