SpaceX CRS-8

SpaceX CRS-8 (також відомий як SpX-8) — десятий політ автоматичного вантажного корабля Dragon компанії SpaceX. Восьмий політ за програмою постачання Міжнародної космічної станції, виконаний SpaceX за контрактом Commercial Resupply Services (CRS) з NASA. Старт відбувся 8 квітня 2016 року.

SpaceX CRS-8
Космічний корабель Dragon
Пов'язані місії
Попередня місія Наступна місія
SpaceX CRS-7 SpaceX CRS-9
Вигляд «SpaceX CRS-8» з МКС на фоні Землі
SpaceX CRS-8 стикується з МКС.

Вперше після успішного запуску корабля здійснено повернення і м'яку посадку першого ступеню ракети-носія «Falcon 9 Full Thrust» на плаваючу платформу ASDS.

Починаючи з цієї місії всі вантажні кораблі «Dragon» будуть оснащені програмним забезпеченням, що дозволяє у випадку аварії ракети-носія під час запуску від'єднатися від неї, скинути носовий конус і негерметичний контейнер, відкрити парашути і приводнитися в океан, зберігши герметичний вантаж на борту. Наявність цієї можливості буде зберігатися протягом всього 10-хвилинного польоту ракети-носія Falcon 9, за винятком останніх 20 секунд роботи другого ступеня[1].

Запуск

6 квітня, в рамках процедури підготовки до запуску, проведено традиційне коротке тестове запалювання двигунів першого ступеня Falcon 9 (static fire), для підтвердження готовності всіх систем ракети до старту[2][3].

Успішний запуск ракети-носія Falcon 9 відбувся 8 квітня 2016 року о 20:43 UTC зі стартового комплексу SLC-40 на мисі Канаверал. Корабель «Dragon» виведений на цільову орбіту 209 × 353 км, нахилення 51,6 ° через 10,5 хвилин після старту. Через 3 хвилини були розкриті крила сонячних батарей[4][5].

Зближення і стикування

10 квітня після зближення «SpaceX CRS-8» з МКС під керівництвом астронавтів Тімоті Піка і Джефрі Вільямса відбулося захоплення вантажного корабля краном-маніпулятором «Канадарм2». Його було пристиковано до МКС о 13:57 (UTC) до модуля «Гармоні».[6]

Корисне навантаження

Модуль BEAM завантажують в негерметичний контейнер корабля Dragon.

Dragon доставив на МКС 3136 кг корисного вантажу. У герметичному відсіку доставлено понад 1723 кг (з урахуванням упаковки), в тому числі[7]:

  • Матеріали для наукових досліджень — 640 кг
  • Провізія і речі для екіпажу — 547 кг
  • Обладнання та деталі станції — 306 кг
  • Устаткування для виходу у відкритий космос — 12 кг
  • Комп'ютери та комплектуючі — 108 кг
  • Російський вантаж — 33 кг

У негерметичному контейнері доставлено експериментальний надувний модуль BEAM. Маса модуля — 1413 кг[7].

Завантаження в Dragon свіжих овочів і фруктів, а також окремих науково-дослідних матеріалів у день запуску.

Серед наукового обладнання на МКС буде доставлено[8]:

  • VEGGIE — обладнання для вирощування рослин на станції, в рамках проекту Veg-03 буде вирощуватися капуста сорту Tokyo Bekana.
  • Rodent Research 3 — третя житлова міні-лабораторія для вивчення на лабораторних мишах атрофічних процесів в скелетних м'язах і кістках під впливом мікрогравітації.
  • Microbial Observatory 1 — протягом року будуть вивчатися зразки мікроорганізмів взятих в повітрі і з поверхонь різних модулів станції, це допоможе в розумінні питань виживання і адаптації різних бактерій в умовах космічної станції.
  • Micro-10 — експеримент з дослідження впливу мікрогравітації на гриб Aspergillus nidulans.
  • Genes in Space-1 — студентський експеримент допоможе з'ясувати, чи може в космосі використовуватися полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) для вивчення молекули ДНК.

Повернення першого ступеня

Зовнішні відеофайли
 Успішна посадка першого ступеня на платформу на YouTube
Перший ступінь після вдалої посадки на плавучу платформу

Хоча профіль місії дозволяє повернути перший ступінь ракети-носія Falcon 9 до місця запуску на майданчик посадкової зони 1, SpaceX від початку планував посадку першого ступеня на плаваючу платформу Autonomous Spaceport Drone Ship, розташовану в 300 км на північний схід від місця запуску. Компанія мала на меті відпрацювати посадку на платформу для майбутніх запусків на геоперехідну орбіту[9].

Перший ступінь вперше зробив успішну посадку на плаваючу платформу Autonomous Spaceport Drone Ship з назвою «Of Course I Still Love You» через 8,5 хвилин після запуску з мису Канаверал[4][10][11][12].

Відразу після приземлення паливні баки ступені були провентильовані, за деякий час обслуговувальний персонал з корабля підтримки прибуде на платформу і прикріпить посадочні опори до палуби за допомогою сталевих опор-«черевиків» для того, щоб запобігти падінню ступені через хилитання на хвилях. Прибуття платформи до порту на мисі Канаверал очікується у неділю, 10 квітня, після чого ступінь буде доставлено ​до ангара стартового комплексу LC-39A. Після обстеження і багаторазового повторного запалювання, за вдалих підсумків тестування цей модуль, можливо, буде використано для повторного запуску за декілька місяців[13][14].

Платформа прибула в порт Канаверал зранку 12 квітня. Після кількох годин підготовки, ступінь був знятий з платформи з допомогою крана і поміщений на спеціальний стенд, що дозволяє від'єднати посадочні стійки[15][16][17].

Розстикування і повернення

11 травня вантажний корабель «Dragon» місії SpaceX CRS-8 о 11:02 (UTC) було від'єднано від нижнього вузла (Node 2) модуля «Гармоні» МКС. Після відводу його маніпулятором Канадарм2 від станції автоматичний корабель о 13:19 від'єднався від маніпулятора і перейшов до завершальної фази свого польоту.[18] О 18:15 він успішно приводнився в Тихому океані за 420 км від узбережжя Каліфорнії. «Dragon» доставив на Землю біологічні матеріали, отримані в ході наукових експериментів річної експедиції 2015/2016 рр. загальною вагою 1600 кг.[19]

Світлини

Див. також

  • Програма SpaceX багаторазового запуску

Посилання

Space CRS-8 Dragon Resupply Mission(англ.) — пресс-огляд місії.

Примітки

  1. SpaceX adds abort function for Dragon cargo flights (англ.). spaceflightnow.com. 7 квітня 2016.
  2. SpaceX (6 квітня 2016). Static fire complete, teams reviewing data in advance of Dragon mission to Space Station (англ.). twitter.com.
  3. Falcon 9 completes Static Fire Test for Dragon’s Return to Flight (англ.). spaceflight101.com. 6 квітня 2016.
  4. SpaceX achieves first Booster Landing at Sea in successful Dragon Launch to ISS (англ.). spaceflight101.com. 8 квітня 2016.
  5. Dragon is on its way to the International Space Station. Capture by the Space Station crew set for early Sunday morning (англ.). twitter.com. 8 квітня 2016.
  6. Вантажний корабель Dragon успішно пристиковано до МКС / ТАРС. — 10.04.2016(рос.)
  7. SpaceX CRS-8 mission overview (англ.). nasa.gov.
  8. Dragon SpX-8 Cargo Overview (англ.). spaceflight101.com.
  9. NASA (7 квітня 2016). Next ISS Supply Mission Previewed (видео) (англ.). youtube.com.
  10. SpaceX (8 квітня 2016). The 1st stage of the Falcon 9 just landed on our Of Course I Still Love You droneship. Dragon in good orbit (англ.). twitter.com.
  11. SpaceX (8 квітня 2016). Landing from the chase plane (видео) (англ.). twitter.com.
  12. SpaceX (8 квітня 2016). Onboard view of landing in high winds (видео со ступени) (англ.). twitter.com.
  13. ‘Of Course I Still Love You, we have a Falcon 9 on board!’ – Big plans for recovered SpaceX Booster (англ.). spaceflight101.com. 8 квітня 2016.
  14. NASA (8 квітня 2016). Прес-конференція NASA після запуску за участі Ілона Маска (відео). (англ.). youtube.com.
  15. SpaceX’s Falcon 9 rocket returns to port (англ.). spaceflightnow.com. 12 квітня 2016.
  16. John Kraus (12 квітня 2016). Фотографии ступени на платформе в порту (англ.). johnkrausphotos.com. Архів оригіналу за 15 квітня 2016. Процитовано 14 травня 2016.
  17. Flown Falcon 9 booster hoisted off landing platform (англ.). spaceflightnow.com. 13 квітня 2016.
  18. Dragon відстикувався та спускається за розкладом // Spaceflights.news/ — 11/05/2016(англ.)
  19. Critical NASA Science Returns to Earth aboard SpaceX Dragon Spacecraft (англ.). nasa.gov. 11 травня 2016.

Інтернет-ресурси

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.