Orthrozanclus reburrus

Orthrozanclus reburrus — викопна морська тварина з групи хальваксіїд, представник фауни сланців Берджес. Виявлено у відкладеннях Берджесс, що датуються серединою кембрійського періоду (близько 505 млн років тому)[1]. Ця тварина поєднує в собі морфологічні ознаки халкіеріїд і віваксіїд, що вказує на її еволюційну близькість до загального предка Lophotrochozoa (надтип, що включає в себе в тому числі типи молюсків, кільчастих червів, мохуваток та інші)[2].

?
Orthrozanclus reburrus

Реконструкція Orthrozanclus reburrus
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Молюски (Mollusca)
Ряд: Halwaxiida
Родина: Orthrozanclidae
Рід: Orthrozanclus
Вид: O. reburrus
Orthrozanclus reburrus
Conway Morris & Caron, 2007

Етимологія назви

  • Родова назва Orthrozanclus — від дав.-гр. ὄρθρος — «зоря» (у світлі філогенетичної класифікації тварини як раннього представника свого типу) і ζάγκλον — «серп» (зважаючи на його довгі склерити).
  • Видова назва reburrus — від лат. reburrus — "наїжачений " (вказує на зовнішній вигляд тварини)[3].

Історія відкриття

Два перших викопних примірники цієї тварини були знайдені Уолкоттом, першовідкривачем відкладень сланців Берджесс, але вони так і не були описані[3]. Ще 9 примірників були зібрані експедицією Королівського музею Онтаріо в проміжку від 1994 до 2000 року. Всі екземпляри були знайдені в кар'єрі Уолкота (Walcott Quarry). Інтерес вперше був проявлений до нього в 2006 р. дослідниками з Торонтонського університету Кероном і Джексоном. У науковій літературі він був вперше згаданий під назвою scleritomorph C; детальний опис тоді був відсутній[4]. У 2007 р. Керон і Морріс Саймон Конвей (Simon Conway Morris, дослідник з Кембриджу) опублікували опис цього викопного і дали йому назву Orthrozanclus reburrus.

Опис

Orthrozanclus reburrus мав витягнуте, майже овальне тіло, звужене в задній частині. Довжина знайдених примірників лежить в діапазоні від 6 мм до 11,3 мм (включаючи «голки»). Верхня частина Orthrozanclus була опуклою, опуклість була облямована плоским краєм. Нижня сторона тварини була плоска і незахищена, верхня ж сторона несла кілька захисних деталей:

  • невелика черепашка, що прикриває передню частину тіла;
  • три зони, вкритих склеритами, що щільно прилягають до тіла (одна з цих зон оперізувала його цілком) ;
  • від 16 до 20 довгих голок з кожного боку, що вигинаються догори.

Ні склеріти, ні голки не були мінералізовані і мали круглі в перетині внутрішні порожнини. Черепашка була опуклою і мала форму трикутника із заокругленими кутами. Спереду вона мала виступ, іззаду була піднята, а по її поздовжній осі тягнувся гребінь. На черепашці можна було розрізнити два типи кілець: дрібні кільця, які свідчать про поступове нарощування матеріалу по краях, і великі, що можливо вказують на метамерію Orthrozanclus. Функція черепашки досі залишається нез'ясованою[1].

Спосіб життя

Анатомія Orthrozanclus reburrus вказує на те, що він був бентосною твариною. Є ймовірність, що він мав одну мускулисту ногу на зразок сучасних черевоногих молюсків[1]. Імовірно Orthrozanclus не був хижаком, і голки служили йому для захисту від ворогів[5].

Класифікація

Реконструкція Wiwaxia

Склеріти Orthrozanclus за своєю структурою нагадують склеріти його сучасника зі сланців Берджесс Wiwaxia. З іншого боку, його передня черепашка нагадує за своєю будовою фрагменти черепашки, також знайдені у відкладеннях Берджесс, які належали так званому Oikozetetes із клади халкієриїд, більшість з яких датується раннім кембрієм. Схожість в будові раковини була продемонстрована і з іншими раньокембрійскими викопними, такими як Ocruranus і Eohalobia. Всі ці дані дозволили висунути гіпотезу про існування клади Хальваксиїди, до якої, крім Orthrozanclus, входять всі халкієриїди і віваксія[1]. Ця гіпотеза суперечить гіпотезі Ніколаса Баттерфілда, який вважає, що віваксія ближче до кільчастих червів ніж до молюсків, в той час як халкієриїди ближче до молюсків. Таким чином, вивчення Orthrozanclus важливе для з'ясування еволюційної історії молюсків або навіть всіх спіральних[6][7][8].

Kimberella

Odontogriphus

Wiwaxia

Siphogonotuchida

Orthrozanclus

Halkieriidae

MOLLUSCA
(вершинна група)

Canadia

ANNELIDA
(вершинна група)

Micrina

BRACHIOPODA
(вершинна група)

     

Kimberella

Odontogriphus

MOLLUSCA
(вершинна група)

Siphogonotuchida

Halkieriidae

Orthrozanclus

Wiwaxia

Canadia

ANNELIDA
(вершинна група)

Micrina

BRACHIOPODA
(вершинна група)

Кладограми: Конвей Морріса і Кеннон (2007) — гіпотеза 1 (ліворуч) і 2 (праворуч).
Автори вважають, що наявний фактологічний матеріал краще пояснюється першою гіпотезою[1]

Kimberella

Odontogriphus

"Halsiphonids"
(Halkieriidae +
Siphogonotuchida)

MOLLUSCA
(вершинна група)

Wiwaxia

Canadia

ANNELIDA
(вершинна група)

Micrina

BRACHIOPODA
(вершинна група)

Філогенія молюсків згідно з гіпотезою Баттерфілда[6]

Примітки

  1. Conway Morris S., Caron J-B. (2 березня 2007). Halwaxiids and the Early Evolution of the Lophotrochozoans. Science 315 (5816): 1255–1258. Bibcode:2007Sci...315.1255M. PMID 17332408. doi:10.1126/science.1137187.
  2. Марков А. В. (6 березня 2007). Обнаружено ископаемое животное, близкое к общим предкам моллюсков и кольчатых червей. Элементы. Процитовано 19 грудня 2013.
  3. Burgess Shale Fossil Gallery. Virtual Museum of Canada. 2011
  4. Caron J.-B., Jackson D. A. (2006). Taphonomy of the Greater Phyllopod Bed Community, Burgess Shale. PALAIOS 21 (5): 451–465. doi:10.2110/palo.2003.P05-070R.
  5. = 10426836 Spiky oddball prowled ocean half billion years ago. The New Zealand Herald[недоступне посилання з серпня 2019]
  6. Butterfield N.J. (18 грудня 2007). Lophotrochozoan roots and stems. У Budd, G.E.; Streng, M.; Daley, A.C.; Willman, S. Programme with Abstracts Palaeontological Association Annual Meeting. Uppsala, Sweden. с. 26–27.
  7. Butterfield N.J. (2006). Hooking some stem-group ‘‘worms’’: fossil lophotrochozoans in the Burgess Shale. Bioessays 28 (12): 1161–1166. PMID 17120226. doi:10.1002/bies.20507.
  8. Butterfield N.J. (May 2008). An Early Cambrian Radula. Journal of Paleontology 82 (3): 543–554. doi:10.1666/07-066.1.[недоступне посилання з лютого 2019]

Ресурси Інтернету

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.