Іллінська церква (Чернігів)

Іллі́нська це́рква — чинна мурована церква ХІІXVIII століть, що входить до ансамблю Троїцько-Іллінського монастиря в Чернігові. Церква розташована на схилі Болдиних гір.

Іллінська церква та дзвіниця
дзвіниця (ліворуч) та Іллінська церква (праворуч)
51°28′40″ пн. ш. 31°17′03″ сх. д.
Тип споруди церква
дзвіниця і музей
Розташування  Україна, Чернігів
Початок будівництва кінець ХІ — початок ХІІ ст.
Будівельна система цегла
Стиль українське бароко
Належність УПЦ МП
Єпархія Чернігівська єпархія УПЦ МП
Адреса вул. Іллінська
Епонім Ілля
Іллінська церква (Чернігів) (Чернігівська область)

Історія церкви

Дзвіниця Іллінської церкви
Одна із споруд Іллінської церкви

Церкву було збудовано в ХІІ столітті (хоча літописні джерела не згадують часу зведення храму) біля південного входу до Антонієвих печер, разом з якими вона поклала початок Іллінському монастирю.

Спершу вона виконувала функції хрещальні і належала до рідкісного типу для придніпровської архітектури — була тридільною (започаткувала розвиток тридільного типу храму в українській мурованій архітектурі ХІІІXVIII століть), однобанною, мініатюрних розмірів, складалася з прямокутних у плані бабинця, нефу та напівкруглої апсиди. З заходу до бабинця прилягав невеликий притвор.

Під час Татарської навали в ХІІІ столітті Іллінська церква зазнала значних пошкоджень, лише в XVI ст. її було відновлено і добудовано — церковні стіни були увінчані карнизом, над апсидою і бабинцем спорудили невеликі бані і церква перетворилася на трибанну, а з південного боку храму до апсиди прибудували ризницю.

Сучасний вигляд Іллінської церкви — результат перебудов XVIIXVIII століть. Зокрема, 1649 року коштом чернігівського полковника С.Подобайла розібрано притвор і замість нього зведено великий гранчастий об´єм, розширено бабинець, після чого церква одержала трибанне багатоярусне завершення, розібрано баню над старим бабинцем і зведено нову над прибудовою. Унаслідок цих перебудов пам'ятка набула рис українського бароко.

У 19081910 роках на північний захід від Іллінської церкви спорудили триярусну дзвіницю (за типом восьмерик на четверику). Нижній двоярусний четверик мурований, верхній восьмерик — дерев'яний. Вінчає дзвіницю двоярусна баня барокових обрисів.

З 1967 року Іллінська церква входить до складу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» і є його музеєм.

У 19691982 роках здійснено реставрацію церкви за проектом архітектора М. М. Говденко.

На сьогоднішній день Іллінська церква є єдиним вцілілим на теренах України однонефним храмом доби Київської Русі.

Інтер'єр

В інтер'єрі церкви домінує висотний принцип розкриття внутрішнього простору. Головною особливістю архітектури інтер'єру є використання елементів візантійської хрестовокупольної системи з безстовпною композицією храму, що характерна для дерев'янного зодчества. Стародавній декор інтер'єру втрачений. Не збереглася ані фреска, ані підлога з полив'яних керамічних плиток.

Зберігся лише іконостас 1774 року в стилі рококо, в якому інтерпретовано коринфський ордер.

В Іллінській церкві знаходився видатний витвір українського малярства ікона «Іллінська Богоматір», створена 1658 року Г. Дубенським. З нею пов'язаний переказ, що наводиться в літописі Самійла Величка.

Охоронний статус

Іллінська церква - пам'ятка архітектури національного значення Чернігівської області.

Див. також

Посилання

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.