Profectio

Від'їзд імператора (лат. profectio) — церемоніальний від'їзд консула, як полководця, в Республіканському Римі або імператора під час доби Римської імперії. Являв собою урочистий релігійний ритуал, що відзначався як державне свято.

Святкували урочистий від'їзд Римського імператора не лише з Рима, але й з інших імператорських столиць, таких як Медіолан, тощо. Як правило такі святкові від'їзди відбувались з нагоди якоїсь великої військової кампанії .

Сцени урочистого виїзду імператора зображувалися на рельєфних скульптурних композиціях у храмах та на колонах, а також карбувались спеціальні монети з цієї нагоди.

Протилежною (за змістом, але не значенням) урочистою святковою церемонією був в'їзд (повернення) імператора до Рима після переможного походу або іншої урочистої події Adventus.

Історія

Величезні розміри Римської імперії та довгий час, необхідний для того, щоб дістатись східного чи західного боку країни та повернутись назад, призвели до того, що час, коли імператори переїжджали з Риму, щоб рухатися по теренах країни — щоб захищати кордони, вести війни чи з інших причин, відзначався як особлива урочиста і важлива подія.

На честь цієї події створювались скульптурні композиції та інші твори мистецтва. Після того, як повідомлялось про організацію Profectio, римляни проводили підготовку до наступної церемонії, а війська збирали амуніцію та готувались до військового походу.

Монети на честь Profectio

В Стародавньому Римі на часть від'їзду імператора карбувались монети. На них імператор зображувався на коні, у військовій формі. За ним могли йти легіонери або сама богиня Вікторія. У деяких випадках богиня зображалась, тримаючою у правій руці ваги, а в лівій — ріг достатку, тощо.

Profectio (Виїзд імператора) на монетах Римської імперії
Зображення Тип монети Аверс Реверс Дата Вага; діаметр Каталогізація
Ауреус IMP Traiano OPTIMO AVG GER DAC P M TR P, голова у вінку, бюст з кирасою. PROFECTIO AUGUSTI, Traiano, у військовому одязі на коні імператор їде праворуч, перед ним солдат, а за ним троє, що символізують військову «колону». кін. 113 р. — поч. 114 р. 7,35 гр.;
Монетний двір Риму
Roman Imperial Coinage (RIC) Traianus, II, 297; BMC 512 var. Calicó 986a. Cohen 40 var. Hill 690.
Сестерцій M ANTONINVS AVG TR P XXIIII, голова Марка Аврелія у вінку, що дивиться праворуч; Profectio Марка Аврелія на коні, тримаючи спис, що їде праворуч, перед ним римський солдат, а за ним три. 170 р. 29 мм, 25.04 гр.; RIC Marcus Aurelius, III 977; MIR 18, 191-6/30; Cohen 502.
Денарій L SEPT SEV PERT AVG IMP VIII, голова у вінку, що дивиться праворуч, у військовій формі (Paludamentum); PROFECTIO AUG, Септимій Север на коні виїжджає на східний фронт із списом у руці. 197 р., похід Септіма Севера. 2.85 гр.; RIC Septimius Severus, IVa, 494; BMC 466; Cohen 580.
Денарій AD ANTONINVS PIVS AVG BRIT, увінчана голова, що дивиться праворуч; PROFECTIO AVG, Каракала стоїть, тримаючи спис; за ним дві військові хоругви. монета, ймовірно, викарбована, коли Каракалла став наступником свого батька, після смерті брата Гети, між 212 і 213 рр. Присвячена виїзду Імператора, коли він вирушає у військовий похід на північний фронт. 2.74 гр;
Монетний двір Риму
RIC Caracalla, IV, 225; BMCRE 97; RSC 508.
Сестерцій IMP SEV ALEXANDER AVG, голова, що дивиться направо, з накидкою на плечі; ROFECTIO AVGVSTI, Олександр Северус на коні, тримаючи спис, перед яким богиня Вікторія праворуч, тримаючи корону. 231/232 р. 3.38 гр.; RIC Alexander Severus, IVb, 596; Cohen, 492.
Медальйон IMP PROBV-S P F AVG, увінчана голова з кирасою, зверненою праворуч, тримає спис і щит, прикрашений сценами profectio; MON-ETA AV-G], три богині, що стоять попереду, звернувши голови вліво, біля ніг трьох божеств стоять мішки з грошима, а також роги достатку в лівій руці. ймовірно, викарбована коли імператор з Риму від'їзжав на фронт у 276 або 281 р. 22,66 гр.; Gnecchi II pg. 118, 24 and pl. 120, 5; Pink VI/I, pg. 59; Toynbee -; Dressel -; BMCREM pg. 74, 3; MRV -; MFA 77; Cohen 376.

Джерела

  • Roman Imperial Coinage
  • Мonetazione romana di Frederic Weber
  • Andrew Feldherr, Spectacle and Society in Livy's History (University of California Press, 1998), pp. 9–10.
  • Erika Manders, Coining Images of Power: Patterns in the Representation of Roman Emperors on Imperial Coinage, A.D. 193—282.
  • Manders, Coining Images of Power, p. 70–76
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.