Чаплі (Дніпро)

Чаплі — колишнє село і сучасний район Дніпра у його Самарському адміністративному районі.

Чаплі
Дніпро
Загальна інформація
Країна  Україна
Район Самарський
Адмінодиниця Самарський район
Транспорт
Зовнішні посилання:
У проєкті OpenStreetMap
Карта
Чаплі
Чаплі (Україна)

Географія

Розташований на лівому березі Дніпра при впадінні у нього річки Шиянка. Історичні старі Чаплі положені к заходу від гирла Шиянки. Нові Чаплі лежать на схід від Шиянки.

На західних околицях Чаплів побудоване місто Придніпровськ у зв'язку з будівництвом Придніпровської теплової електростанції. Фактично Придніпровськ зайняв західні землі Чаплів.

Археологія

Тут знайдений великий Чаплинський могильник Дніпро-донецької культури.

Історія

У серпні 1635, повертаючись з походу проти Туреччини на чолі козацького (нереєстрового) війська, гетьман Іван Сулима зруйнував щойно збудовану польську фортецю Кодак на протилежному березі Дніпра, вдаривши з боку Чаплі. Він винищив її найману німецьку залогу з комендантом фортеці, французом Маріоном.

1886 року село Чаплі входили до Любимівської волості Новомосковського повіту. Тут мешкало 1521 особи. Тут було 256 подвірь, школа, слюсарня.

Відомі особистості

Тут жив з 14 років український письменник Валер'ян Підмогильний, батьки якого переселились з Писарівки до панської економії у Чаплях[1].

В поселенні народились:

  • Капустян Яків Сергійович (1890—1938) — український політичний діяч.
  • Латай Макар Калістратович (1881—1949) — активіст українського культурного руху.
  • Голова (з 2009 року) Запорізького обласного об'єднання Всеукраїнського Товариства «Просвіта» імені Тараса Григоровича Шевченка, Ткаченко Олег Валентинович народився у селі Чаплі, 21 квітня 1965 року

Примітки

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 22 лютого 2020. Процитовано 19 травня 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.