Rhizanthella gardneri

Rhizanthella gardneri — вид орхідей, що росте лише у лісовому районі на заході Австралії, тому в Австралії рослину називають західною підземною орхідеєю (англ. Western Underground Orchid). Входить в десятку найбільш рідкісних рослин у світі.[1]

?
Rhizanthella gardneri

Western Underground Orchid
Rhizanthella gardneri
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Холодкоцвіті (Asparagales)
Родина: Зозулинцеві (Orchidaceae)
Підродина: Orchidoideae
Триба: Diurideae
Підтриба: Rhizanthellinae
Рід: Rhizanthella
Вид: R. gardneri
Rhizanthella gardneri
R. S. Rogers (1928)
Посилання
Вікісховище: Rhizanthella gardneri
EOL: 1131744
IPNI: 655670-1
NCBI: 112168

Поширення

Відомо всього кілька місцезнаходжень виду в Західній Австралії, що приурочені виключно до місць зростання Melaleuca uncinata.[2] Відомо тільки шість популяцій цього виду, які знаходяться недалеко від міста Коррігін і південного узбережжя країни. Три з них знаходяться під охороною в заповідниках.

Історія відкриття

Одного разу навесні в 1928 році Джек Тротт помітив дивні тріщини в ґрунті в його саду, а коли нахилився, щоб краще їх розглянути, відчув солодкий запах, що виходив звідси. Чоловік розкопав одну з тріщин і виявив в ній невелику білу рослину, яка росла під землею. Згодом з'ясувалося, що Тротт відкрив раніше невідомий вид орхідей — різантеллу Гарднера (Rhizanthella gardneri), або, як її прозвали в Австралії, західну підземну орхідею.

Екологія

Rhizanthella gardneri все життя проводить під землею, цвіте теж під землею пізнього травня або червня.[3] Рослина виростає не більше 8 сантиметрів у висоту і має товсте коротке кореневище. Не маючи можливості споживати енергію сонця, орхідея харчується за допомогою чагарникової рослини-господаря Melaleuca uncinata. З цією рослиною різантелла пов'язана грибом Thanatephorus gardneri: міцелій цього гриба зростається з корінням чагарнику і проникає в тканини орхідеї.

Таким чином через гриб орхідея може споживати поживні речовини і вуглекислий газ, отримані чагарником, а потім перетворювати воду, поживні речовини і діоксид вуглецю в енергію, необхідну для життя. Цікаво, що розмножуватися орхідея може вегетативно або за допомогою підземних комах, наприклад, термітів. Залучені ароматом комахи обпилюють квітки орхідеї.

Охоронний статус

Rhizanthella gardneri занесена до Міжнародної Червоної книги і відноситься до видів, що знаходяться на межі зникнення. Вчені вважають, що скорочення чисельності пов'язано, перш за все, зі знищенням великої кількості чагарникових рослин в Західній Австралії через ведення сільського господарства. За оцінками вчених налічується всього до 50 даних рослин.[4]

Примітки

  1. The 9 rarest plants in the world. BBC. BBC.
  2. Hágsater E. and Dumont V. Orchids: Status Survey and Conservation Action Plan.
  3. Western Underground Orchid.
  4. Species Profile and Threats Database.

Посилання

  • Reader's Digest Ltd. (1989). Facts and Fallacies — Stories of the Strange and Unusual. Reader's Digest Ltd. Page 39. ISBN 0-86438-087-9.
  • Hoffman, N., Brown, A. (1998). Orchids of South-west Australia. University of Western Australia Press, Nedlands.Rev. 2nd ed. with suppl. ISBN 1-876268-18-2
  • Jones, David L. (2006). A complete guide to native orchids of Australia: including the island territories. Frenchs Forest. ISBN 1-877069-12-4.
  • Orchid Society of Western Australia
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.