Ізмаїльський історичний музей О. В. Суворова

Історичний музей О. В. Суворова – комунальний заклад Ізмаїльської міської ради, один з шести суворовських музеїв, які діють на пострадянському просторі. Експозиція знайомить із життям та діяльністю полководця, його епохою. Відділом музею є діорама «Штурм фортеці Ізмаїл російськими військами та українськими козаками 11 (22) грудня 1790 року».

Ізмаїльський історичний музей О.В. Суворова
45°20′33″ пн. ш. 28°50′08″ сх. д.
Тип музей
Присвячено Суворов Олександр Васильович
Назва на честь Суворов Олександр Васильович
Країна  Україна
Розташування 68600 Україна, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Пушкіна, 37.
Засновано 1946 року
Режим роботи 9.00-17.00
Вартість 10 грн. 15 грн.
Фонд 34 тисяч експонатів
Директор Гончаренко Лариса Федорівна
Сайт hero.izmail-city.com/muzei/museum.html
Ізмаїльський історичний музей О. В. Суворова (Україна)

 Ізмаїльський історичний музей О. В. Суворова у Вікісховищі

Будинок музею

Музей розташовано у центральній частині Ізмаїла в невеликому одноповерховому особняку класичного стилю — пам'ятнику історії та архітектури XIX століття. Першими його мешканцями у 1899 році була сім'я Авраамових, голова якої, Іван Іоакімович, керував містом протягом 1909 – 1911 років. У середині XX століття у будівлі розміщувалися філії Національного банку Румунії, згодом – Державного банку СРСР.

Історія

Перша спроба створення музею приходиться на дореволюційну добу. Музей було засновано бессарабським губернатором постановою від 4 червня 1916 року. Однак рішення не вдавалося реалізувати протягом 30 років. До нього повернулися 15 червня 1946 року. Рішення облвиконкому поклало початок створенню Обласного Історичного музею ім. Олександра Суворова. Відкриття відбулося 7 листопада 1947 року. Музей змінював своє місце розташування двічі. Спершу його було розміщено в одній з кімнат середньої школи № 2, з 1947 року — у трьох залах Будинку вчителя. З жовтня 1956 року музей переїзжає до будинку по вул. Пушкіна, 37, де знаходиться понині.

Нова сторінка життя музею відкрилася 4 жовтня 2009 року, коли після масштабних ремонтно-реставраційних робіт, він знову відчинив свої двері для відвідувачів, представивши їм оновлену експозицію.

Діорама «Штурм фортеці Ізмаїл»

Діорама «Штурм фортеці Ізмаїл» є відділом музею. Вона розташована в будівлі Малої мечеті — пам'ятнику містобудування та архітектури XVI століття (національного значення), який є одним із небагатьох взірців середньовічної мусульманської архітектури, збереженої на території України. У XIX столітті мечеть булу освячено у Хресто-Воздвиженську церкву, яка неодноразово зазнавала часткової перебудови. У 1948 році будівлю церкви, як пам'ятник старовини, було передано Обласному історичному музею ім. Олександра Суворова (Ізмаїл — обласний центр з 1940 по 1956 роки). Надалі було звільнено від невластивих йому культових деталей християнства та відновлено у формах мусульманської архітектури.

Діораму створили народні художники Росії з Московської студії ім. М. Б. Грекова Є. І. Данилевським і В. М. Сибірським. Відкриття відбулося 1973-го року. Цій події передувало майже три роки кропіткої праці художників, а також зусиль колективів багатьох підприємств Ізмаїла. За час існування твір мистецтва реставрувався двічі грековськими майстрами — в 2003 та 2013 роках.

Колекції

Іоан Іоахимович Авраамов. Ізмаїльський міський голова 1909-1911 рр. Фото К. Ляпін. Початок XX ст.
Експозиція «Пам'ять про О. В. Суворова у XIX—XXI ст.»

Музей за багатством фондових колекцій займає значне місце в ряду музеїв Одеського регіону та України. Унікальне зібрання налічує понад 35 тисяч предметів. В його основі — зібрання, які відображають військово-історичну специфіку музею — колекції обмундирування та спорядження західноєвропейської, російської, радянської та української армій XVII—XXI століть. Частину колекції складають матеріали, передані бійцями Ізмаїльського прикордонного загону — учасниками АТО.

Особливе місце в колекція займає зброя, представлена унікальними зразками холодної та вогнепальної зброї західноєвропейського, східного, російського, радянського походження. Охоплює вона період від XIV до XXI століть.

Частина колекції пов'язана із матеріалами, які стосуються періоду штурму фортеці Ізмаїл 1790 року — прапори турецької та російської армій XVIII—XIX століть, скарби турецьких монет, ядра, бомби, турецька кераміка, знайдені на території фортеці Ізмаїл. У музеї також зібрані твори батального живопису, графіки, скульптури, рідкісні книжкові видання з військової історії, а також колекції іншого характеру: археологічна, нумізматична, етнографічна, релігійної тематики, документи та матеріали з історії Ізмаїла й Придунайського краю.

Зустріч тіла Ізмаїльського міського голови І.І. Авраамова. Фото Г. Фурдуй. ІзмаЇл. 1911 р.

Експозиції

Експозиція «Штурм фортеці Ізмаїл 1790 р.»
Експозиція «Російсько-турецька війна 1768—1774 рр.»

Експозиція музею відрізняється стильним оформленням та різноманітністю представлених колекцій. Автором художнього оформлення є народний художник України Анатолій Гайдамака. Експозицію музею присвячено життю й діяльності Олександра Суворова (1729—1800 роки), участі українських козаків у російсько-турецьких війнах останньої третини XVIII століття та Італо-швейцаркій кампанії 1799 року. Одним з важливих акцентів в експозиції є внесок полководця у звільнення південноукраїнських земель від багатовікового турецького ярма в ході війн кінця XVIII століття. Експозицію музею доповнює діорама «Штурм фортеці Ізмаїл». На полотні розміром 8×20 м художники відтворили вирішальний момент штурму фортеці, який відбувся в період Російсько-турецької війни 1787—1791 років.

Музей Олександра Суворова та діорама являють собою єдиний історико-культурний комплекс, який є одним із популярних туристичних об'єктів у місті Ізмаїл.

Посилання

  1. Панкова О. П. Суворовский музей в Измаиле: методы построения современной экспозиции // Суворовские чтения. — Вып. 7. — Измаил, 2012.
  2. Панкова О. П. Средневековая мечеть — архитектурно-историческая и туристическая жемчужина Измаила // Добруджа на кръстопътя на историята. — Тутракан, 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.