Ігренський острів

Ігренський острів, острів Ігрень, острів Чаплі — колишній острів біля лівого берега Дніпра. Зараз є півостровом. З заходу й півдня омивається Дніпром (зараз Дніпровське водосховище), на сході річкою Шиянка, гирлом-рукавом Самари й на півночі — Самарою. Річка Шиянка через будівництво Придніпровської ДРЕС перерита. Довжина з півночі на південь — приблизно 5 км. Ширина зі сходу на захід — 3 км.

Історія

У Північно західному куті — залишки слов'янського городища, яке ідентифікують зі столицею уличів Пересічень. З посиленням кочовиків у степу залишки слов'янського населення степу, що почали прозиватися бродниками, перемістили своє місто з острову північніше за Самарою, на її протилежному, правому березі, й заснували Самар.

Уночі з 11 на 12 серпня 1635 року козацьке (нереєстрове) військо на чолі з Іваном Сулимою поверталося з походу проти Османської імперії, напало зі сторони Чаплів й зруйнувало щойно збудовану польську фортецю Кодак на протилежному боці Дніпра та винищив її (найману) німецьку залогу з комендантом фортеці, полковником французом Жаном Маріоном.[1]

1660 року тут відбулася Ігренська битва між запорожцями й татарами. За козацької доби існували містечка Ігрень (на півночі, згодом Стара Ігрень, що відома з 1780 року) й Чаплі (відомі як хутір з 1760-х років).

На острові, на землях на заході селища Чаплі, з 1951 року розпочалося будівництво Придніпровської ДРЕС та місто енергетиків Придніпровськ, яке згодом увійшло до Самарського району міста Дніпра.

Примітки

  1. Щербак, В. Іван Сулима. с. 149.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.