Євангеліє від Матвія

Єва́нгеліє від Матві́я (Євангеліє від Матея) — перше з чотирьох канонічних Євангелій — головних книг Нового Заповіту, у яких описано благовіщення та життя Ісуса Христа. Автором вважається Євангеліст Матвій, який писав його в Антіохії приблизно у 60—65-ті роки після Різдва Христового.

Святий Матвій пише Євангеліє. Фрагмент з Ліндісфарнського Євангелія. Кінець 7-го століття, Нортумбрія, Англія. Ангел з крилами є символічною фігурою Євангеліста Матвія.

Матвій, збирач податків, ставши учнем Ісуса Христа на початку Його діяльності, був очевидцем тих подій, які описував. Розповідаючи про Ісуса Христа, Матвій переконливо говорить про те, що Ісус Месія, якого очікують євреї згідно з Писанням.

Євангеліє від Матвія було написане для християн-юдеїв, — і тому автор книги намагається переконати читачів у законному походженні Христа від Давида, і в тому, що Ісус є Месією, обіцяний Богом євреям через пророків. Особлива увага відповідно приділяється у цій новозаповітній книзі Біблії стосункам Христа з юдеями, наводяться розлогі цитати зі Старого Заповіту.

Церковна традиція початку II століття приписує перше Євангеліє апостолові Матвію. Папій з Ієраполіса у своїх «Поясненнях Господніх Слів», що він написав близько 120 року пише, що «Матвій єврейським діалектом упорядкував слова (грец. τά λογία σνετάζατο); кожний же зрозумів і пояснив їх так, як умів»[1]. Із синоптичних Євангелій Матвій дає найбільше місця словам Ісуса, що займають три п'ятих цілого твору[2]. Отож із особливої причини цей твір міг бути названий як зібрання слів.

Автор

Авторство, згідно з традицією: Митар Матей (ім'я Матвій означає «дар Божий»), один із Дванадцяти, написав Євангеліє арамейською мовою. Матвій мав спочатку ім'я Левій (прив'язаний) (Євангеліє від Луки 5:27), син Алфія (Євангеліє від Марка 2:14). Багато євреїв мали по два імені: одне — від народження і нове — при виявленні певних рис характеру, нових якостей і положення людини, зокрема Аврам (високий батько) — Авраам (батько багатьох), Яків (спритний, хитрун) — Ізраїль (князь Божий, переможець), Симон (грудка, податливий, той, який слухає) — Петро (камінь).

Авторство на основі тексту: Розмовляв грецькою мовою, знав арамейську чи єврейську (або ж обидві); був очевидцем служіння Ісуса; джерелами також були Євангеліє від Марка, Джерело Q та інші перекази, усні й писемні. Можливо, юдео-християнин.

Зміст

Євангеліє від Матвія містить 28 глав. Автор розпочинає свою книгу з родоводу Ісуса Христа від Авраама до Йосипа, чоловіка Марії, що з неї родився Христос. Цей родовід налічує 42 покоління. В 26—27 главах описується хресний шлях Христа від Таємної Вечері до Його похорону. 28 глава свідчить про Христове Воскресіння і Вознесіння.

Примітки

  1. Євсевій, Історія Церкви, ІІІ, 39,16
  2. Джузеппе Ріцціотті. Життя Ісуса Христа. Видання Українського католицького університету ім. св. Климента Папи. Том XLIX-L. Рим. 1979. ст. 112.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.