Європейські спільноти
Не плутати з Європейським союзом, Європейською Спільнотою чи Європейською економічною спільнотою
Європейські спільноти, або Європейські Співтовариства[1] — міжнародна організація, яку можна вважати попередницею сучасного Європейського Союзу.
У 1965 році Європейська спільнота з атомної енергії (ЄСАС або Євроатом), Європейська спільнота з вугілля та сталі (ЄСВС) та Європейська економічна спільнота (ЄЕС) підписали Договір про злиття (Брюссельський договір[2]), який почав діяти 1 липня 1967 року. Саме з того часу можна вести відлік існуванню Європейського Союзу. Згідно з договором, згадані організації створили єдину організаційну структуру. Комісія ЄЕС та Рада ЄЕС замінили Комісію та Раду Євроатома, а також Верховний орган і Раду ЄСВС. Організації залишались юридично незалежними, але управлялись спільними інституціями (до підписання угоди уже діяли спільні Європейська Парламентська Асамблея і Суд Європейських Спільнот).
Європейські спільноти існували, фактично, до набуття чинності Маастрихтського договору про створення ЄС. ЄЕС перетворено у Європейську спільноту, яка стала одним із трьох стовпів Європейського Союзу[3].
Брюссельський договір був скасований дещо пізніше, після підписання Амстердамського договору. ЄСВС припинило своє існування у 2002 році, адже договір про його утворення було розраховано на 50 років. Євроатом продовжив своє існування під урядуванням владних інституцій Європейського союзу.
Примітки
- Угода про партнерство і співробітництво між Україною і Європейськими Співтовариствами та їх державами-членами. Офіційний вебпортал парламенту України (укр.). Процитовано 31 липня 2021.
- Брюссельський договір — Британська Онлайн Енциклопедія
- Протокол про фінансові наслідки закінчення строку дії Договору про заснування Європейської Спільноти з вугілля та сталі та про Дослідницький фонд з вугілля та сталі. 26 лютого 2001 року
Посилання
- Європейські співтовариства // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998. — Т. 2 : Д — Й. — 744 с. — ISBN 966-7492-00-8.
- Глосарій термінів Європейського Союзу
- Europedia: Guide to European policies and legislation