Timestamp

Timestamp (дослівно з англ. печатка/відмітка про час) також позначка часу[1] — це послідовність символів або закодованої інформації, що показує, коли відбулася певна подія. Зазвичай показує дату і час (іноді з точністю до часток секунди).

Штамп на листі. По центру дата, на колі — час, коли цей лист було отримано поштовим відділенням.

Термін прийшов від гумових печаток, що використовуються в офісах, на пошті, щоб надрукувати поточну дату (іноді і час) підпису паперових документів або записати, коли документ був прийнятий. Типові приклади мітки часу штемпель на листі.

Зараз використання терміна розширилося на цифрову інформацію. Наприклад, комп'ютерні файли містять позначки, які показують, коли останній раз змінювався файл; цифрові камери додають мітки часу, коли вони були зроблені, до зображень. Також timestamp вживається в BSOD. Наприклад:

***nvlddmkm.sys Address FFFFFFFF base at FFFFF000, TimeStamp 53ad7b60

Timestamp використовується при цифровому підписі. Timestamp дуже корисний для журналювання подій.

Приклади

2005-10-30 10:45
Sat Jul 23 02:16:57 2005
20140812003842

Багато джерел також використовують термін timestamp, маючи на увазі POSIX-час, тобто кількість секунд що минула з 00:00:00 UTC 1 січня 1970 року.

Історія

Ідея використання часового штампу («timestamping») інформації актуальна досить давно. Наприклад, коли Роберт Гук відкрив свій закон у 1660 році, він не хотів його публікувати, але хотів зберегти своє право на авторство. Тому він спочатку випустив анаграму ceiiinosssttuv і пізніше опублікував переклад ut tensio sic vis (лат. пружність, як сила). Схожа ситуація трапилася з Галілеєм, в його дослідженнях фаз Венери спершу була опублікована анаграма.

Сучасний приклад — дослідної організації може знадобитися довести, що їх ідея була розроблена до певної дати. Один із способів рішення — перенести все на комп'ютер і записати в лабораторний зошит зашифрований ключ цілісності даних. Надалі, для перевірки, що файл в сховищі не змінювався, вам треба буде перерахувати зашифрований ключ і порівняти його із ключем в лабораторному зошиті.

Довіра електронній позначці часу

Отримання часової мітки (timestamp) від довіреної третьої особи.

Електронна відмітка — це спосіб достовірно стежити за часом створення і модифікації документа. «Достовірно» тут означає, що ніхто, навіть власник цього документа, не в змозі змінити створену одного разу  інформацію так, щоб її цілісність не порушилася. Адміністративна сторона включає прозору збірку управління відмітками часу, їх створення і оновлення.

Захищена позначка часу — це позначка, видана при свідках. Trusted third party (TTP) веде себе як timestamping authority (TSA). Це використовується для підтвердження існування певних даних до певного моменту часу (контракти, дані дослідження, медичні записи і т. ін.) без можливості дописування заднім числом. Складні TSA можуть використовуватися для підвищення надійності і зменшення уразливості.

Створення часової мітки

При цифровому підписі — timestamp посилається на time code або digitally signed timestamp, які призначені для підтвердження існування певного документа в певний час

Ця техніка заснована на цифрових підписах і хеш-функції. Спочатку обчислюється хеш даних. Хеш — свого роду цифрова контрольна сума файлу оригінальних даних: інший рядок бітів для встановлених даних. Якщо оригінальні дані були змінені, то вийде вже повністю інший хеш. Цей хеш надсилається TSA, TSA генерує timestamp хеш і обчислює хеш цього об'єднання. Цей хеш, наприклад, може бути підписано у цифровій формі з приватним ключем TSA. Цей підписаний хеш і timestamp повертаються на підписаний бік timestamp, який зберігає їх з оригінальними даними (див. діаграму).

Згодом оригінальні дані не можуть бути вирахувані з хешу (оскільки хеш-функція є функцією в одну сторону (незворотною)), TSA ніколи не бачить оригінальні дані, які допускається використовувати в цьому методі для конфіденційних даних.

Перевірка часової мітки

Перевірка часової мітки, згенерованої TSA.

Всі, хто довіряє творцеві часової мітки (TSA), можуть переконатися, що документ вже існував на момент часу, який був представлений творцем. Також є незаперечним той факт, що оригінальні дані належали особі, яка створила запит на електронну позначку часу, саме в момент створення цієї електронної відмітки. Для доказу цього (див. діаграму) обчислюється хеш оригінальних даних, до нього додається timestamp, отриманий від TSA, і обчислюється хеш цього об'єднання, назвемо його хешем A.

Потім перевіряється цифровий підпис TSA шляхом дешифрування підписаного хешу, отриманого від TSA, з допомогою відкритого ключа TSA. У результаті виходить дешифрований хеш, який назвемо хешем B. Якщо хеш A ідентичний хешу B, значить, електронна відмітка часу не зазнавала змін і була випущена TSA. Якщо хеш не збігаються, можна стверджувати, що або електронна відмітка часу була змінена, або вона не була випущена TSA.

Примітки

  1. Технічний переклад Регламенту (ЄС) № 910/2014 від 23.07.2014. Центральний засвідчувальний орган (укр.). Міністерство юстиції України. 27 лютого 2015. Процитовано 5 січня 2021.

Посилання

Дивись також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.