Pinguicula longifolia

Pinguicula longifolia Ramond ex DC. (укр. Товстянка довголиста)[1] вид комахоїдних трав'янистих рослин з роду товстянка (Pinguicula) родини пухирникових (Lentibulariaceae).

Товстянка довголиста
Pinguicula longifolia
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Пухирникові (Lentibulariaceae)
Рід: Товстянка (Pinguicula)
Вид:
Товстянка довголиста (P. longifolia)
Біноміальна назва
Pinguicula longifolia
Ramond ex DC., 1805
Підвиди

Pinguicula longifolia subsp. longifolia
Pinguicula longifolia subsp. reichenbachiana (Schindl.) Casper

Загальна біоморфологічна характеристика

Ілюстрація Pinguicula lusitanica (ліворуч), Pinguicula longifolia (в центрі), Pinguicula alpina (праворуч)
Pinguicula longifolia subsp. dertosensis
Місцезростання Pinguicula longifolia subsp. dertosensis на скелях
Місцезростання Pinguicula longifolia в Піренеях, у провінції Уеска, Іспанія

Багаторічна рослина з тонкими стеблами 5-15 см заввишки. Листя розташовані в прикореневій розетці, найнижчі прикореневі листи еліптичні 5-11 см завдовжки, верхні до лінійно-ланцетних, загострені, 6-14 см завдовжки, 1-2 см завширшки, по краю широко хвилясті, на коротких широких черешках. Квітконосні стрілки прямостоячі, тонкі, темно-лілові. Квіти поодинокі, верхівкові, горизонтальні або злегка пониклі, чашечки довгасті, віночок 2,5-4 см в діаметрі, стислий, злегка витягнутий, ліловий до світло-блакитного, двогубий, біля основи нижньої губи з білими плямами, пелюстки нижньої губи досить довгі. Зав'язь майже куляста. Цвіте з квітня по червень. Плід — яйцеподібна коробочка. Насіння циліндричне, завдовжки близько 1 мм. Восени листя зникають, і рослина утворює зимуючі бруньки. Морозостійкий вид, витримує пониження температури до мінус 23 °C. Рослина отруйна.

Поширення

Європейський вид товстянки, в природі зустрічається в альпійському поясі гір Південно-Західної Європи (Іспанія, Андорра, Франція, Італія).

Підвиди

Описано 4 підвиди Pinguicula longifolia:

  • Pinguicula longifolia subsp. longifolia — типовий підвид, субальпійський ендемік невеликої області в центральних Піренеях. Ареал розташований в Іспанії, Андоррі і Франції.
  • Pinguicula longifolia subsp. caussensis Casper ендемічний підвид в невеликій області Франції під назвою фр. Les Causses (укр. Косси), порівняно з типовим підвидом має значно менші квіти.
  • Pinguicula longifolia subsp. dertosensis (Canigueral) Schlauer ендемічний підвид Іспанії, ареал розташований в центрально-східній частині країни. Деякі дослідники виділяють його в окремий вид.
  • Pinguicula longifolia subsp. reichenbachiana (Schindl.) Casper — цей підвид можна знайти в долині Руая та сусідніх ущелинах на висоті від 500 до 600 м над рівнем моря. Деякі автори відзначили, що цей вид також було знайдено в Абруццо в центральній Італії.

Екологія

Росте в тінистих і вологих, вертикальних або нависаючих стінах вапняку на висоті від 500 до 1 900 м над рівнем моря.

Див. також

Примітки

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.